Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Święto Wolności i Praw Obywatelskich 2025 w Gdańsku. Jakie atrakcje w tym roku?

W ramach Święta Wolności i Praw Obywatelskich 2025 w Gdańsku, w dniach 31 maja-4 czerwca przygotowano bogaty program Strefy Społecznej, którą stworzy niemal 200 organizacji pozarządowych, oraz XI Międzynarodowe Forum „Europa z widokiem na przyszłość” Parlament słowa. Co jeszcze będzie się działo? Sprawdź szczegóły.
konferencja prasowa zapowiadająca Święto Wolności i Praw Obywatelskich 2025 w Gdańsku
Konferencja prasowa zapowiadająca Święto Wolności i Praw Obywatelskich 2025 w Gdańsku

Autor: Piotr Wittman | gdansk.pl

Święto Wolności i Praw Obywatelskich 2025 w Gdańsku. Program

– Świętowanie 4 czerwca rozciągamy w tym roku na cały weekend i kilka dni poprzedzających tę datę. W dniach 31 maja i 1 czerwca zapraszamy do Strefy Społecznej, a 3 i 4 czerwca zapraszamy też na wydarzenie międzynarodowe „Europa z widokiem na przyszłość”, którego gościem będzie m.in. Olga Tokarczuk – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek, 19 maja w sali Europejskiego Centrum Solidarności

Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy kultury słowa, otwartego dialogu, debaty na wysokim poziomie. Tegoroczne obchody wpisują się również w kończące się właśnie polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Aleksandra Dulkiewicz / prezydent Gdańska 

Strefa Społeczna na 100czni

  • Strefa Społeczna wystartuje w sobotę, 31 maja. 

Przestrzenie klubu 100cznia (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5) wypełni ponad 200 organizacji pozarządowych z całej Polski, w tym Fundacja A1 Press – Dziennikarze dla Pomorza, wydawca portalu i tygodnika „Zawsze Pomorze”.

Tegorocznym motywem przewodnim Strefy Społecznej jest Internet, bowiem 1989 rok to także początek rewolucji komunikacyjnej „World Wide Web”. Transformacja technologiczna zmieniła wszystkie obszary naszego życia, a dziś to przestrzeń zarówno ogromnych możliwości, jak i poważnych wyzwań.

Karol Gzyl / prezes Fundacji Gdańskiej 

Przez dwa dni będzie można wziąć udział w: 

  • warsztatach,
  • debatach
  • i spotkaniach,

które pokażą, jak różnorodna i zaangażowana jest polska scena organizacji pozarządowych. Od edukacji, przez działania pomocowe, aż po aktywizm i kampanie społeczne. Zaplanowano też cztery debaty, które skupią się wokół wpływu Internetu na nasze życie społeczne, emocjonalne i polityczne. 

O parkach narodowych w cieniu wyborów

W przestrzeni Strefy Społecznej w niedzielę, 1 czerwca, która jest także dniem drugiej tury wyborów prezydenckich, przez cały dzień będą trwały: 

  • warsztaty,
  • panele dyskusyjne
  • i aktywności

przygotowane przez organizacje społeczne. Jeden z paneli zorganizowany przez Koalicję Las Jest Nasz i Fundację Fidelis Siluas poświęcony będzie sytuacji parków narodowych, w tym proponowanego Kaszubskiego PN. Udział w dyskusji wezmą: 

  • Olimpia Pabian – dyrektorka Białowieskiego PN;
  • Filip Springer – dziennikarz, reportażysta, pisarz, autor serii artykułów na temat nieistniejących parków narodowych;
  • Michał Słodowy – muzyk i pisarz, autor książki „Z parku do parku”, orędownik ochrony przyrody w Polsce;
  • Piotr Klub z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze – leśnik z wykształcenia, przyrodnik z zamiłowania, współtwórca projektu Turnickiego Parku Narodowego;
  • Sławomir Zieliński – członek Klubu Przyrodników, ekolog i entomolog, propagator idei Kaszubskiego Parku Narodowego.

Dyskusję poprowadzi nasza redakcyjna koleżanka Dorota Abramowicz

  • O godzinie 18.00 w niedzielę rozpocznie się Wielki Pub Quiz o tematyce polityczno-społecznej, który ma zachęcić uczestników do sprawdzenia swojej wiedzy obywatelskiej.
  • Wieczór zakończy się wspólnym oglądaniem transmisji wyborczych – w specjalnie zaaranżowanej strefie będzie można śledzić wyniki głosowania na żywo, komentować je i przeżywać w gronie innych uczestników wydarzenia.
  • W strefie dla dzieci odbędzie się cykl animacji inspirowanych podróżami międzykontynentalnymi.

Wstęp na wszystkie punkty programu Strefy Społecznej jest darmowy.

XI Międzynarodowe Forum „Europa z widokiem na przyszłość” Parlament słowa 

  • W przestrzeniach Europejskiego Centrum Solidarności i Centrum św. Jana w Gdańsku w dniach 3-4 czerwca odbędzie się XI Międzynarodowe Forum „Europa z widokiem na przyszłość” Parlament słowa

Tegoroczna edycja podejmuje kluczowe pytania o przyszłość obywatelskiej cywilizacji Europy w świecie naznaczonym wojną, populizmem i kryzysem zaufania do demokracji. Na większość wydarzeń obowiązuje rejestracja: europazwidokiem.nck.pl.

4 czerwca ma dla nas ogromne znaczenie – to symbol narodzin demokracji i wolności w Polsce, ale także impuls dla przemian w całym regionie. W Europejskim Centrum Solidarności czujemy odpowiedzialność, by tę historię nie tylko pielęgnować, ale i opowiadać ją nowym pokoleniom – jako uniwersalną lekcję o sile dialogu i solidarności.

Basil Kerski / dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności 

XI Międzynarodowe Forum „Europa z widokiem na przyszłość” Parlament słowa współorganizowane jest przez Narodowe Centrum Kultury.

W centrum tegorocznych obchodów stawiamy solidarność – nie tylko historyczną, ale także współczesną, pisaną małą literą „s”, jako codzienną postawę otwartości, współodpowiedzialności i troski o wspólnotę. Olga Tokarczuk w przemowie noblowskiej mówiła, że potrzebujemy nowych narracji – i właśnie w Gdańsku chcemy rozmawiać o kulturze jako przestrzeni budowania empatii i dialogu. To święto jest też okazją, by podkreślić obywatelską rolę kultury i artystów jako tych, którzy współtworzą fundamenty nowoczesnej demokracji. Kultura nie tylko opowiada przeszłość – ona zmienia teraźniejszość i kształtuje przyszłość.

Robert Piaskowski / dyrektor Narodowego Centrum Kultury

Forum „Europa z widokiem na przyszłość” Parlament słowa to przestrzeń rozmowy i spotkania ludzi, którzy nie tylko myślą o demokracji, ale i aktywnie o nią walczą – często w bardzo trudnych, autorytarnych warunkach. W tym roku do Gdańska przyjadą m.in.: 

  • Ołeksandra Matwijczuk z Ukrainy,
  • Paweł Łatuszka i Taciana Niadbaj z Białorusi
  • czy Samuel Chu – obrońca praw człowieka z Hongkongu.

Forum towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne.

  • 3 czerwca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert Agi Zaryan i Big Bandu Śląskiego.
  • 4 czerwca w siedzibie ECS odbędzie się koncert „Sounding Europe. From Bach to Pärt” w wykonaniu Marcina Maseckiego i Marcina Markowicza.

Flaga na maszt

Kluczowym wydarzeniem Święta Wolności będzie uroczyste upamiętnienie 4 czerwca 1989 roku – dnia, który zapoczątkował pokojowy proces transformacji demokratycznej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. 

  • Na pamiątkę tamtych wydarzeń w środę, 4 czerwca o godz. 12.00 na placu Solidarności zostanie podniesiona flaga RP.

Zabrzmią hymny Polski i Unii Europejskiej, a swoje przemówienia wygłoszą m.in.: 

  • prezydent Lech Wałęsa,
  • prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz,
  • wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz
  • i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Szczegółowy program wydarzeń można sprawdzić na stronach: 4czerwca.gdansk.pl i europazwidokiem.nck.pl.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

"Święto Wolności i Praw Obywatelskich" 20.05.2025 20:59
Które w Gdańsku nagminnie są łamane i ignorowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama