Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa

Mateusz Morawiecki w Tczewie: Niech ten most będzie symbolem odbudowywania, a nie zwijania Polski

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził dobre wieści w sprawie finansowania odbudowy zabytkowego Mostu Tczewskiego. Powiat otrzymał promesę na ponad 60 mln zł z Polskiego Ładu z rządowego programu inwestycji strategicznych. Szef polskiego rządu zapewnił także o dalszym finansowaniu tej inwestycji. „Niech to będzie symbol raczej odbudowywania niż zwijania Polski" – stwierdził Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Tczewie (fot. Krystyna Paszkowska)

Mateusz Morawiecki zauważył, że konferencja odbywa się nieopodal jednego z największych zabytków w Polsce – Mostu Tczewskiego, który został wpisany na światową listę zabytków inżynierii budowlanej. - To był kiedyś najdłuższy most w Europie – mówił szef rządu.

- Most, który jest perłą inżynieryjną swojego czasu. Później rozbudowywany świadczył o wielkości, zamożności tych terenów. Podczas II wojny światowej został poważnie uszkodzony. Paręnaście lat temu został wyłączony z użytku. To też jest swego rodzaju symbol postępującej degradacji, dekapitalizacji pewnej części polskiego majątku.

Fot. Krystyna Paszkowska | Zawsze Pomorze

Szef polskiego rządu potwierdził, że powiat otrzyma pierwszą transzę środków na odbudowę, modernizację zabytkowej przeprawy przez Wisłę. Dodał, że na odbudowanym moście ma również powstać muzeum regionu. Mateusz Morawiecki zapowiedział także „co najmniej dwudziestu-kilkumilionowy udział" w budowie lokalnego basenu i rozbudowie szkoły podstawowej.

- Ta inżynieryjna perła odzyska swój blask - zapewnił premier. - Jest też pewnego rodzaju symbolem; symbolem odbudowywania raczej niż zwijania Polski. Zwijane tory i połączenia kolejowe, zamykane posterunki policji - to był symbol poprzednich czasów. Dzisiaj my staramy się odbudowywać, modernizować, remontować, odtwarzać nasze wspaniałe miejsca, a także nową infrastrukturę - mówił szef rządu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mateusz Morawiecki w Gdańsku na V Konwencie Morskim

Mateusz Morawiecki nawiązał do symboliki, jaką niesie słowo „most”. - Niech ten most będzie też pewnego rodzaju symbolem – oświadczył szef rządu. - Most jest zawsze symbolem łączenia dwóch brzegów, i niezależnie od temperatury sporu politycznego, takie byłoby moje marzenie - żeby raczej łączyć Polaków - którzy również są po dwóch stronach politycznej barykady.

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Tczewie (fot. Krystyna Paszkowska)

W imieniu Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu pytanie o pomysł na to, by budowę mostu doprowadzić do szczęśliwego końca, choć wymaga ona w kolejnych etapach więcej środków niż obiecane 60 mln zł, zadała Jolanta Pobłocka.
Morawiecki odpowiedział, że rozmawiał o sprawie z prezydentem Tczewa; wyraził nadzieję, że wkrótce remont zostanie rozpoczęty.

- Ale nie zostawimy Tczewa również w kolejnych etapach, jeśli tylko wyborcy nam zaufają to mogę złożyć tutaj zobowiązanie, że będziemy kontynuować nasze wysiłki w kierunku uczynienia Tczewa jeszcze piękniejszym. Bo to jest przepiękne miasto i ten most będzie na pewno perłą historii, perłą tradycji, do której będą przyjeżdżali, by ją obejrzeć rozliczni mieszkańcy z całej Polski a także z okolic. Zatem z całą pewnością w tym pomożemy - powiedział premier.

Warto tylko przypomnieć, że to nie pod miasto, a pod powiat podlega zabytkowa przeprawa i to na barkach Starostwa Powiatowego w Tczewie spoczywa odpowiedzialność za odbudowę Mostu Tczewskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa