Gdańsk: 30. Bieg po Nowe Życie
Symboliczny marsz sztafetowy przeszedł trasą prowadzącą przez Długi Targ i Targ Węglowy. W czteroosobowych drużynach maszerowali:
- biorcy przeszczepów,
- dawcy rodzinni,
- lekarze,
- koordynatorzy transplantacyjni,
- przedstawiciele świata sportu, kultury i mediów
- oraz uczniowie trójmiejskich szkół.
W wydarzeniu uczestniczyła minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda. - Jestem na drugim Biegu. Wiem, ile tutaj jest emocji i dobra. Mamy coraz więcej transplantacji, a wy jesteście tego współautorami - podkreślała minister.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pomorze liderem transplantacji. „Otrzymałem dar życia”
Jednym z bohaterów wydarzenia był Michał Gabryelak, który przeżył dzięki dwóm transplantacjom. Po ciężkim przebiegu Covid-19 i wielotygodniowej walce o życie został zakwalifikowany do przeszczepienia płuc w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Powrót do zdrowia był długi i wymagał intensywnej rehabilitacji. Dwa lata później przeszedł także transplantację nerek.

Swoją historią dzieliła się również 9-letnia Marcelinka Haska. Dziewczynka urodziła się z atrezją dróg żółciowych i większość pierwszego roku życia spędziła w szpitalach. Szansę na zdrowie dał jej ojciec, który przekazał córce fragment swojej wątroby. Dziś Marcelinka prowadzi aktywne życie, uprawia sport i rozwija swoje pasje.
Lekarze podkreślali, że wydarzenie ma ogromne znaczenie nie tylko dla pacjentów, ale także dla środowiska medycznego.
- To okazja, by zobaczyć efekty naszej pracy i spotkać pacjentów, którzy dzięki transplantacji wrócili do normalnego życia - mówił dr Piotr Kołsut, kardiochirurg i transplantolog z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.
CZYTAJ TAKŻE: UCK w Gdańsku wykonuje najtrudniejsze transplantacje w Polsce. „To mechanika kwantowa medycyny”
Specjaliści zwracali również uwagę na potrzebę zwiększania liczby dawców narządów. Jak podkreślał lekarz Maciej Duda z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, większa liczba dawców pozwoliłaby wykonywać więcej przeszczepień serca i skrócić czas oczekiwania pacjentów.
Od początku ambasadorem wydarzenia jest były pięściarz Przemysław Saleta, który przed laty oddał nerkę swojej córce. W tegorocznej edycji uczestniczyli także m.in. aktorzy Łukasz Konopka i Krystian Pesta, lekkoatletka Angelika Cichocka, siatkarz Grzegorz Łomacz, koszykarz Cezary Trybański oraz Miss Polski 2025 Oliwia Mikulska.

- Za każdym przeszczepieniem stoi człowiek i jego druga szansa. Bieg po Nowe Życie to wspólnota ludzi połączonych nadzieją, wdzięcznością i przekonaniem, że można podarować komuś najcenniejszy dar, czyli życie - podkreślał Arkadiusz Pilarz, dyrektor wydarzenia.
W klasyfikacji sztafet zwyciężyła drużyna Visit Gdańsk. Drugie miejsce zajęła Fundacja LPP, a trzecie reprezentacja Miasta Gdańska. Organizatorzy podkreślają jednak, że w Biegu po Nowe Życie najważniejszy jest nie wynik sportowy, lecz promocja transplantologii i budowanie społecznej świadomości na temat dawstwa narządów.


Napisz komentarz
Komentarze