Lechia zrobiła krok [nl] w kierunku europejskich pucharów

Biało-zieloni pokonali w Gdańsku Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2:0. Mecz oglądało tylko 4600 widzów. To jedna dziesiąta pojemności stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk.
Lechia Gdańsk
Lechia zagra z Szachtarem Donieck, a głównym przesłaniem tego meczu będzie wsparcie Ukrainy (fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze)

Niesprawiedliwe byłoby jednak napisać, że w pierwszej połowie Lechia grała źle. Biało-zieloni przeważali, mieli kilka okazji do zdobycia bramek, ale wykorzystali tylko jedną. W 11. minucie zrobił to najskuteczniejszy zawodnik Lechii w tym sezonie, czyli Łukasz Zwoliński. Goście z Niecieczy, którzy walczą o utrzymanie się w PKO Ekstraklasie, próbowali wyrównać, ale ich skuteczność – na szczęście dla Lechii – pozostawiała wiele do życzenia.

W drugiej połowie Lechia sprawiała wrażenie drużyny gotowej na przyjęcie ataków piłkarzy Termaliki, i granie z kontrataku. Tym samym, na boisku nie działo się zbyt wiele, z punktu widzenia kibiców Lechii. Gra była raczej senna, mało dynamiczna, bo goście nie potrafili oddać celnego strzału na bramkę Dusana Kuciaka, który tym razem nie miał tyle pracy, co ostatnio.

PRZECZYTAJ TEŻ: Lechia straciła pomysł na grę i znów jest bez punktów

Lechia wykorzystała umiejętność gry z kontrataku w ostatnich sekundach meczu. Po dobrym podaniu Conrado bramkę pieczętującą wygraną Lechii strzelił Flavio Paixao. To było 98. trafienie Portugalczyka, który śrubuje rekord najskuteczniejszego lechisty i obcokrajowca w polskiej ekstraklasie.

Zwycięstwo dało Lechii trzy punkty, ważne w kontekście gry o udział w europejskich pucharach. Biało-zieloni zagrają w nich, jeśli na mecie sezonu zajmą 4. miejsce w tabeli. Tak się stanie, ponieważ zdobywcą Pucharu Polski będzie jedna z dwóch drużyn: Lech Poznań lub Raków Częstochowa. Żadna z nich już raczej nie wypadnie z ligowego podium w sezonie 2021/22.

Lechia Gdańsk - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2:0 (1:0)

Bramki: Łukasz Zwoliński (11), Flavio Paixao (90)

Lechia: Kuciak – Ceesay, Nalepa, Maloča, Pietrzak – Clemens (67 Sezonienko), Kałuziński (67. Terrazzino), Kubicki, Gajos (90, Tobers), Durmuş (78. Conrado), – Zwoliński (77. Paixão)

Bruk-Bet Termalica: Pawluczenko – Radwański (82. Grabowski), Tekijaški, Wlazło, Putiwcew, Hybš – Kocyła (64. Štefánik), Hubínek (81. Ambrosiewicz), Dombrowśkyj, Mešanović (64. Varga) – Poznar (38. Śpiewak).