Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Zarząd OMGGS z absolutorium

Samorządowcy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot spotkali się 6 czerwca 2022 r. w Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie, by podsumować miniony rok i zaplanować działania na najbliższe miesiące. Podczas Walnego Zebrania Członków członkowie rady i zarządu otrzymali absolutorium.
OMGGS, absolutorium
(fot. OMGGS)

W Żukowie 6 czerwca 2022 r. odbyło się Walne Zebranie Członków (WZC) OMGGS, na którym samorządowcy podsumowali 2021 r. Rozmawiano zarówno o sprawach finansowych, jak i o ponad 200 projektach metropolitalnych, realizowanych głównie z funduszy europejskich. Walne zgromadzenie zatwierdziło sprawozdania finansowe oraz merytoryczne za 2021 r. i udzieliło absolutorium członkom rady oraz zarządowi metropolii.

Wśród priorytetów OMGGS na najbliższe lata jest głównie wdrożenie w życie wypracowanych standardów pod postacią, m.in., systemowych rozwiązań dla imigrantów i osób z niepełnosprawnościami. Zostały one ujęte w dwóch dokumentach: 

  • Standard minimum w integracji imigrantów,
  • Standard na rzecz osób z niepełnosprawnościami i otoczenia.

PRZECZYTAJ TEŻ: Energia z wody, wiatru oraz słońca. Gminy chcą niższych rachunków za prąd i ciepło

Opisano w nich podstawowe działania, które zostaną wdrożone w 59 pomorskich samorządach zrzeszonych w OMGGS. Są to szczegółowe wytyczne dla włodarzy i urzędników, jak wprowadzić w miastach, gminach i w powiatach działania na rzecz poprawy życia osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunów, oraz jak włączać w życie nowych mieszkańców Pomorza – imigrantów.

Lobbują za ustawą metropolitalną dla Pomorza

– Nieustannie lobbujemy i zabiegamy o uchwalenie przez Sejm ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim – mówi Alicja Mongird, rzeczniczka prasowa Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. – We wrześniu 2020 r., przedłożony przez nas projekt niemal jednogłośnie poparli senatorowie. Ustawa metropolitalna to ponad 200 mln zł dla Pomorza na integrację i rozwój transportu zbiorowego, na nowe połączenia autobusowe, tramwajowe, trolejbusowe i kolejowe, na wspólny bilet, węzły przesiadkowe i rozbudowę sieci dróg, na spójne planowanie przestrzenne, turystykę i ochronę środowiska oraz na promocję walorów gospodarczych, turystycznych i kulturalnych regionu.

Metropolia angażuje się także we współpracę międzynarodową. 

– Jesteśmy partnerami projektów, które skupiają najważniejsze europejskie uczelnie, instytucje, miasta i obszary metropolitalne. Wspólnie z nimi działamy w takich obszarach, jak: zrównoważony transport, polityka imigracyjna, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz zarządzanie funduszami europejskimi – dodaje rzeczniczka OMGGS.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ekologiczne paliwo dla trolejbusów i tramwajów wodnych?

Trwają również prace nad reaktywacją roweru metropolitalnego Mevo. Projekt został zawieszony pod koniec 2019 r. po wypowiedzeniu umowy niesolidnemu operatorowi. W grudniu 2021 r. rozstrzygnięto przetarg na wybór nowego operatora. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma City Bike Global.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama