Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Trasa Kaszubska po kaszubsku. Będą tablice informacyjne

Przy Trasie Kaszubskiej staną tablice informacyjne w języku kaszubskim. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie porozumiało się w tej kwestii z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.
(fot. GDDKiA)

14 lipca Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie poinformowało o „bardzo dobrej rozmowie” z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku. Tematem spotkania była kwestia pojawienia się na tzw. Trasie Kaszubskiej tablic w języku kaszubskim. Teraz GDKiA oświadcza, że na budowanym odcinku drogi ekspresowej, przymiejscach obsługi podróżnych, staną pierwsze w Polsce dwujęzyczne tablice informacyjne.

To była bardzo dobra rozmowa. Spotkaliśmy się z życzliwym zrozumieniem, kierujących nami motywów. Wszystko wskazuje na to, że dwujęzyczność nazwy węzłów i miejsc obsługi podróżnych nie powinna stwarzać większych problemów – informowało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. – Dodatkowo, wychodząc naprzeciw sugestiom gospodarzy, zobowiązaliśmy się do przygotowania dwujęzycznych informacji o Kaszubach na poszczególnych MOP-ach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Opóźnienia przy budowie Trasy Kaszubskiej. GDDKiA zaczęła naliczać kary

Rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA Piotr Michalski potwierdza, że przy budowanej tzw. Trasie Kaszubskiej, zostaną ustawione dwujęzyczne znaki.

Wspólnie zostaną opracowane tablice informacyjne na dwóch miejscach obsługi podróżnych w Kamieniu przy drodze ekspresowej S6. Będą to informacje m.in. o Kaszubach i po raz pierwszy w Polsce, co jest ewenementem, w wersjach w językach: kaszubskim i polskim.

7 maja bieżącego roku ZKP podjęło uchwałę w sprawie nazewnictwa na Trasie Kaszubskiej

Ponad 60-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S6 Lębork-Obwodnica Trójmiasta przebiega przez obszar gmin wprowadzonych do „Rejestru gmin” – spisu w postaci elektronicznej tabeli prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Na ich terenie występować mogą dodatkowe, tradycyjne nazwy w języku mniejszości. Taki zapis może być stosowany obok: urzędowych nazw miejscowości oraz obiektów fizjograficznych czy nazw ulic.

ZOBACZ TEŻ: Nauka kaszubskiego we wszystkich szkołach w gminie Chojnice

Prawo to obowiązuje zgodnie z ustawą z dnia 6 stycznia 2005r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym i z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 30 maja 2005r. i to na nie powołuje się Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Ponadto obie strony spotkania postanowiły działać na rzecz wyjaśnienia rozbieżności w interpretacjach obowiązującego prawodawstwa dotyczącego języka kaszubskiego i oznakowania dróg, aby uzyskać na szczeblu centralnym jednolitą wykładnię – przekazuje Piotr Michalski.

Na terenie województwa pomorskiego, przy drogach krajowych o numerach 6,7 oraz 20 zostały ustawione już 122 tablice z nazwami dwujęzycznymi 30 kaszubskich miejscowości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama