Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Rocznica Porozumień Sierpniowych. Niech Brama nr 2 znów połączy Polaków

Na pamiątkę wydarzeń z 31 sierpnia 1980 roku po raz kolejny symbolicznie została otwarta historyczna stoczniowa Brama nr 2. - Mam nadzieję, że na 45. rocznicę będzie nas tu więcej, bo marzy mi się, aby ta druga strona była tu razem z nami – powiedziała była pierwsza dama i uczestniczka rewolucji Solidarności Danuta Wałęsa.
Rocznica Porozumień Sierpniowych. Niech Brama nr 2 znów połączy Polaków

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Historyczna brama Stoczni Gdańsk otwarta

Od dziesięciu lat kulminacyjnym momentem spotkania przy historycznej Bramie nr 2 jest symboliczne otwarcie jej na oścież. To na pamiątkę historycznego otwarcia tej bramy po zakończeniu strajku w sierpnia z 1980 roku.

- Dzisiejsza data jest wyjątkowym momentem w naszym narodowej i społecznej pamięci. To tutaj w Gdańsku 31 sierpnia 1980 roku podpisano dokument, który stał się symbolem walki o wolność, godność i prawa człowieka. Porozumienia sierpniowe były wyrazem niezłomnej woli Polek i Polaków do zmiany swojego losu i zainspirowały miliony ludzi na całym świecie – mówiła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. - To Solidarność pozwoliła Polakom przełamać kajdany opresji i dziś przypomina nam jak ważne jest wspólne działanie na rzecz dobra wspólnego.

O tym, by za rok pod Bramą nr 2 spotkali się wszyscy, bez podziałów, apelowali marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz uczestniczka działań Solidarności Danuta Wałęsa.

- Teraz po wyborze nowej władzy mamy w Polsce sprawiedliwość, a o prawo musimy dalej walczyć. Niech nikt ni osiada na laurach, tylko wspólnie walczmy o lepsze jutro dla nas, naszych dzieci i wnuków – mówiła uczestniczka rewolucji Solidarności i żona byłego prezydenta Lecha Wałęsy Danuta Wałęsa. 

- Ta historyczna stoczniowa Brama nr 2, którą dziś uroczyście i symbolicznie otwieramy, jest nie tylko ikoną tamtych gorący sierpniowych dni, ale ważnym symbolem wspólnoty dla nas. Ta brama nigdy nie dzieliła, nie zamykała się przed nikim. A w sierpniu 1980 roku stała się wręcz węzłem wspólnoty jaka powstała między strajkującymi, a wspierającymi ich po drugiej stronie – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Solidarność była wówczas czymś więcej niż nazwą związku zawodowego. Dziś, gdy przez naszą zbiorowość biegnie wiele podziałów, również sztucznie kreowanych, gdy wokół różnych mniejszościowych grup buduje się mury nienawiści, gdy dzieli się społeczeństwo i szczuje się nawzajem, chcemy to zmienić. Chcemy, by za rok byli tu wszyscy razem. Niech Brama nr 2 będzie symbolem naszej wierności przesłaniu solidarności przez małe s, tej empatycznej, sprawiedliwej, niewykluczającej, łączącej i dającej nadzieję.

Głos zabrali także Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska i Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

- Tamta rewolucja była szalona, mało kto w nią wierzył. Ci bohaterowie wokół Lecha Wałęsy, Bogdana Borusewicza, Anny Walentynowicz, mieli marzenia. W tamtym czasie może nierealne, takie z których czasami się śmiejemy. Ale historia Polski i świata to nie tylko wojny, złe rzeczy, to także realizacja niewiarygodnych marzeń. Ja marzę o Polsce i Europie, która nie buduje murów, która szanuje praw każdego – mówił Basil Kerski.

Zanim nastąpiło wspólnotowe otwarcie bramy, głos zabrała Danuta Wałęsa, honorowa obywatelka Gdańska, żona legendarnego przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy. 

- W przyszłym roku przypada 45. rocznica. Mam nadzieję, że będzie nas wówczas o wiele więcej. Marzy mi się, by “tamta strona”, która poszła dalej, też była razem z nami - mówiła Danuta Wałęsa. - Zachęcam, abyśmy nie osiadali na laurach, ale nadal, razem walczyli o lepsze jutro dla naszych dzieci i wnuków - zaapelowała. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama