Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

VI Festiwal Truskawek Kaszubskich z biciem rekordu Polski!

To impreza otwarta na konsumentów zainteresowanych świeżymi i przetworzonymi truskawkami z Kaszub i innymi wysokiej jakości produktami z innych regionów Polski. Dodatkową atrakcją będzie bicie truskawkowego Rekordu Polski w przygotowaniu knedli z truskawkami. Odbędą się też liczne konkursy, pokazy kulinarne, a ich tematem przewodnim będą oczywiście truskawki kaszubskie. A wszystko w niedzielę, 26.06.2022, w Chmielnie.
Skoro jest okazja, by spróbować prawdziwej truskawki kaszubskiej, grzechem byłoby nie skorzystać z okazji, jaką daje VI Festiwal Truskawek Kaszubskich w Chmielnie (fot. Pomorskie Travel I M. Ochocki)

Truskawka z certyfikatem

Skoro jest okazja, by spróbować prawdziwej truskawki kaszubskiej, grzechem byłoby nie skorzystać z okazji, jaką daje VI Festiwal Truskawek Kaszubskich w Chmielnie. To owoc niezwykły, bowiem Truskawka Kaszubska lub Kaszëbskô Malëna jest wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej (WE) nr 1155/2009 z dnia 27 listopada 2009 r. nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Tylko posiadanie certyfikatu uprawnia plantatorów do korzystania z tej nazwy.

Tylko posiadanie certyfikatu uprawnia do korzystania z nazwy „truskawka kaszubska lub kaszëbskô malëna" (fot. www.polskasmakuje.pl)

Polski produkt regionalny na pocztowej edycji

Co ciekawe. Truskawka kaszubska ma też swoją specjalną pocztową edycję. Jako pierwsza znalazła się na znaczku pocztowym w ramach wydanej przez Pocztę  Polską serii okolicznościowej ,,Polskie produkty regionalne’’. Wydano też okolicznościową kopertę i datownik z truskawką kaszubską.

Znaczki i koperty znajdują się w oficjalnym obiegu od 18 lipca 2013 r. i są dostępne w placówkach pocztowych. Oficjalna prezentacja pierwszego znaczka z  serii okolicznościowej „Polskie produkty regionalne”, na którym widnieje truskawka kaszubska zarejestrowana jako Chronione Oznaczenie Geograficzne miała miejsce 2 sierpnia 2013 r. w Kartuzach w trakcie konferencji zorganizowanej z inicjatywy Spółdzielni Producentów Truskawek Kaszubskich.

Co powinniśmy wiedzieć o truskawce kaszubskiej?

Truskawka kaszubska posiada dość zmienny kształt: kulisto-stożkowaty lub kulisto-nerkowaty. Przekrój podłużny ma kształt sercowaty, poprzeczny - okrągły. Pierwsze owoce są duże lub średnie. Barwa skórki jest ciemnoczerwona wyrównana na całej powierzchni, lekko błyszcząca, natomiast po przekrojeniu intensywnie czerwona.

Owoce są jędrne, lekko twardawe, a zarazem soczyste. Pokryte są jedwabistą, bardzo cienką skórką, na której widoczne i wyczuwalne są pestki.

Ze względu na warunki dojrzewania truskawkę kaszubską odróżnia od uprawianych w innych regionach większa zawartość cukru w owocach. Wpływ na to ma specyficzny mikroklimat Pojezierza Kaszubskiego, w szczególności występujące tu latem dobowe wahania temperatury - chłodne noce i upalne dnie. Truskawki kaszubskie są słodkie i aromatyczne. Dojrzewają na słonecznych stokach wzgórz morenowych w otoczeniu jezior i lasów sosnowych, muskane wiatrem od morza. Są wyśmienite!

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Truskawka kaszubska to jeden z najczęściej fałszowanych produktów rolnych w Polsce

Spotykamy się w Chmielnie

Impreza odbędzie się w sobotę [26.06.2022] w Chmielnie - Scena nad jeziorem Kłodno - Stadion Gminny przy ul. Grzędzickiego. Początek o godz. 12. Jedną z wielu atrakcji podczas festiwalu będzie (na wskazanych polach truskawkowych: U Chłopa ul. Wiejska)
TruskawkoRWANIE! WyWÓZ w pole z przystanku przy scenie.

Program imprezy

  • 12:00 - Otwarcie stoisk; prezentacje wystawców oraz produktów regionalnych, tradycyjnych i lokalnych. Uroczyste otwarcie Festiwalu
  • 12:30 - Występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Łapalice"
  • 13:00 – „Wielkie gotowanie" rozpoczęcie przygotowań do ustanowienia Rekordu Polski w przygotowaniu ponad 1500 truskawkowych knedli przez Łukasza Konika - kucharza, prezentera kulinarnego, eksperta kuchni molekularnej
  • - Ocena uczestników konkursu „Truskawka w roli głównej -najatrakcyjniejsze stoisko truskawkowe Festiwalu"
  • 13:15 - Edukacyjne warsztaty kulinarne: „Truskawkowe pole - poznaj tajemnice kaszubskich truskawek”. Rozdanie nagród dla dzieci i pasowanie na „Truskawkowego Eksperta”
  • 13.30 - Pokaz kulinarny w wykonaniu ekspertów ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich – Krzysztof Szulborski i Andrzej Ławniczak oraz Rafał Nowakowski - przygotują truskawkowe specjały
  • 14:00 - Występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie"
  • 14:30 - Prezentacja uczestników konkursu „Truskawkowa Kreacja"
  • 15:00 - Prezentacje uczniów sekcji muzycznej GOKSiR Chmielno pod kierunkiem instruktora Piotra Jereczka
  • - Ocena produktów w konkursie im. H. Gruchałowej o Puchar Ministra Rolnictwa
  • 16.00 – „Wielkie gotowanie" BICIE REKORDU POLSKI w największej ilości knedli z truskawkami kaszubskimi
  • 16.30 - pokaz kulinarny w wykonaniu ekspertów ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich – Krzysztof Szulborski i Andrzej Ławniczak oraz Rafał Nowakowski przygotują truskawkowe specjały
  • 17:00 - Wybór Królowej Truskawek Kaszubskich sezonu 2022
  • 17.30 - pokaz kulinarny w wykonaniu ekspertów ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich – Krzysztof Szulborski i Andrzej Ławniczak oraz Rafał Nowakowski przygotują truskawkowe specjały
  • 17:30 - Koncert Zespołu LILI cz. I
  • 18:30 - Ogłoszenie wyników konkursów kulinarnych. Ogłoszenie wyników głosowania na najatrakcyjniejsze truskawkowe stoisko Festiwalu
  • 19:00 - Koncert Zespołu LILI cz. II


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama