Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Borysław na Ukrainie miastem partnerskim Starogardu Gdańskiego

Borysław na Ukrainie dołączył do grona miast partnerskich Starogardu Gdańskiego. Umowa o partnerstwie pomiędzy miastami obejmuje współpracę w zakresie wzajemnej promocji i rozwoju w takich dziedzinach, jak: gospodarka, handel, nauka i technika, kultura, edukacja, sport oraz zdrowie. Tym samy Borysław dołączył trzech wcześniej zaprzyjaźnionych miast: Diepholz w Niemczech, Luohe oraz Foshan, oba w Chinach.
Umowa o partnerstwie między ukraińskim Borysławiem a Starogardem Gdańskim stała się faktem (fot. starogard.pl)

Starogard Gdański jest członkiem KONWENTU Współpracy Samorządowej Polska – Ukraina od 2010 roku. To za jego pośrednictwem stolica Kociewia nawiązała kontakt z miastem Borysław. Przed trzema laty samorządy obu miast podpisały list intencyjny podczas uroczystego otwarcia III Polsko-Ukraińskiego Festiwalu Kultury w Truskawcu. Radni o przystąpieniu do współpracy, jako miasta partnerskie zadecydowali w marcu tego roku,, kiedy to podjęli stosowną uchwałę. Teraz sfinalizowano wcześniejsze uzgodnienia.

– Nasze miasta przyjaźnią się już od kilku lat – mówi Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu. - Dzisiaj ta przyjaźń nabierze innego, jeszcze bardziej konkretnego wymiaru. Cieszę się, że gościmy delegację z Ukrainy, wspaniałego bohaterskiego państwa. Nie boję się użyć tak wielkich słów, bo mieszkający tam ludzie każdego dnia, każdej nocy walczą o wolność. Walczą nie tylko za siebie, ale też za nas. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, co by się działo, gdyby Rosja doszła do granic Polski. Dziękujemy za Wasz heroizm. Osoby, które pojawiły się na tym spotkaniu nie znalazły się tutaj przypadkowo. To przedstawiciele starogardzkich organizacji, instytucji oraz przedsiębiorstw wyjątkowo zaangażowanych w pomoc Ukraińcom. Osób, które pomagały było zdecydowanie więcej. Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego po raz kolejny udowodnili, że mają wielkie serca.

– W Ukrainie trwa bardzo trudny czas – mówi Ihor Jaworski, mer Borysławia. - Tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się tutaj dzisiaj być. Dziękuję Wam za wszelką okazaną pomoc. Byliście jednymi z pierwszych, którzy wyciągnęli do nas pomocną dłoń. Zrobiliście to właściwie na samym początku wojny. Przekazana przez Was pomoc humanitarna bardzo nam pomogła. Do Borysławia przyjechało wielu uchodźców, którzy uciekali z miast, gdzie trwały walki. Bez wsparcia trudno byłoby ich przygarnąć. Jesteście prawdziwymi przyjaciółmi. Wiem, że zawsze możemy na Was liczyć. Dziękujemy Wam za to z całego serca. Ta wojna kiedyś się skończy. Musi się skończyć i wtedy serdecznie zapraszamy Was do naszego miasta.

Podpisana umowa o partnerstwie obejmuje współpracę w zakresie wzajemnej promocji i rozwoju w takich dziedzinach, jak: gospodarka, handel, nauka i technika, kultura, edukacja, sport oraz zdrowie.
Delegacja z Borysławia miała okazję zapoznać się z ofertą kulturalną i sportową Starogardu oraz obejrzeć wybrane inwestycje. Goście odwiedzili, m.in. dworzec PKP, al. Wojska Polskiego, kompleks Basenów Letnich, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Park Miejski, Park Nowe Oblicze oraz Starogardzkie Centrum Kultury.

Umowa o partnerstwie między ukraińskim Borysławiem a Starogardem Gdańskim stała się faktem (fot. starogard.pl)

- W Ukrainie trwa bardzo trudny czas – mówi Ihor Jaworski, mer Borysławia. - Tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się tutaj dzisiaj być. Dziękuję Wam za wszelką okazaną pomoc. Byliście jednymi z pierwszych, którzy wyciągnęli do nas pomocną dłoń. Zrobiliście to właściwie na samym początku wojny. Przekazana przez Was pomoc humanitarna bardzo nam pomogła. Do Borysławia przyjechało wielu uchodźców, którzy uciekali z miast, gdzie trwały walki. Bez wsparcia trudno byłoby ich przygarnąć. Jesteście prawdziwymi przyjaciółmi. Wiem, że zawsze możemy na Was liczyć. Dziękujemy Wam za to z całego serca. Ta wojna kiedyś się skończy. Musi się skończyć i wtedy serdecznie zapraszamy Was do naszego miasta.

Podpisana umowa o partnerstwie obejmuje współpracę w zakresie wzajemnej promocji i rozwoju w takich dziedzinach, jak: gospodarka, handel, nauka i technika, kultura, edukacja, sport oraz zdrowie.

Delegacja z Borysławia miała okazję zapoznać się z ofertą kulturalną i sportową Starogardu oraz obejrzeć wybrane inwestycje. Goście odwiedzili, m.in. dworzec PKP, al. Wojska Polskiego, kompleks Basenów Letnich, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Park Miejski, Park Nowe Oblicze oraz Starogardzkie Centrum Kultury.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama