Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa

W Gdańsku na Górze Gradowej Kaszubi obchodzili Święto Flagi

Kaszubi obchodzili Święto Flagi Kaszubskiej. Uroczystości odbyły się na Gradowej Górze.
W Gdańsku na Górze Gradowej Kaszubi obchodzili Święto Flagi
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Święto Flagi Kaszubskiej (Swiãto Kaszëbsczi Fanë) obchodzone jest co roku 18 sierpnia, a jego inicjatorami byli członkowie stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota: Mateùsz Titës Meyer i Adam Hebel. Uroczystości te upamiętniają wydarzenia, z 1929 roku w Kartuzach. To wówczas po raz pierwszy publicznie wywieszono kaszubską flagę przy okazji założycielskiego zjazdu Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów. Przypomnijmy, barwy kaszubskiej flagi to kolory: czarny i złoty.

- Czarny kolor symbolizuje ciężką pracę, trud Kaszubów, a złoty kolor, to jest owoc tej pracy, czyli zboże, które zbierają Kaszubi – mówi Maciej Słomion, prezes Fundacji Kaszuby.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Pierwsze oficjalne obchody zorganizowano w 2012 r. w Kartuzach, jednak już wówczas flagi kaszubskie wywieszono w wielu gminach na Kaszubach, a także w Hrabstwie Renfrew w Kanadzie, gdzie żyje największa kaszubska diaspora. Tym samym w tym roku przypada 10. rocznica ustanowienia tego święta.

Od dwóch lat oficjalne uroczystości odbywają się na Górze Gradowej w Gdańsku, gdzie Fundacja Kaszuby organizuje uroczystość podniesienia na najwyższy maszt na Kaszubach, największej czarno-złotej flagi. Tak było i tym razem. Wszystko zaczęło się od odśpiewania hymnu kaszubskiego „Zemia Rodnô” oraz wciągnięcia flagi na maszt.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa