Piorun z Portu Gdańsk na ratunek jelonkowi
Młody koziołek wpadł w odmęty kanału portowego, bezradnie zmagając się z nurtem i zimną wodą. Gdy liczyła się każda sekunda, na ratunek ruszyła niezawodna załoga Pioruna – ekologiczno-ratowniczej łodzi Portu Gdańsk.
Marny byłby koniec żywota tonącego jelonka, gdyby nie ratownicy. Tym razem w ruch poszło… lasso.
- Rzuciliśmy na rogi linę i ciągnęliśmy tak, żeby zwierzak kierował się do kei – opowiada Janusz Makowski, członek załogi Pioruna. - W ten sposób udało nam się go podprowadzić i wyciągnąć w okolicy nabrzeża WOC.
CZYTAJ TEŻ: Gdańsk: Jelonek pływał w kanale, kaczuszki utknęły w rynnie

Zawrócił i... znów wpadł do wody
Jelonek, cały i zdrowy, choć wyraźnie zdezorientowany, pobiegł w stronę Brzeźna. Najwidoczniej coś go wystraszyło, bo nagle zawrócił… i ponownie wpadł do kanału. Na szczęście, Piorun wciąż był na miejscu. Tym razem załoga wciągnęła koziołka na pokład i bezpiecznie przetransportowała w okolice Twierdzy Wisłoujście.
Już od dawna wiadomo, że załoga bohaterskich ratowników z Pioruna czuwa nad każdym stworzeniem w potrzebie. Efekty ich działalności pojawiają się coraz częściej i co ważne są dostrzegane przez mieszkańców pozytywnymi komentarzami na fanpage'u Portu Gdańsk.
- Częściej w kanale portowym zdarzają się dziki – zauważa Tomasz Wachowski, szyper z Pioruna. - Na początku bieżącego roku udało nam się jednego uratować.
Niebezpieczną sytuację jelonka zauważyli operatorzy monitoringu w Ośrodku Ratownictwa Portu Gdańsk. Placówka wyposażona jest w monitoring wizyjny i nowoczesne centrum zarządzania elektronicznymi systemami zabezpieczeń.
- Dzięki temu w Porcie Gdańsk wszystko mamy pod kontrolą – podkreślają pracownicy portu.
Piorun - łódź Portu Gdańsk. Jakie ma zadania?
Łódź ekologiczno-ratunkowa Piorun, należąca do Portu Gdańsk, to nowoczesna jednostka wielozadaniowa stworzona z myślą o ochronie środowiska morskiego i wsparciu akcji ratowniczych. Wyposażona w specjalistyczny sprzęt do neutralizacji zanieczyszczeń, takich jak wycieki olejowe. Piorun może również brać udział w akcjach przeciwpożarowych i ewakuacyjnych. Dzięki swojej mobilności i zaawansowanym rozwiązaniom technicznym stanowi istotny element systemu bezpieczeństwa ekologicznego na wodach portowych i przybrzeżnych.
Napisz komentarz
Komentarze