Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

W Tczewie pojawią się żołnierze? Miasto podpisało porozumienie z WOT

Na trzy lata zawarto pomiędzy 7. Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej i tczewskim samorządem. Po stronie WOT porozumienie podpisał dowódca jednostki kmdr Tomasz Laskowski, po stronie miasta – prezydent Łukasz Brządkowski.
W Tczewie pojawią się żołnierze? Miasto podpisało porozumienie z WOT

Autor: UM Tczew

- Z radością informuję, że dziś podpisaliśmy z dowódcą 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, komandorem Tomaszem Laskowskim, porozumienie o współpracy naszego miasta z Wojskami Obrony Terytorialnej – mówi Łukasz Brządkowski, prezydent Tczewa. - Wspólnie będziemy, między innymi organizować szkolenia, a także zapoznawać naszą młodzież z realiami służby żołnierzy WOT. To ważny krok w odbudowywaniu relacji między Tczewem a wojskiem.

Tczewski samorząd oczekuje wsparcia 7PBOT w ramach jej kompetencji w zakresie przygotowania pracowników Urzędu Miasta Tczew pod względem merytorycznym do wsparcia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w czasie pokoju, kryzysu i wojny oraz pomocy pod względem praktycznym w ramach posiadanych sił i środków w organizacji i udziale w ćwiczeniach organizowanych przez Urząd z zakresu zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i obronności.

(fot. UM Tczew)

Tczew: Czy wojsko wróci na stałe?

Prezydent przypomniał jednocześnie, że trwają intensywne rozmowy, mające na celu powrót wojska na stałe do Tczewa. Miasto zaproponowało przekazanie dawnego budynku Gimnazjum nr 2 przy ulicy Południowej na koszary dla WOT, w zamian za fragment poligonu, który mógłby służyć mieszkańcom.

Pierwsze informacje o prawdopodobnym powrocie wojska do Tczewa pojawiły się na przełomie2022 i 2023 roku. To wówczas Wydział Prasowy Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej informował, że rozważana nieruchomość jest własnością Skarbu Państwa w zasobie Agencji Mienia Wojskowego. Została ona wskazana do zagospodarowania w całości na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa w ramach realizacji Pakietu Wzmocnienia Sił Zbrojnych RP na lata 2023-2025, wynikającego w ustawy o obronie Ojczyzny.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tczew sprzedaje kolejną działkę po dawnej jednostce wojskowej. Powstaną wieżowce?

- Nieruchomość (teren po byłym kompleksie wojskowym) została wskazana do zagospodarowania w całości na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa w ramach realizacji Pakietu Wzmocnienia Sił Zbrojnych RP na lata 2023-2025, wynikającego w ustawy o obronie Ojczyzny – informował Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej. - Obecnie został on już przekazany w trwały zarząd Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni.

Na jej terenie (dawny poligon tczewskich saperów oraz część będąca obecnie w zarządzie Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych [dop.  red.] powstanie infrastruktura wojskowa do zakwaterowania żołnierzy i przykoszarowy plac ćwiczeń.

Najbardziej prawdopodobne jest, że w Tczewie pojawi się jednostka terytorialsów. Tczewianom marzyłby się powrót saperów, których stacjonowanie w Tczewie jest bardzo dobrze kojarzone. Stacjonujący przez wiele lat w mieście 16. Tczewski Batalion Saperów opuścił je w 2011 roku. Jednostka została przeniesiona do Nysy. 

Na razie jednak nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje w sprawie powrotu wojska do Tczewa.

- W najbliższym czasie planuję wybrać się do Warszawy, aby kontynuować rozmowy w tej sprawie – informuje prezydent Tczewa. - Liczę na pozytywne rezultaty, które przyniosą korzyści zarówno naszemu miastu, jak i siłom zbrojnym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama