Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Kolejne inwestycje drogowe w gminie Żukowo

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedziała realizację kolejnych inwestycji przy swoich drogach na terenie gminy Żukowo. Z kolei samorząd zdobył 750 tys. zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2022 na przebudowę jednej z gminnych dróg.
Współpraca gminy Żukowo z GDDKiA przynosi efekty. Będą kolejne zadania drogowe. (fot. UG Żukowo)

Współpraca gminy Żukowo z GDDKiA przynosi efekty. Będą kolejne zadania drogowe. W planach są następujące inwestycje:

- Sygnalizacje świetlne, infrastruktura dla niewidomych i niedowidzących oraz dedykowane doświetlenie przejść dla pieszych przez jezdnię powstanie na skrzyżowaniach DK7 z ul. Jarzębinową w Lniskach oraz na skrzyżowaniu DK7 z ul. Derdowskiego w Leźnie,

Babim Dole (DK20) powstaną nowe chodniki o długości 130 m, które łączyć się będą z tymi istniejącymi. Dodatkowo w ramach zadania wybudowane zostanie oświetlenie drogowe na długości 375 m, a dwa istniejące przejścia dla pieszych zostaną specjalnie doświetlone,

W obrębie obu rond w Żukowie na DK20 i DK7 pojawi się infrastruktura dla osób niewidomych i niedowidzących ułatwiająca im korzystanie z przejść

Przypomnijmy, że gmina Żukowo ze swojego budżetu zleciła opracowanie dokumentacji projektowej dla dwóch zadań realizowanych przy drogach krajowych. Mowa o budowie chodników w Babim Dole i Tuchomiu.

- Nadrzędnym celem, zarówno naszym jak i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest ciągła poprawa bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego – mówi burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski. – Razem możemy zdziałać więcej, dlatego liczę, że nasza współpraca z każdym rokiem będzie jeszcze bardziej owocna.

Docelowo, ciąg pieszo-rowerowy ma powstać na całej długości przy krajowej „dwudziestce” od Glincza po Tuchom oraz na „siódemce” od Żukowa do Gdańska.

Podczas roboczego spotkania burmistrza z zastępcą dyrektora gdańskiego oddziału GDDKiA padła ważna deklaracja, że w bliskim terminie rozpocznie się przebudowa skrzyżowania w Babim Dole na DK20 z drogą powiatową do Skrzeszewa, wykorzystywaną przez wielu kierowców do ominięcia żukowskich rond.

Nadrzędnym celem, zarówno naszym jak i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest ciągła poprawa bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. Razem możemy zdziałać więcej, dlatego liczę, że nasza współpraca z każdym rokiem będzie jeszcze bardziej owocna.

Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa

Dodajmy, że gmina Żukowo otrzyma 750 tys. zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2022 na przebudowę drogi nr 157026 G na odcinku od skrzyżowania z ul. Kościerską (skrzyżowanie z drogą krajową nr 20) do skrzyżowania z ul. 3 Maja w Żukowie. To odcinek zlokalizowany przy przystani kajakowej, boisku i placu zabaw. Często wykorzystywany jest też przez kierowców jako droga do objazdu ulicą 3 Maja. Koszt zadania szacowany jest na 1,5 mln zł. Pozyskane wsparcie stanowić będzie zatem 50 proc. wartości inwestycji.

Co ważne, na liście rezerwowej dofinansowań w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2022  znalazło się jeszcze jedno zadanie gminy Żukowo: budowa chodnika z dopuszczeniem ruchu rowerowego przy drodze gminnej Skrzeszewo - Przyjaźń. W tym przypadku szacunkowy koszt zadania to ok. 4,3 mln zł.

Gmina Żukowo otrzyma 750 tys. zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2022 na przebudowę drogi nr 157026 G na odcinku od skrzyżowania z ul. Kościerską (skrzyżowanie z drogą krajową nr 20) do skrzyżowania z ul. 3 Maja w Żukowie (fot. UG Żukowo)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka