Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Miasto inauguruje obchody 100-lecia Gedanii

Miejskie obchody 100-lecia powstania Klubu Sportowego Gedania rozpoczną się już w środę, 25 maja. Na domu przy ul. Partyzantów 62 we Wrzeszczu odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Janinę i Romana Bellwonów, którzy tam mieszkali.
W domu św. Józefa przy ul. Garncarskiej 7/8/9 sto lat temu powstała Gedania (fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Środowa uroczystość będzie inauguracją obchodów 100-lecia Gedanii. Klub powstał 15 września 1922 roku i został założony przez Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Gedania odegrała wyjątkową rolę w historii miasta przed II wojną światową, ale także po niej. Członkami klubu było wielu rodaków mocno zaangażowanych w krzewinie polskości na terenie WMG, wielu z nich za to było więzionych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych, a ponad setka członków Gedanii wojny nie przeżyła. Po wojnie komuniści bardzo źle traktowali gedanistów, wśród których było wielu autochtonów, a to nie podobało się ówczesnym władzom.

Gdańskie obchody jubileuszu Gedanii rozpocznie uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy na domu przy ul. Partyzantów 62 w Gdańsku-Wrzeszczu. Przed laty mieszkało w nim małżeństwo Janina i Roman Bellwon. Pani Janina była członkinią konspiracyjnej organizacji Konfederacja Narodu, była żołnierzem Armii Krajowej ps. „Bogna”, uczestniczką Powstania Warszawskiego, więźniarką obozów koncentracyjnych Ravensbrueck i Sachsenchausen. Po wojnie pracowała w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk.

Roman Bellwon był piłkarzem Gedanii, harcerzem, uczestnikiem antyhitlerowskiej konspiracji w Wolnym Mieście Gdańsku, więźniem Victoriaschule oraz obozów koncentracyjnych Stutthof i Sachsenchausen. Po wojnie był także działaczem Gedanii, społecznikiem i wielkim miłośnikiem Gdańska.

Odsłonięcie tablicy zaplanowano na środę, 25 maja o godz. 14.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama