Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Umowa na 3 mln zł dofinansowania dla 40 szkół podpisana

40 pomorskich szkół weźmie udział w działaniach edukacyjnych popularyzujących wiedzę na temat zmian klimatu. W ramach „zielono-niebieskich inwestycji” w placówkach powstaną m.in. skrzyniowe ogrody deszczowe czy kompostowniki, oprócz tego, przeszkoleni nauczyciele będą wyjaśniać zjawiska zachodzące na naszej planecie w obszarze ekologii. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot pozyskał na projekt niespełna 3 mln zł dofinansowania w ramach Funduszy Norweskich.
Umowę na realizację projektu podpisali Diana Piotrowska, p.o. dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody i Leśnictwa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz Michał Glaser, prezes zarządu OMGGS (Fot. Karol Uliczny)

„Klimat w szkołach metropolii” to największy projekt edukacyjny w 10-letniej historii organizacji zrzeszającej pomorskie samorządy. O środki na jego realizację ubiegało się ponad 80 podmiotów, ale tylko 6 otrzymało dofinansowanie. Kwota niespełna 3 mln zł, pozyskana przez OMGGS, zostanie rozdysponowana pomiędzy 40 pomorskich szkół różnego szczebla, zarówno z Trójmiasta, jak i z mniejszych miejscowości, jak Rudno (pow. pelpliński), Gościcino (pow. wejherowski) czy Kłodawa (pow. gdański). Wykorzystana będzie m.in. na organizację lekcji proklimatycznych prowadzonych przez przeszkolonych nauczycieli przyrody, biologii oraz geografii.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyznał, że wniosek Obszaru Metropolitalnego został napisany wzorcowo – przede wszystkim ze względu na solidarność Trójmiasta oraz kilkudziesięciu gmin wokół – mówi Michał Glaser, prezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. – Dzięki projektowi w 40 szkołach OMGGS zrealizuje zielone ściany, ogrody przyszkolne oraz szereg tzw. błękitno-zielonej infrastruktury, którą będą opiekować się uczniowie, posłuży też ona nauce tematów związanych ze zmianami klimatu.

„Warto inwestować w szkoły”. Specjalne lekcje dla uczniów, szkolenia dla nauczycieli

Umowę na realizację projektu podpisano w poniedziałek, 29 listopada na terenie III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Legionów 27 w Gdyni. Dyrektor nie ukrywał zadowolenia z faktu, że część działań będzie realizowana także w jego placówce. Powstanie tam m.in. Zielona Ściana.

– Warto inwestować w szkoły – mówił Wiesław Kosakowski. – Jestem za tym, aby jak najwięcej szkół zazieleniło się w taki piękny sposób, wykorzystując dobrą wolę Funduszy Norweskich. Gdyńska „3” jest już klimatyczną szkołą, ale myślę, że dzięki temu działaniu będzie jeszcze bardziej klimatyczna.

– Myślę, że dla nas, uczniów, sprawa kryzysu klimatycznego jest bardzo ważna, ponieważ to nas dotknie ona najbardziej – mówiła Lola Hołda, uczennica III LO w Gdyni. – Inicjatywa, której możemy być częścią, jest niesamowita. Zielona ściana w naszej szkole będzie nie tylko walorem estetycznym, ale również mądrym i ekologicznym zagospodarowaniem powierzchni. Zaangażowanie uczniów oraz nauczycieli pokazuje, jak ważna jest to dla nas sprawa.

W ramach projektu, nauczyciele zostaną przeszkoleni do prowadzenia zajęć edukacyjnych. Otrzymają komplet materiałów dydaktycznych. Każda ze szkół dostanie także sadzonki i narzędzia do dodatkowych nasadzeń roślin. Z kolei uczniowie zostaną zaproszeni do udziału w konkursie pt. „Chrońmy środowisko metropolii”. Uzupełnieniem działań w szkołach będzie kampania społeczna informująca o zmianach klimatu, gwałtownych zjawiskach pogodowych, deszczach nawalnych czy suszach.

Realizacja projektu potrwa trzy lata. Powstał we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway. Dofinansowanie pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz z budżetu państwa.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa