Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Tczew chwali się segregacją odpadów. PSZOK oblegany przez mieszkańców

Tczew nie odstaje z selektywną zbiórką odpadów. Selektywna zbiórka jest i funkcjonuje, a prowadzony przez nas PSZOK cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Tczewa – podkreśla Maciej Jakubek, prezes Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie.
Tczew chwali się segregacją odpadów. PSZOK oblegany przez mieszkańców
Fot. ZUOS Tczew

Warto zauważyć, że jak na początku wprowadzono selektywną zbiórkę odpadów, to była tendencja stałej poprawy. - W tej chwili osiągnęliśmy dobry poziom i liczę na dalszy wzrost – mówi prezes Jakubek. - Fakt faktem, że rosną ilości odpadów z selektywnej zbiórki odpadów, co o świadczy o tym, że mieszkańcy korzystają z dostępnych pojemników na odpady. Troszkę do życzenia pozostaje jeszcze jakość selektywnie zebranych odpadów.

Maciej Jakubek przywołuje sytuację z jednego ze spotkań, gdzie jedna z gmin urządzała konkurs ekologiczny.

- Dzieci wykonały prace z materiałów z odzysku – wspomina. - Prace były bardzo ciekawe i bardzo mnie ucieszyło takie zainteresowanie i zaangażowanie takim tematem. Takie działania bardzo wspomagają edukację ekologiczną. W tym obszarze jest z pewnością duże pole do działania dla szkół. Dobre zasady segregowania odpadów powinno się wpajać od małego. 

Fot. ZUOS Tczew
Fot. ZUOS Tczew

Gdyby wziąć pod uwagę jedynie statystyki, to można by udowodnić, że selektywna zbiórka działa choćby ze względu na rosnącą liczbę odpadów selektywnie zebranych, które trafiają do ZUOS-u. Ilość odpadów resztkowych rośnie wolniej niż odpadów selektywnie zebranych. Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). To miejsce, gdzie można nieodpłatnie przywieźć posegregowane odpady po większych porządkach w ogrodzie, na strychu, w garażu, czy też remoncie. Można też dostarczyć zużyty sprzęt agd, elektryczny, elektroniczny, także np. opakowania po farbach.

- Mieszkańcy chyba stwierdzili, że to ta sama fatyga - przyjechać tu do zakładu, gdzie legalnie można oddać odpady bezpłatnie, niż zawieźć do lasu – zauważa prezes ZUOS-u. - W PSZOK-u nie ma mowy o złej segregacji, bo mieszkańcy wysypują odpady pod ścisłą kontrolą pracowników. Jeżeli dany odpad nie podlega darmowej selektywnej zbiórce w PSZOK-u, to niestety musimy odmówić ich przyjęcia. Jeżeli, jest jedynie niewłaściwie posegregowany, można na miejscu zrobić to dobrze korzystając ze wskazówek naszych pracowników. 

Informacje o tym, jakie odpady przyjmowane są odpłatnie można znaleźć na stronie internetowej zakładu www.zuos.pl.

Fot. ZUOS Tczew
Fot. ZUOS Tczew


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama