Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa

Sejm uczcił 100-lecie Gedanii

Nie często zdarza się by Sejm debatował w sprawie klubu sportowego. Tego zaszczytu dostąpił gdański klub. W czwartek, 29 września Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy utworzenia w Wolnym Mieście Gdańsku Klubu Sportowego Gedania.
Piłkarze Gedanii na dawnym stadionie przy dzisiejszej ul. Kościuszki 

Autor: fot. archiwum klubu

- „Inicjatywa polskich działaczy w Wolnym Mieście Gdańsku, w którym Polacy stanowili wyraźną mniejszość, polegała na połączeniu treningu sportowego z kształtowaniem postaw społecznych i patriotycznych. Z czasem Gedania stała się największym ośrodkiem polskiego sportu i ważnym ośrodkiem polskości. Na stadionie Gedanii obchodzono polskie święta narodowe. Wysb tępowanie w biało-amarantowych barwach pod hasłem „W Gdańsku służymy Polsce” wymagało odwagi” – napisano w przyjętym dokumencie.

W uchwale podkreślono także, iż klub w okresie, gdy Gdańskiem rządzili niemieccy naziści, przeistoczył się w prawdziwą „reprezentację Polski” na obszarze, na którym Polacy nie tylko byli w mniejszości, lecz także byli poddawani coraz większej presji przez Niemców.

„Nie sposób przecenić jego zasług dla budowania tożsamości i spajania polskiej społeczności w znazyfikowanym mieście. Klub Sportowy Gedania był nie tylko miejscem treningu ciała, ale przede wszystkim stanowił szkołę charakterów. To w Gedanii trenowali działacze społeczni aktywni w innych organizacjach, to w szeregach tego klubu krzewiono i wpajano patriotyzm, uczono zespołowej pracy i znoszenia wyrzeczeń. Tuż przed wybuchem II wojny światowej władze Wolnego Miasta Gdańska zawiesiły działalność klubu, a po jej wybuchu rozstrzelano jego zarząd” – przypomniano w uchwale.

Gedanistami byli członkowie konspiracji antyhitlerowskiej w Wolnym Mieście Gdańsku przed 1 września 1939 r., obrońcy Poczty Polskiej, ale też żołnierze Armii Krajowej i innych organizacji podziemnych, żołnierze walczący na różnych frontach II wojny światowej. Gedaniści złożyli wielką ofiarę krwi. Na polach bitew, w obozach koncentracyjnych i innych miejscach zginęło ponad 100 sportowców Gedanii. Gdy po wojnie przyszło odbudowywać Gdańsk z ruin, to gedaniści jako jedni z pierwszych, mimo szykan ze strony komunistów, stanęli do pracy. Polska zawdzięcza im wiele

Władysław Barwiński / prezes Gedanii

Gedanistami byli członkowie konspiracji antyhitlerowskiej w Wolnym Mieście Gdańsku przed 1 września 1939 r., obrońcy Poczty Polskiej, ale też żołnierze Armii Krajowej i innych organizacji podziemnych, żołnierze walczący na różnych frontach II wojny światowej. Gedaniści złożyli wielką ofiarę krwi. Na polach bitew, w obozach koncentracyjnych i innych miejscach zginęło ponad 100 sportowców Gedanii. Gdy po wojnie przyszło odbudowywać Gdańsk z ruin, to gedaniści jako jedni z pierwszych, mimo szykan ze strony komunistów, stanęli do pracy. Polska zawdzięcza im wiele” – zaznaczono.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zasłużony klub wchodzi w drugą setkę życia

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim ludziom Gedanii i ich następcom podtrzymującym od dziesięcioleci tradycje Klubu. Wyraża wielkie uznanie dla obywatelskiej i patriotycznej działalności Klubu, mając nadzieję, że wartości te staną się fundamentem wspólnoty naszego narodu w dobie współczesnych zagrożeń wojennych, które spadły na Europę”.

Jakie znaczenie ma ta uchwała dla współczesnych kontynuatorów gdańskiego dzieła sprzed stu lat?

- „Gdański Klub Sportowy Gedania 1922 od roku 2006 jest kontynuatorem jego 100-letniej historii. Jesteśmy dumni z podwalin historycznych stworzonych przez bohaterskich Gedanistów, dzięki którym od 2006 roku jako Gedania 1922 możemy kultywować i kontynuować Jego historię i tradycje, w szczególności piłkarskie, gdyż ta sekcja zrobiła pierwszy krok w jego 100-lecie” – pisze do naszej redakcji komentując uchwałę Sejmu prezes Gedanii 1922 Władysław Barwiński. „Wyrażony w Uchwale Sejmu RP hołd dla Gedanii i wszystkich jej Bohaterów oraz Ludziom Gedanii i ich następcom, z pewnością będzie satysfakcją dla wszystkich z Rodziny Gedanii, którzy z różnych względów w jego 100-letniej historii poczuli się pominięci w uznaniu za swoje zasługi i poświęcenie oraz wysiłek w tworzeniu 100-letniej historii Gedanii” – dodaje prezes Władysław Barwiński.

„Gedania 1922 swoją działalność piłkarską i także edukacyjną oraz przyjętym, w chwili powstania, hasłem "Historia zobowiązuje !"przyczyniła się do tego, że stało się ono również inspiracją i motywacją dla wielu ludzi i instytucji do podjęcia działań, które pozwoliły - pomimo różnych zawirowań - na dotrwanie Gedanii do jubileuszu. Hołd wyrażony przez Najwyższy Organ Władzy Ustawodawczej przypomni nam Polakom, iż Patriotyzm i Polskość można również wyrażać poprzez wspieranie pozytywnych działań jakim jest wychowanie i edukacja poprzez sport, a Najstarszy Polski Piłkarski Klub Gdańska ponownie będzie słyszany w całej Polsce, a dążenie Gedanistów z Wolnego Miasta Gdańska sprzed 100 laty o podkreślenie Jego Polskości zostało spełnione.

W imieniu Wszystkich spadkobierców Gedanii dziękujemy za hołd, mając świadomość ogromu pracy jaką mamy jeszcze do wykonania, lecz od tej chwili Rodzina Gedanii znacznie się powiększyła i z pewnością będzie łatwiej wykonać krok w kolejne 100-lecie” – pisze prezes Gedanii 1922.

ZOBACZ TEŻ: Gedania i nie tylko. Wystawa w Muzeum Poczty Polskiej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa