Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Fischmarkt, czyli wielki powrót rybaków do Gdańska

Tradycyjne, drewniane rybackie łodzie wpłynęły znów na Motławę i zacumowały w pobliżu Targu Rybnego, miejsca, gdzie przez setki lat obywał się Fischmarkt, na którym gdańskie gospodynie zaopatrywały się w świeże ryby.
Fot. Karol Makurat || Zawsze Pomorze

Tym razem chodziło jednak w większym stopniu o inscenizację, przedstawienie oraz przybliżenie pomorskich i kaszubskich tradycji rybackich, aniżeli ich odświeżenie. Typowe stoisko rybne pojawiło się tylko jedno. Był za to przemarsz rybaków transportujących połów na taczkach, w koszach i skrzyniach, wyładunek, pokaz targu w tradycyjnych strojach przy użyciu historycznych sprzętów i narzędzi. Na targu stanęła też  chata rybacka z oryginalnym wyposażeniem, narzędziami rybackimi z epoki. Zaprezentowano również pokazy rzemiosła rybackiego: naprawy sieci, pokazy szkutnictwa, pokazy bednarskie, pokaz tradycyjnego wędzenia ryb.

Targ rybny od samego początku istnienia, które datuje się na XIV wiek,  zaopatrywał mieszkańców ówczesnego Gdańska w świeże ryby oraz wszelkiego rodzaju owoce morza, a handel rybami zdominowali rybacy z Kaszub.

Fischmarkt, to tylko jedna z atrakcji trwających od 16 do 22 czerwca Gdańskich Dni Kaszubskich. Celem imprezy – organizowanej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie – jest przybliżenie i uwypuklenie kaszubskiej tkanki miasta w jego wielokulturowej tożsamości.

Program Gdańskich Dni Kaszubskich publikujemy TUTAJPodziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka