Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Współtwórczyni Amber Gold Katarzyna P. chce wyjść na wolność

Na razie nie wiadomo, kiedy sąd rozpatrzy wniosek współtworzącej Amber Gold Katarzyny P., w którym kobieta ubiega się o udzielenie warunkowego, przedterminowego zwolnienia z odbywania kary więzienia. Jako pierwszy poinformował o tym portal trojmiasto.pl. Pod koniec maja 2022 r. przebywająca za kratami, z krótką przerwą, od 2013 r. małżonka Marcina P. usłyszała prawomocny wyrok 11,5 roku więzienia oraz 67,5 tys. zł grzywny, co oznacza, że o zwolnienie do domu ubiegać się może mniej więcej od momentu, gdy złożyła wniosek.
Amber Gold

Autor: Artur Andrzej | Wikipedia

O OSTATECZNYM WYROKU W SPRAWIE AMBER GOLD Z 30 MAJA 2022 R. PISALIŚMY TUTAJ: Prawomocny wyrok w sprawie Amber Gold 10 lat po wybuchu afery

Jak wyliczaliśmy wówczas, ponieważ małżeństwo P. ma prawo do starania się o warunkowe, przedterminowe zwolnienie z więzienia po odbyciu 3/4 orzeczonych kar, skazany Marcin P., który za kratami przebywa nieprzerwanie od sierpnia 2012 r., skorzystać z tego dobrodziejstwa będzie mógł mniej więcej na przełomie 2023 i 2024 r.

Katarzyna P. we wrześniu 2021 r. została zwolniona z zakładu karnego, w którym przebywała od połowy kwietnia 2013 r. Wróciła do więzienia wkrótce po ogłoszeniu prawomocnego orzeczenia, a analogicznie poczynania o przedterminowe zwolnienie mogła podjąć już w sierpniu 2022 r. Kobieta w II instancji odpowiadała z tzw. wolnej stopy, ponieważ podczas tymczasowego aresztowania zaszła w ciążę z jednym ze strażników i urodziła dziecko, które wymagało jej opieki – faktycznie, gdy tylko mogła, rozpoczęła starania o powrót na wolność.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sprawa Amber Gold. Obrońca Marcina P: Nie miał rzetelnego procesu

– Wniosek Katarzyny P. o udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia został zarejestrowany 24 sierpnia 2022 r. Obecnie oczekuje na wyznaczenie terminu posiedzenia – relacjonuje sędzia Tomasz Adamski, rzecznik prasowy do spraw karnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Warto przypomnieć, że w uzasadnieniu prawomocnego orzeczenia sąd stwierdził, że Amber Gold – wbrew oficjalnym zapowiedziom i opisom działalności biznesowej – niemal nie kupował złota ani metali szlachetnych. Za zainwestowane 850 milionów złotych, jak wyliczyli sędziowie, można było nabyć minimum 2,6 tysiąca kilogramów złota, gdy faktycznie zakupiono zaledwie… 73 kg. Pieniądze, zamiast tego, miały być transferowane w inne spółki z grupy Amber Gold, jak tanie linie lotnicze OLT Express, które nie miały prawa generować zysku co najmniej przez kilka lat.

PRZECZYTAJ TEŻ: 20 mln zł ze Skarbu Państwa dla klientów Amber Gold

– Zysk jednego uczestnika grupy klientów jest bezpośrednio uzależniony od wpłat innego, późniejszego uczestnika. W tym wypadku taką strukturę finansową zorganizowała spółka Amber Gold, która nie generowała ze swojej działalności żadnych zysków, a jedyne zyski to były te, które pochodziły z wpłat klientów. Dopóki pojawiali się kolejni klienci spółki, którzy lokowali w niej swój kapitał, dopóty wcześniejsi klienci uzyskiwali zwrot kapitału – tak 30 maja 2022 r. relacjonował schemat działania piramidy finansowej Marcina i Katarzyny P. w ustnym uzasadnieniu prawomocnego rozstrzygnięcia sędzia Jerzy Sałata, przewodniczący składu orzekającego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama