Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Trzymajmy się morza! Tablica pamiątkowa Bohdana Sienkiewicza w Alei Żeglarstwa w Gdyni

Pomorski Związek Żeglarski świętował w sobotę 60-lecie. Z tej okazji w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięta została tablica legendarnego Latającego Holendra, czyli redaktora Bohdana Sienkiewicza.
odsłonięcie tablicy Bohdana Sienkiewicza w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni
Odsłonięcie tablicy Bohdana Sienkiewicza w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni

Autor: Cezary Spigarski

Dokładnie 60 lat temu, 17 maja 1965 r., dwanaście klubów żeglarskich z terenu ówczesnego województwa gdańskiego powołało do życia Gdański Okręgowy Związek Żeglarski dzisiaj znany pod nazwą Pomorskiego Związku Żeglarskiego.  Pomorski Związek Żeglarski (PoZŻ) zrzesza obecnie blisko 60 klubów skupiających ponad trzy tysiące żeglarzy. Jest największym i najprężniej działającym regionalnym związkiem żeglarskim – członkiem Polskiego Związku Żeglarskiego.

Nic zatem dziwnego, że na inaugurację obchodów sześćdziesięciolecia do Alei Żeglarstwa Polskiego przybyło kilkadziesiąt osób m.in. przedstawiciele władz samorządowych na czele z prezydent Gdyni Aleksandrą Kosiorek, środowisk żeglarskich reprezentowanych przez prezesa PoZŻ Bogusława Witkowskiego, sympatyków żeglarstwa i pasjonatów morza.

Tym bardziej, że w istniejącej od trzynastu lat Alei odsłonięta została trzydziesta trzecia już tablica, tym razem upamiętniająca legendarnego dziennikarza morskiego Bohdana Sienkiewicza (1931-2021) przez wiele lat ściśle związanego z PoZŻ.

Jest on znany przede wszystkim jako współtwórca najsłynniejszego w dziejach polskiej telewizji programu morskiego „Latający Holender”, który w latach 1967-1993 ukazywał się na ekranie TVP. To od kontaktu z nim właśnie swoją przygodę z morzem i żeglarstwem rozpoczęło kilka pokoleń Polaków.

Czytaj też: Rejs Roku, czyli najlepsi z najlepszych pod żaglami w Gdańsku

Program był tak popularny, że na jego potrzeby powstał żaglowiec STS „Pogoria” – pierwszy tego typu statek zaprojektowany i zbudowany całkowicie w Polsce. Jego armatorem jest obecnie PoZŻ.

Uroczystość poprowadził znany publicysta morski, jednocześnie zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Aleksander Gosk, kontynuator dzieła Bohdana Sienkiewicza. Tablicę odsłoniła prezydent Kosiorek wspólnie z prezesem Witkowskim i synem Bohdana Sienkiewicza Januszem a poświęcił o. Edward Pracz, duszpasterz ludzi morza. Wydarzeniu towarzyszył Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny.

– Dla wielu z nas Latający Holender był jak okno na świat – mówiła prezydent Gdyni. – Kiedy jeszcze nie było można podróżować on otwierał horyzonty. W telewizji, ale i w naszej wyobraźni. Dzięki niemu morze stawało się nie odległą przestrzenią, ale czymś naszym, codziennym i bliskim.

– Morze było w sercu mojego ojca prze całe jego życie – dodał Janusz Sienkiewicz. – Do końca jego dni towarzyszyło mu zawołanie Trzymajmy się morza i to jest najważniejsze przesłanie dla nas wszystkich na przyszłość. To jest jego spuścizna, którą warto kontynuować.

Inauguracja obchodów sześćdziesięciolecia PoZŻ stała się również okazją do wręczenia Medali 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego w uznaniu wkładu pracy w rozwój żeglarstwa polskiego. Z rąk sekretarza generalnego Polskiego Związku Żeglarskiego Marka Stawiszyńskiego i prezesa PoZŻ Bogusława Witkowskiego otrzymali je: Andrzej Mielicki, Ryszard Włudzik, Tomasz Falba i Marek Stawiszyński.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama