Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jaka przyszłość Młodego Miasta? Jest raport [nl] z konsultacji

Raport z konsultacji na temat przyszłości Młodego Miasta przedstawiono we wtorek, 22 marca. Opinie, sugestie i postulaty uczestników warsztatów pozwoliły na sformułowanie wniosków dotyczących sposobu kształtowania terenu Młodego Miasta oraz koordynacji samego procesu.
prof. Piotr Lorens
Prof. Piotr Lorens, architekt miasta (fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

Raport przygotowało biuro architekta miasta – jak podkreślał prof. Piotr Lorens – w poczuciu potrzeby rozpoczęcia nowego rozdziału dyskusji na temat Młodego Miasta. Debata wokół tego, jaki charakter powinna przybrać północna część gdańskiego Śródmieścia, toczy się od dwóch dekad, w ciągu których znacząco wyewoluowały wytyczone priorytety: od planów przeznaczenia znacznej części na potrzeby biurowe do stworzenia inkluzywnej dzielnicy, która będzie służyć celom mieszkaniowym, biurowym oraz wypoczynkowym.

– Powstają tu inwestycje mieszkaniowe, biurowe, niedawno mieliśmy do czynienia z renowacją dawnego budynku dyrekcji stoczni. To wszystko dzieje się w partnerstwie, ale przede wszystkim siłą prywatnych inwestorów – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz, podczas briefingu poświęconemu podsumowaniu konsultacji. – Marzy mi się, by w przyszłości tereny Młodego Miasta były takimi, w których dobrze się żyje, wypoczywa i pracuje, czyli terenami zrównoważonymi.

Raport na temat Młodego Miasta. Jakie wnioski?

Konsultacje w gronie interesariuszy przeprowadzono jesienią 2021 r. Konkluzje przedstawił Piotr Czyż, prezes stowarzyszenia Inicjatywa Miasto, które było partnerem w przedsięwzięciu. Mówił o trzech głównych wnioskach.

  • Po pierwsze, o potrzebie inkluzywności przyszłej dzielnicy, która będzie służyć wszystkim mieszkańcom, niezależnie od wieku.
  • Po drugie, o konieczności płynnego połączenia zabudowy zarówno wewnątrz dzielnicy, jak i z sąsiadującymi dzielnicami.
  • Po trzecie, o potrzebie koordynacji działań w obrębie Młodego Miasta.

PRZECZYTAJ TEŻ: Plac przed budynkiem dawnej dyrekcji stoczni doczekał się oficjalnej nazwy

– Gdy wszystkie podmioty zaczynają ze sobą ściśle współpracować, wartość ostatecznego efektu będzie znacznie większa. Miasto ma tu ogromną szansę i wolę, by przyjąć rolę dobrowolnego koordynatora – mówił Piotr Czyż. – Jednak największą wartością tego procesu było to, że udało nam się usiąść do jednego stołu z reprezentantami wszystkich grup społecznych i wszystkich zainteresowanych osób, które uczestniczyły w tym procesie, zarówno z mieszkańcami, przedstawicielami samorządów, rad dzielnic oraz firm deweloperskich.

Innymi zagadnieniami poruszanymi podczas spotkań w cyklu „Młode Miasto – przyszłość dzielnicy” były:

  • wielowymiarowe dziedzictwo terenów postoczniowych,
  • dostępność rozumiana zarówno w kontekście fizycznym, jak i społeczno-kulturowym,
  • układ przyrodniczy obejmujący szeroko rozumiane przestrzenie publiczne.
(fot. gdansk.pl)

Po konsultacjach, które zaowocowały opracowaniem raportu, kolejnym etapem debaty nad przyszłością Młodego Miasta będą konsultacje nad poszczególnymi etapami rozwoju tego obszaru. Właśnie ruszają warsztaty poświęcone terenom należącym do Stoczni Centrum Gdańsk, która kilka miesięcy temu zaprezentowała swoją koncepcję zagospodarowania części byłej Stoczni Schichaua.

– Jest to wyjątkowa sytuacja w skali Polski, że w samym centrum miasta mamy do dyspozycji kilkadziesiąt ha gruntów, które mogą zostać zagospodarowane w sposób nowoczesny, wielofunkcyjny i według najwyższych standardów – mówił Krzysztof Sobolewski, prezes spółki SCG. – Będziemy kontynuować dialog społeczny, który rozpoczęło miasto na temat naszego projektu, który jest istotną częścią dzielnicy Młode Miasto.

Najważniejsze jest, by konkluzje z tych spotkań faktycznie odzwierciedlały, co gdańszczanki i gdańszczanie chcą w tym miejscu widzieć i jakiego miasta oczekują po tych obszarach – mówił prof. Lorens.

PRZECZYTAJ TEŻ: Przyszłość Młodego Miasta. „Inwestorzy muszą współpracować”


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama