Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Klienci coraz częściej poszukują mieszkań ekologicznych. Chodzi nie tylko o ideę

Coraz więcej kupujących poszukuje mieszkań w inwestycjach wpisujących się w eko standardy. Motywuje ich nie tylko poczucie odpowiedzialności wobec otaczającego świata...
Klienci coraz częściej poszukują mieszkań ekologicznych. Chodzi nie tylko o ideę

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Interesują się nie tylko lokalizacją osiedla czy jego walorami wizualnymi, ale też certyfikacją budynków czy wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii. Dzisiaj instalacja fotowoltaiczna, która wytwarza energię elektryczną zużywaną na potrzeby stref wspólnych budynku – czyli oświetlenia korytarzy, klatek schodowych, lobby czy stref fitness i miejsc zabaw dla dzieci, to coraz częściej deweloperski standard. Jest to rozwiązanie przyjazne środowisku – wykorzystuje naturalny sposób wytwarzania energii elektrycznej, ale nie pochłania zasobów, a dodatkowo zmniejsza koszty eksploatacji budynku, co mieszkańcy odczuwają w portfelu. 

Standardem są również czujniki ruchu i zmierzchu oraz oświetlenie typu LED w częściach wspólnych, wewnątrz i na zewnątrz budynków. Coraz częściej na nowych osiedlach stosowane są również pompy ciepła.

CZYTAJ TEŻ: Ceny kawalerek biją rekordy. W Gdańsku średnia cena metra zbliża się do 20 tysięcy złotych

Zielone i niebieskie technologie oszczędzania

Im bardziej zielone będzie osiedle, w którym zamieszkasz, tym niższe mogą być koszty utrzymania mieszkania! Choć „betonowanie” sprawia wrażenie tańszego, początkowa inwestycja w zrównoważone budownictwo przynosi długoterminowe korzyści, również dla przyszłych mieszkańców.

Obniżenie kosztów utrzymania nieruchomości ma związek m.in. z rozwiązaniami umożliwiającymi oszczędność wody, takimi jak systemy retencyjne do zbierania i ponownego wykorzystania wody deszczowej, ogrody deszczowe czy też stosowaniem przepuszczalnych i mineralnych nawierzchni oraz naturalnych materiałów w zewnętrznych przestrzeniach wspólnych. Dzięki systemowi retencji wód deszczowych można je wykorzystać do podlewania rośliny   Jednak nie tylko deszczówka wchodzi w grę. Może to być także np. system zagospodarowania wody szarej, który zredukuje ilość ścieków i tym samym przełoży się na oszczędności dla mieszkańców.

Coraz częściej w inwestycjach deweloperskich można również spotkać zielone dachy na budynkach. Nie chodzi naturalnie o kolor, ale o technologię: takie ogrody na dachach  opóźniają odpływ wody, zatrzymują  deszczówkę. A jednocześnie zapobiegając nagrzewaniu się dachu w upalne dni i stratom ciepła w zimie, co jest ważne nie tylko dla tych, którzy wybierają mieszkania na ostatnich kondygnacjach.

Warto pamiętać o podstawowych zasadach

Jednak w tym natłoku nowych technologii i możliwości zapominamy o podstawowych kryteriach, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania. Istotnym elementem mający dodatkowy wpływ na ten aspekt jest optymalny rozkład lokali, który zapewnia ich naturalne doświetlenie, co pozwala zaoszczędzić energię elektryczną. Natomiast ekspozycja lokalu względem stron świata pozwala wykorzystać ciepło słoneczne do jego dodatkowego dogrzania.

Problem jednak w tym, że w związku ze zmianą klimatu coraz częściej mamy bardzo upalne lata, kiedy w eksponowanych na południe mieszkaniach odczuwamy dotkliwie ich skutki. Dlatego trzeba przekalkulować rachunek zysków i strat: upały trwają kilka tygodni i wówczas zapłacimy dodatkowo za energię elektryczną (wentylatory, ewentualnie klimatyzacja). Jednak przez większą część roku będziemy korzystali ze słonecznego wspomagania i płacili mniej za ogrzewanie.

Ograniczenie jego strat zapewnia również dobrej jakości stolarka okienna. To podstawa, dlatego warto zwrócić uwagę na ten szczegół. Coraz częściej deweloperzy stosują okna trójszybowe. To oznacza nie tylko oszczędności przy rachunkach, ale również większy komfort akustyczny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama