Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Łebski port będzie serwisował morską farmę wiatrową Baltic Power

Port w Łebie będzie serwisował morską farmę wiatrową Baltic Power. Powstać ma tam baza umożliwiająca rejsy jednostek serwisowych obsługujących około 70 turbin. Umowę na dzierżawę terenu podpisano na co najmniej 25 lat. Uruchomienie farmy Baltic Power planowane jest na 2026 rok, za jej budowę odpowiadają PKN Orlen oraz Northland Power.
port serwisowy morskiej farmy wiatorwej Baltic Power w Łebie
(źródło: PKN Orlen)

Umowę na dzierżawę terenu pod budowę bazy serwisowej łebski port podpisał ze spółką Baltic Power na co najmniej 25 lat. Na powierzchni ok. 1,1 hektara, jak poinformował PKN Orlen w komunikacie, baza będzie na stałe obsługiwała minimum 2 jednostki CTV (Crew Transfer Vessels), które przeznaczone są do transportu sprzętu oraz personelu serwisowego.

– Każda z nich może zabrać na pokład jednorazowo do 24 techników wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem. Trasę z portu na obszar farmy, wynoszącą 16 mil morskich, statki będą pokonywały w ok. 40 minut, co stanowi najlepszy wynik spośród wszystkich rozpatrywanych lokalizacji dla bazy – podał PKN Orlen.

W porcie serwisowym zlokalizowane będą m.in.:

  • magazyny części zamiennych,
  • warsztaty,
  • przestrzenie biurowe.

PRZECZYTAJ TEŻ: W Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Zatrudnienie znajdzie tam ok. 50 osób odpowiedzialnych w trybie ciągłym za utrzymanie bazy. Będą m.in. przeprowadzać cykliczne przeglądy turbin, czyli sprawdzać ich wydajność, parametry i zużycie poszczególnych elementów. Zajmą się też wymianami i naprawami.

– Port serwisowy to jeden z kluczowych elementów całej inwestycji. Od jego lokalizacji, odległości od obszaru farmy, a tym samym responsywności ekip serwisowych, zależy efektywność jej pracy i stabilność dostaw energii. Port w Łebie najlepiej odpowiada na wszystkie nasze założenia i potrzeby, a przy tym posiada duży potencjał dla dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – podkreśla Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes Baltic Power.

Harmonogram zakłada, że port serwisowy w Łebie powstanie w latach 2023-2025. Dokumentację przedprojektową opracowała firma Antea Polska, która stworzyła m.in. program funkcjonalo-użytkowy bazy. Szacowany koszt inwestycji to ok. 20-30 mln zł.

PRZECZYTAJ TEŻ: W ciągu najbliższych 6 miesięcy kluczowe umowy dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

– Morska farma wiatrowa Baltic Power to nie tylko kluczowy element zielonej transformacji naszego systemu energetycznego, ale też znaczące wzmocnienie bezpieczeństwa i niezależności Polski. Dlatego bardzo konsekwentnie i zdecydowanie realizujemy kolejne kroki przybliżające nas do uruchomienia tej inwestycji już w 2026 roku. Pozyskanie portu serwisowego jest niezwykle istotne dla sprawnego funkcjonowania inwestycji, która za kilka lat będzie w stanie zasilić nawet milion gospodarstw domowych – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Za budowę morskiej farmy wiatrowej Baltic Power odpowiedzialni są Grupa Orlen i Northland Power. Inwestycja o łącznej mocy do 1,2 GW zlokalizowana jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama