Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Znamy laureatkę Nagrody Literacka Podróż Hestii 2024

Podczas uroczystej gali, 13 września w siedzibie ERGO Hestii ogłoszono laureatkę Nagrody Literacka Podróż Hestii. To Karolina Lewestam. Autorka zwycięskiego tytułu „Silla” otrzymała 50 tysięcy złotych.
Znamy laureatkę Nagrody Literacka Podróż Hestii 2024

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

W konkursie Literacka Podróż Hestii wyróżniani są autorzy i autorki klasycznych form powieści, powieści graficznych i opowiadań – napisanych z myślą o młodych czytelnikach i czytelniczkach (10-15 lat). 

Do 4. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii zgłoszono 89 propozycji, z których Kapituła wybrała następujące tytuły:

• „Silla” Karoliny Lewestam (Agora dla Dzieci)
• „Hydropolis 2. Walcz” Zygmunta Miłoszewskiego (W.A.B. / GW Foksal)
• „Księżniczka na wygnaniu, czyli osiem żywotów Reginy Różyczki” Katarzyny Ryrych (Butterfly / Ibis)
• „Hajda. Beskid bez kitu” Marii Strzeleckiej (Libra PL)
• „Zguba” Natalii Szostak (W.A.B. / GW Foksal)

Podczas uroczystej gali w sopockiej siedzibie ERGO Hestii w Sopocie ogłoszono laureatkę. Została nią Karolina Lewestam,  autorka książki „Silla”. To mroźna opowieść fantasy o skutej lodem Krainie Tlate Hiin, gdzie ludzie i zwierzęta żyją w chwiejnej symbiozie. Wszyscy oni są podopiecznymi polarnej ZORZY - tajemniczej wyroczni, która (do czasu!) utrzymuje świat w harmonii i równowadze. Ale oto dzieje się coś złego… Ludzie i zwierzęta czują lęk przed nadchodzącym kataklizmem. Niespełna dwunastoletni Ari słyszy swoje imię dobiegające zewsząd i znikąd. Wkrótce dowie się, że został powołany do arcytrudnej misji.

- To dla mnie nieprawdopodobnie ważna książka. Pisana przez wiele lat. Zawsze była moim miejscem powrotu , miejscem ucieczki... – powiedziała podczas piątkowej gali laureatka Nagrody.

O autorce:

Karolina Lewestam

Eseistka, pisarka, wykładowczyni, ilustratorka. Obroniła doktorat z filozofii na Uniwersytecie Bostońskim. Autorka „Małej księżniczki” (wyd. W.A.B.), zbioru esejów o rodzicielstwie „Pasterze smoków” (wyd. Czarne) oraz powieści „Silla” i „Strażniczka Perły”, stanowiących sagę fantasy „Opowieści świata Zorzy” (Wydawnictwo Agora dla Dzieci). Wieloletnia felietonistka i publicystka „Dziennika Gazety Prawnej”, od kilku lat związana jest z magazynem „Pismo”, w którym odpowiedzialna jest za dział „Idee”, odpowiada na listy czytelników w serii „Rozmowy z K.” i pisze jedne z najchętniej czytanych tam esejów. Wielokrotnie nominowana do nagrody Grand Press, a także do Odkryć Empiku, Książki Roku portalu „Lubimy Czytać”, nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego i wielu innych. Matka trójki dzieci, współlokatorka trzech kotów.

Nadesłane książki oceniła Kapituła, w skład której wchodzą: Artur Borowiński – przewodniczący kapituły i prezes Grupy ERGO Hestia, Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka, Ilona Wiśniewska – autorka nominowana do zeszłorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii za powieść „Przyjaciel Północy”, Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Natalia Wiercińska – reprezentująca Fundację Artystyczna Podróż Hestii. Sekretarzem Nagrody jest Janusz Heller.

- Nagrodzona przez nas powieść Karoliny Lewestam podkreśla wartości, które wyraźnie wpisują się w ideę konkursu Literacka Podróż Hestii. To przede wszystkim potrzeba współpracy, która jest szczególnie ważna w obecnych czasach indywidualizmu i różnorodności. Siłą tej książki są również wątki, które zachęcają do poszukiwania harmonii, pokojowego współistnienia różnych gatunków, postaw i opinii. Treść „Silli” nawiązuje do najlepszych tradycji literackich – powieści inicjacyjnych czy podróżniczych – i w ten sposób jest czytelna dla każdego, nie tylko dla fanów gatunku – tak tegoroczny wybór komentuje Artur Borowiński, prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący Kapituły.

- Karolina Lewestam opowiada o rzeczach najistotniejszych w bardzo atrakcyjnej językowo i fabularnie formie. Udała jej się wielka sztuka: w jej powieści nie ma dydaktyzmu, a jednak jest ona głęboko dydaktyczna. I mimo że dzieje się w mitologicznej czasoprzestrzeni, pozostaje bardzo aktualna, bo mówi o tym, co teraz dla młodych ludzi jest ważne. I co, mam wrażenie, jeszcze długo na ważności nie straci - dodaje prof. Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

 

W tym roku wybór najlepszej książki wsparł głos Młodzieżowej Rady Literackiej. Tworzą ją młodzi przedstawiciele i przedstawicielki m.in. Szkoły w Chmurze, Młodych Horyzontów, Oczytamy Szczecin, Polskiej Szkoły Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej w Wędryni (Republika Czeska), Sopockiej Rady Młodzieżowej.

Przypomnijmy laureatów poprzednich edycji Nagrody:

  • „Lato na Rodos” Katarzyny Ryrych (wydawnictwo Nasza Księgarnia) – edycja 2021.
  • „Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (Wydawnictwo Literackie) – edycja 2022
  • „Wolność albo śmierć” Aleksandry Herzyk (Wydawnictwo Kultura Gniewu) – edycja 2023

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama