Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

W Rewie rozpoczyna się ważna inwestycja. Będzie nowa atrakcja turystyczna

Nową inwestycję w dziedzinie zabezpieczenia przeciwpowodziowego rozpoczyna Urząd Morski w Gdyni. Polega na wybudowaniu w Rewie nowej opaski brzegowej o długości 480 m oraz wyremontowaniu już istniejącej, na długości 420 m. Ponadto w Mechelinkach ustawione zostaną dwa kontenery na sprzęt przeciwpowodziowy. Prace prowadzone będą przez dwa lata i w sposób jak najmniej kolidujący z potrzebami mieszkańców oraz turystów.
Rewa
Dzięki inwestycji Urzędu Morskiego w Gdyni Rewa zyska nową atrakcję turystyczną

Autor: Gmina Kosakowo

Opaska brzegowa w Rewie powstanie na podbudowie narzutu kamiennego. Od strony lądu konstrukcja zostanie zabezpieczona murem oporowym ze specjalnymi uchwytami do zakładania mobilnych przegród przeciwpowodziowych.

– W ramach inwestycji wykonanych zostanie 168 pali CFA. Będą formowane w gruncie w sposób bezudarowy, niepowodujący szkodliwych oddziaływań dynamicznych na podłoże. Jest to metoda niwelująca wpływ na infrastrukturę sąsiadującą, jednak z ostrożności, wykonywany będzie ciągły pomiar drgań. Ilość pali wbijanych kafarem ograniczono do minimum, będzie to kilka sztuk, niezbędnych przy zejściach na plażę. Do obudowania opaski wykorzystamy kamień narzutowy o wadze od 300 do 600 kilogramów. Nie będziemy prowadzić prac w lipcu i sierpniu, a elementy wykonane wcześniej, między innymi posadowione pale, zabezpieczymy tak, aby nie kolidowały z wykorzystaniem plaży w wakacje – informuje Justyna Bławat, kierownik robót.

Remont opaski brzegowej w Rewie. Powstanie nowy deptak

Wartość umowy sięga 7 mln zł – finansowanie zapewnia budżet państwa, część środków będzie też pochodzić z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FenIKS). Urząd Morski w Gdyni podkreśla, że wykonanie planowanych prac jest niezbędne z uwagi na duże zagrożenie powodziowe Rewy.

– W niedalekiej przeszłości, między innymi w 2017 roku, mieliśmy tutaj do czynienia z podtopieniami stwarzającymi realne zagrożenie dla infrastruktury gminnej, jak i mienia prywatnego. Nowa opaska docelowo zostanie zabudowana wydmą, tak aby jeszcze lepiej chronić brzeg i wpasować się w krajobraz – mówi Robert Mokrzycki, Główny Inspektor Ochrony Wybrzeża w Urzędzie Morskim w Gdyni.

Dodatkowo górna część konstrukcji wzbogaci Rewę o prawie półkilometrowy deptak. Wraz z wykonawcą dołożymy wszelkich starań, aby prace przebiegały sprawnie i terminowo. Prosimy jednak o wyrozumiałość i zrozumienie ewentualnych uciążliwości.

Robert Mokrzycki / Główny Inspektor Ochrony Wybrzeża w Urzędzie Morskim w Gdyni.

Rewa będzie lepiej chroniona przed powodzią. Harmonogram prac

Nie ma co ukrywać, że realizacja podobnych prac w pasie brzegowym musi powodować wyłączanie poszczególnych odcinków z użytkowania oraz dostępu dla mieszkańców i turystów. Urząd morski zapewnia, że harmonogram oraz technologię robót przygotowano w taki sposób, aby prace jak najmniej kolidowały z codziennym funkcjonowaniem Rewy.

  • Zgodnie z decyzją środowiskową, roboty nie będą prowadzone w okresie od marca do maja oraz w lipcu i sierpniu
  • Przez cały okres budowy wyznaczone będą ciągi komunikacyjne umożliwiające wejście na plażę.

W I etapie, do lutego przyszłego roku, powstaną fragment nowej opaski na palach CFA oraz fragment posadowiony bezpośrednio na gruncie.

nowa opaska na palach, Rewa
Budowa fragmentu nowej opaski na palach CFA (źródło: Urząd Morski w Gdyni)

II etap, od września 2025 do lutego 2026 roku, obejmować będzie remont istniejącej opaski od molo w kierunku zachodnim oraz budowę nowej opaski na wcześniej wykonanych palach CFA.

nowa opaska na lądzie, Rewa
Budowa fragmentu opaski posadowionej bezpośrednio na gruncie (źródło: Urząd Morski w Gdyni)

We wrześniu i październiku 2026 roku planowane są prace wykończeniowe oraz porządkowe.

Zaplecze budowy zlokalizowane zostanie w okolicach Krzyża Morskiego na Rewskim Szperku. Transport materiałów niezbędnych do budowy i remontu opaski odbywać się będzie głównie plażą.

– W ostatnich miesiącach prowadziliśmy rozmowy z Urzędem Morskim i wykonawcą, aby prace były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, a ich zakres jak najlepiej wpisywał się w potrzeby gminy. Inwestycja poprawi również walory turystyczne oraz zapewni dostęp do plaży osobom z niepełnosprawnościami – podsumowuje Eunika Niemc, wójt Kosakowa.

powódż, Rewa
Wezbranie sztormowe, Rewa 2017 rok (fot. Urząd Morski w Gdyni)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama