Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Czystsze powietrze nad Pomorzem. Uchwały antysmogowe weszły w życie

Co najmniej 25 000 Polaków żyje dzięki temu, że poprawiła się jakość powietrza – wynika z analizy przeprowadzonej przez Europejskie Centrum Czystego Powietrza. Olbrzymi wpływ mają na to uchwały antysmogowe, przyjmowane w regionach. W województwie pomorskim uchwały antysmogowe obowiązują od września 2024 r. - w regionie nie można już palić w kotłach poniżej 3 klasy.
Czystsze powietrze nad Pomorzem. Uchwały antysmogowe weszły w życie

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Nadal połowa mieszkańców Pomorza oddycha powietrzem zawierającym wysokie stężenie benzo(a)pirenu, który powstaje m.in. podczas palenia w starych domowych kotłach.

Co możemy zrobić?

Przede wszystkim – od kilku lat trwa proces likwidacji „kopciuchów”, tj. starych, nieefektywnych źródeł ciepła na węgiel i drewno.

- Zależy nam, aby jakość powietrza w województwie pomorskim była jak najlepsza. To jeden z priorytetów w naszej 31 – letniej działalności podkreśla Łukasz Tamkun, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. - Mamy spore sukcesy na tym polu. O tysiące mniej kotłów w pomorskich gminach, zamknięta kotłownia węglowa na gdańskich Stogach, większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. To właśnie efekty wsparcia WFOŚiGW w Gdańsku. Co to oznacza dla mieszkańców Pomorza? Kilka milionów ton niższa emisja CO2!

Wypracowane przez Sejmik Województwa Pomorskiego uchwały antysmogowe weszły w życie 1 września 2024 r. (poza Sopotem, gdzie uchwała antysmogowa obowiązuje od 1 stycznia 2024 r.).

CZYTAJ TEŻ: Koniec z „kopciuchami” na Pomorzu. Strażnicy miejscy ruszają na kontrole

Oznacza to, że w regionie nie można już palić w kotłach poniżej 3 klasy. W praktyce: tam, gdzie jest możliwość podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub do sieci gazowej, nie można stosować urządzeń na biomasę i węgiel.

Do tej pory na Pomorzu – jak wynika z danych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego - wymieniono nieco ponad 30% kotłów.

Wydawałoby się, że to dużo, ale szacujemy, że w naszym regionie do likwidacji pozostało jeszcze 77 tysięcy „kopciuchów” – mówił Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP

Warto pamiętać, że uchwały antysmogowe nie zakazują korzystania z kominków – muszą one jednak spełniać normy emisji zanieczyszczeń. Nie mogą być też podstawowym źródłem ciepła.

Uchwała antysmogowa najbardziej zaawansowana jest w powiecie chojnickim. Spośród 1734 kotłów wymieniono już co najmniej 1551 – na koniec 2023 r. oznaczało to realizację 89% całego programu! Z kolei najwięcej wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła złożono w Kartuzach – na koniec ub. roku było to 450 wniosków, ale już w listopadzie 2024 r. - 2065! 915 spośród nich zostało już zrealizowanych na kwotę ponad 24,7 mln złotych.

- Jesteśmy dostępni dla mieszkańców Kartuz codziennie od poniedziałku do czwartku, prowadzimy prace terenowe, robimy kontrole, ale też odwiedzamy mieszkańców, namawiamy do korzystania z programu Czyste Powietrze – mówi Edyta Zientarska, kierująca Wydziałem Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kartuzach. - Zaangażowanie osób, które pracują przy realizacji programu ma wielki wpływ na szybko powiększającą się grupę, która już zdecydowała się na wymianę źródeł ciepła w swoich domach. Mieszkańcy mają świadomość, że wymiana nieefektywnych kotłów jest obowiązkowa, choć dużym problemem i obawą są finanse - mimo dotacji trzeba dysponować wkładem własnym. Często nie wiedzą też, na jakie źródło ciepła się zdecydować, staramy się więc im doradzać zgodnie z ich możliwościami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy Polska staje się krajem trąb powietrznych?  Koszmarnie trudna szarada z klimatem w tle

Program Czyste Powietrze

Od 6 lat na Pomorzu realizowany jest program Czyste Powietrze. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wypłacił 585 mln zł dotacji, dzięki którym Pomorzanie zlikwidowali 24 tys. „kopciuchów”. Najczęściej jako nowe źródło ciepła wybierają kotły na pellet, pompy ciepła i kotły gazowe. Wymieniając kocioł na nowy, planując termomodernizację domu, czy myśląc o instalacji odnawialnych źródeł energii, warto postarać się o dofinansowanie w ramach tego programu.

- Ale to nie koniec naszej misji, jeszcze sporo wyzwań przed nami – mówi Łukasz Tamkun, prezes WFOŚiGW w Gdańsku. - Uchwały antysmogowe to dobry kierunek. Wierzymy, że w trosce o zdrowie własne i najbliższych, ale i o środowisko, mieszkańcy zlikwidują stare i nieefektywne źródła ciepła i przestaną używać paliw najgorszej jakości. Smog jest groźny dla naszego zdrowia. Zdecydowanie obniża jakość życia. Wiem, że nie jest łatwo zmienić nawyki, ale to od naszych decyzji zależy jakość powietrza w regionie. Postawmy na źródła niskoemisyjne. Postawmy na czyste powietrze. Postawmy na rozwiązania przyszłości.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Warto wiedzieć

Jakie kotły obejmują uchwały antysmogowe?

Uchwała antysmogowa obejmuje głównie kotły na paliwa stałe (np. węgiel czy drewno), które nie spełniają określonych norm emisji i efektywności:

  • Kotły pozaklasowe: to kotły na paliwa stałe, które nie spełniają żadnych norm europejskiej klasyfikacji urządzeń grzewczych. Można je poznać po braku specjalnej tabliczki znamionowej, określającej klasę efektywności energetycznej.
  • Kotły klasy 3 i 4: to typ urządzeń wycofywanych po zakończeniu się okresu przejściowego, ponieważ emitują więcej zanieczyszczeń niż kotły klasy 5.

Uchwała określa możliwość stosowania jedynie urządzeń grzewczych 5 klasy, z certyfikatem ekoprojektu. Certyfikat ten gwarantuje, że kocioł spełnia wysokie normy emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej, co minimalizuje jego wpływ na środowisko.

Tabliczka znamionowa kotła CO

To informacja umieszczona na kotle, służąca do jego identyfikacji. Informuje, czy kocioł spełnia normy prawne i czy ma niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Zawiera podstawowe informacje, m.in.: dane producenta, klasę energetyczną dla każdego z dozwolonych paliw, pojemność wodną, pobór mocy, moc nominalną i zakres mocy dla każdego z paliw, typ kotła, numer seryjny i rok produkcji.

Najczęściej znajduje się pod spodem, z boku lub z tyłu urządzenia Brak tabliczki znamionowej oznacza, iż dane źródło ciepła nie spełnia norm żadnej klasy energetycznej.

Czas na wymianę starych pieców

Na Pomorzu wyznaczono – zgodnie z uchwałami antysmogowymi - trzy terminy:

  • do 1 września 2024 roku dla tzw. kotłów bezklasowych (poniżej klasy 3, w tym kominki i kozy)
  • do 1 września 2026 roku dla kotłów klasy 3 i 4
  • do 1 lipca 2035 roku dla kotłów klasy 5

Obowiązek wymiany kotłów klasy 5 do 1 lipca 2035 roku oznacza, że od tej daty na Pomorzu nie będzie można używać już żadnych paliw stałych: węgla, drewna, czy peletu. Dozwolone będą tylko źródła ciepła na gaz lub na lekki olej opałowy oraz elektryczne i OZE. Informacje na temat klasy jakości każdego kotła można znaleźć na tabliczce znamionowej oraz w instrukcji obsługi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama