Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama

Przed 145 laty powstała tczewska straż pożarna. Wystawa online na stronie Skarbnicy

Dla miłośników historii mamy podwójną okazję do świętowania. Dokładnie dziś – 22 marca - mija 145 lat od powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Tczewie. Drugim jubilatem jest Skarbnica Tczewska, która powstała przed dwoma laty w odpowiedzi pandemię i lockdown nie tylko w Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Mija 145 lat od powołania Ochotniczej Straży Pożarnej Miasta Tczew (fot. materiały Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie)

- W związku z obchodzonym w marcu 2022 roku jubileuszem Ochotniczej Straży Pożarnej Miasta Tczewa zachęcamy Państwa do zapoznania się z wystawą online opublikowaną na stronie Skarbnicy – Tczewskiej Biblioteki Wirtualnej https://skarbnica.tczew.pl/tag/wystawa_strazacy/ - mówi Krzysztof Korda, dyrektor MBP w Tczewie. - Początki miejskiej straży sięgają roku 1896. To właśnie wówczas, z inicjatywy burmistrza Ludwiga Dembskiego (Eichharta), założono Ochotniczą Straż Pożarną Miasta Tczewa – trzeci zastęp ogniowy (po gniewskim i pelplińskim) na ziemi gniewsko-tczewskiej. Uroczyste zaprzysiężenie Zarządu OSP odbyło się 22 marca 1897 roku w sali dawnego progimnazjum (współcześnie Szkoła Podstawowa nr 5 przy ulicy Obrońców Westerplatte).

Warto przypomnieć, że do pierwszego dużego pożaru tczewską OSP zaalarmowano 20.11.1897 r. Palił się wówczas Hotel Gdański (obecnie plac Marszałka Piłsudskiego gmach byłego Starostwa).Działalność tczewskiej OSP to jednak nie tylko męska sprawa. W 1934 r. zorganizowano przy OSP Żeńską Służbę Samarytańsko Pożarniczą, której pierwszą komendantką została Gertruda Slizewska.

Więcej informacji na temat tczewskiej formacji ochotniczej zainteresowani znajdą w publikacjach:

  • Murawski A., „Rodzinne tradycje strażackie”, Gdynia: Wydawnictwo Region Jarosław Ellwart, 2016
  • „80-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Tczewie”, Tczew: Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, 1977
  • „85-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Tczewie 1897-1982”, Tczew 1982
  • „Tczewskie pożarnictwo okiem obiektywu: 70-lecie Zawodowej Straży Pożarnej w Tczewie (1945-2015) oraz 120-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Tczewie (1896-2016), Pelplin: Bernardinum, 2016

Jeszcze kilka słów o drugiej jubilatce – Skarbnicy – Tczewskiej Bibliotece Wirtualnej. Strona skarbnica.tczew.pl, która oficjalnie zaprezentowana została internautom 20 marca 2020 r. Codziennie wzbogacana jest o kolejne, nierzadko unikatowe eksponaty. Tylko przez pierwszy miesiąc zbiory wyświetlono 11 000 razy.

W Skarbnicy Tczewskiej jest już około 30 tys. opracowanych i zdigitalizowanych materiałów dotyczących burzliwych dziejów miasta. Codziennie przybywają nowe pozycje.

Jak już na starcie wyjaśniał dyrektor biblioteki, Skarbnica, czyli Tczewska Biblioteka Wirtualna stanowi dla internautów zachętę do wyruszenia w jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną podróż „w czasie i przestrzeni”, podróż, której punktami docelowymi mają być widoki prezentowane na awersach kart korespondencyjnych.

22 marca mija 145 lat od powołania do życia Ochotniczej Straży Pożarnej Miasta Tczew (fot. materiały Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie)

Dzięki tej nietuzinkowej "(...) inicjatywie Miejskiej Biblioteki Publicznej tczewianie mają możliwość poznania sekretów miasta, którego już nie ma, miasta którego nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy, miasta które się zmieniało, ulegało licznym przeobrażeniom, było świadkiem, a zarazem mimowolnym uczestnikiem ważnych wydarzeń dziejowych. I co najważniejsze, proponowana przez MBP “podróż”, jest podróżą wyłącznie wirtualną!"

Tczewska książnica, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników, każdego dnia publikuje na stronie Skarbnicy – Tczewskiej Biblioteki Wirtualnej różnego rodzaju materiały historyczne: druki ulotne, archiwalia, karty pocztowe z przełomu wieków, fotografie, mapy katastralne, dokumenty życia społecznego, itd. Są to tak zwane zbiory specjalne, przez ponad 30 lat, gromadzone przez Sekcję Historii Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Obecnie biblioteczna Skarbnica liczy już niemal 2500 obiektów!

Warto również odwiedzić profil facebookowy Skarbnicy - Tczewskiej Biblioteki Wirtualnej.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama