Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Samorządy nie będą mogły wydawać gazetek? Ministerstwo chce zmian

Ponad połowa uwag zgłoszonych do nowej ustawy medialnej jest za zakazem wydawania gazetek przez samorządy. Od lat przeciwko nim protestują wydawcy i zauważają, że często zamieszczane są tam płatne reklamy, a to psuje rynek i odbiera klientów komercyjnym, niezależnym mediom.
drukarnia
To definitywny koniec mediów wydawanych przez samorządy?

Autor: Canva

„Uwagi z konsultacji publicznych uwzględnimy w przygotowanym projekcie ustawy wdrażającej propozycje zawarte w koncepcji Europejskiego Aktu o Wolności Mediów, który w grudniu br. przekażemy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wraz z wnioskiem o wpis do Wykazu Prac Legislacyjnych Rady Ministrów. Po uzyskaniu wpisu zwrócimy się z prośbą o opinię ministerstw oraz przeprowadzimy konsultacje społeczne” – poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To właśnie ten resort przygotowuje nową ustawę medialną, która ma być zgodna z unijnymi przepisami. Nowe prawo ma zmienić wiele, a jednym z punktów jest kwestia wydawania przez wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast gazetek (a także portali).

Samorządowcy bronią swoich gazetek, wydawcy protestują przeciwko nim

Wydawane są ich tysiące. To informatory, regularne gazetki, portale, w których często bryluje lokalna władza. Problem w tym, że zazwyczaj podawane są tam tylko pozytywne informacje, a czytelnik nie dowie się o kłopotach miasta czy gminy. O tym że np. komunikacja miejska kuleje, że uczniowie i rodzice protestują przeciwko likwidacji szkoły, że opóźnia się remont jakiejś ulicy.

Dlatego przeciwko takim gazetom od lat protestują wydawcy. I zauważają, że często zamieszczane są tam płatne reklamy, a to psuje rynek i odbiera klientów komercyjnym, niezależnym mediom.

Kwestia „samorządówek” ma być wyjaśniona w nowej ustawie. Jak wspomnieliśmy, media chcą zakazu ich wydawania. Samorządowcy ich bronią i co najwyżej zgadzają się na zrezygnowanie z umieszczania reklam komercyjnych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Całkowity zakaz

MKiDN przedstawił właśnie raport z konsultacji społecznych. Głos w nich zabrali m.in. nadawcy publiczni, media komercyjne, organizacje pozarządowe, samorządowe i związki przedsiębiorców. Jak informuje resort, jedną z najważniejszych poruszanych kwestii jest „Zakaz wydawania prasy przez jednostki samorządu terytorialnego (poparcie ze strony 60 ze 108 stanowisk)".

Znaczące w tej sprawie jest także stanowisko samego MKiDN. 

„Opracowana przez MKiDN koncepcja (…) zakłada wprowadzenie całkowitego zakazu wydawania prasy i dostarczania usług medialnych. Zgłoszona uwaga jest więc w tym zakresie w pełni spójna z propozycją zawartą w koncepcji. 

Jednostkom samorządu terytorialnego pozostawiona zostanie możliwość wydawania biuletynów informacyjnych, które zostaną szczegółowo zdefiniowane w ustawie i będą znacząco odróżniały się od prasy” – czytamy w raporcie podsumowującym konsultacje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama