Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Pacjenci protestują przeciw likwidacji Kliniki Chirurgii Onkologicznej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku

„Likwidacja Kliniki Chirurgii Onkologicznej i zapowiedzi odejścia z pracy lekarzy specjalistów wzbudziły ogromne poruszenie i niepokój środowiska pacjentów. Obawiamy się istotnego pogorszenia dostępu do leczenia chirurgicznego nowotworów, i jego jakości, a także dłuższych kolejek, co przełoży się na gorsze wyniki leczenia” – czytamy w liście Gdańskiego Stowarzyszenia Kobiet Amazonki, skierowanym do rektora GUMed i dyrektora UCK.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Klinika Chirurgii Onkologicznej, zajmująca się kompleksowym leczeniem chirurgicznym nowotworów od momentu diagnostyki, przez leczenie radykalne, aż po zabiegi paliatywne, z pracownikami, biorącymi m.in. czynny udział w pracach specjalistycznej poradni leczenia raka piersi, została na początku października wcielona do  Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej.

Likwidacja Kliniki Chirurgii Onkologicznej w Gdańsku. Lekarze odchodzą

Skutkiem decyzji są odejście z pracy ordynatora kliniki dr. n. med. Macieja Świerblewskiego, jego zastępcy dr. n. med. Jarosława Skokowskiego oraz nieoficjalne zapowiedzi rezygnacji z pracy kolejnych lekarzy.

– Zakończyłem już współpracę z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym i naszą Alma Mater – potwierdza dr Maciej Świerblewski. – Na obecnym etapie taką samą decyzję podjął dr Jarosław Skokowski. Nie jesteśmy w stanie kontynuować tej współpracy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Podróż do głębi serca. Trójwymiarowa rekonstrukcja zastawki w UCK

Obecną sytuacją zaniepokojony jest prof. dr n. med. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK.

– Chorzy na nowotwory stanowią około 40 proc. ogółu pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, a chirurgia jest podstawową metodą leczenia onkologicznego – podkreśla prof. Jassem. – Klinika Chirurgii Onkologicznej była jedną z najlepszych jednostek w UCK i w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Obecnie została wchłonięta przez Klinikę Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej. Będzie to gigantyczna jednostka, w której nieuchronnie onkologia zejdzie na drugi plan.

Najlepsi lekarze i naukowcy się zwalniają, a dziś znalezienie w Polsce chirurga onkologa to cud. Zaniepokojeni pacjenci piszą listy, podzielam ich niepokój. Uważam, że nie jest jeszcze za późno na refleksję i wysłuchanie wszystkich stron.

prof. dr n. med. Jacek Jassem / kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK

Likwidacja Kliniki Chirurgii Onkologicznej w Gdańsku. Pacjenci protestują

Informacja o likwidacji kliniki dotarła do pacjentów przed tygodniem i spowodowała ogromne poruszenie. Przy leczeniu choroby nowotworowej liczy się czas, chorzy obawiają się możliwości odkładania zabiegów, z powodu braku lekarzy specjalizujących się od lat w chirurgii onkologicznej. – Jest to kwestia doświadczenia, chociażby przy rekonstrukcji piersi – mówi, prosząca o anonimowość, gdańszczanka, która przeszła operację w klinice.

O doktorze Świerblewskim pacjenci piszą na forach, że to „lekarz od spraw beznadziejnych”. Ludzie boją się, że trudno będzie takich specjalistów zastąpić.

gdańszczanka, / która przeszła operację w klinice

Do sekretariatów rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcina Gruchały oraz dyrektora UCK Jakuba Kraszewskiego w ostatnią środę, 12 października wpłynęło pismo Gdańskiego Stowarzyszenia Kobiet Amazonki.

Czytamy w nim m.in.: „Jako środowisko osób związanych ze wspieraniem chorych na nowotwory, liczyliśmy na rozwój nowoczesnej chirurgii onkologicznej w ośrodku akademickim, a nie na pozbawienie go samodzielności i wchłonięcie przez inną klinikę. (...) Obawiamy się, że odejście z pracy kilku najbardziej doświadczonych lekarzy specjalistów chirurgii onkologicznej znacznie pogorszy jakość świadczeń medycznych”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Minister zdrowia w Gdańsku o bezpieczeństwie pacjentów. Konferencja w UCK

– Informacja o wchłonięciu tej kliniki przez większą Klinikę Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej wywołała nasz niepokój – przyznaje Anna Ziemiańska, prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Kobiet Amazonki. – Szkoda, była to bardzo dobra klinika. Boimy się, jak to może się odbić na pacjentach. Uznałam, że powinniśmy zareagować jako organizacja zrzeszająca pacjentów.

Likwidacja Kliniki Chirurgii Onkologicznej w Gdańsku. Akceptacja uczelni

Poproszona o komentarz uczelni dr Joanna Śliwińska, rzeczniczka prasowa GUMed zaznacza, że zmiany organizacyjne dotyczą dotychczasowej struktury Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

– Plany połączenia jednostek zostały pozytywnie zaakceptowane przez Senat uczelni, a wcześniej przez Radę Społeczną Szpitala – dodaje. – Uczelnia popiera innowacyjne rozwiązania proponowane przez dyrekcję UCK, polegające na tworzeniu modułów, co sprzyja kompleksowemu leczeniu pacjentów i stanowi obecnie standardową praktykę w wiodących ośrodkach klinicznych na świecie.

Likwidacja Kliniki Chirurgii Onkologicznej w Gdańsku. Szpital poprawi się jakość leczenia

Również dyrektor ds. lecznictwa, lekarz naczelny UCK dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak przekonuje, że zmiany będą korzystne dla pacjentów.

– Przygotowania do przeorganizowania struktur chirurgicznych UCK w podejście unitowe trwają już od wielu lat – wyjaśnia dr Stefaniak. – Sama idea powstała około sześciu lat temu, zaś trzy lata temu rozpoczęto konkretne działania w tym zakresie, związane także z powiadomieniem i dyskusją z personelem Kliniki Chirurgii Onkologicznej oraz Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej odnośnie tego, w jaki sposób postrzegają i jak odnajdą się w nowym podejściu unitowym. Sam fakt połączenia klinik nastąpił 1 października, stanowiąc formalną kulminację tych działań. Wszyscy lekarze obu klinik zostali zaproszeni do współtworzenia nowej jakości medycznej, jaką stanowi podejście unitowe. Wielu z doświadczonych lekarzy zostało zaproszonych do tworzenia indywidualnych unitów dotyczących narządów, szczególnie w tych dziedzinach, w których są niekwestionowanymi ekspertami w regionie. Niestety, dwóch z nich, pomimo licznych namów ze strony dyrekcji szpitala i władz uczelni, nie zdecydowało się na takie działanie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdyby ktoś cię zapytał, czego w życiu boisz się najbardziej… Zdążyć przed rakiem piersi

Dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego tłumaczy, że tzw. podejście unitowe determinuje transparentność wyników leczenia oraz przepływu pacjentów. Istotą tego są współpraca wielu specjalistów i wypracowywanie wspólnych metod działania, a nie opieranie się na indywidualnych doświadczeniach jednego chirurga.

 – Jest to duża korzyść dla wszystkich tych, którzy będą musieli skorzystać z leczenia chirurgicznego i onkologicznego, ponieważ zwiększa się dostępność do pomocy specjalistycznej, opartej o konsyliarną analizę przypadku – mówi dr Tomasz Stefaniak. – Szczegółowa analiza liczby wykonywanych zabiegów, także z uwzględnieniem osób, które nie zdecydowały się na współtworzenie Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej w modelu podejścia unitowego, wykazała, że osoby opuszczające zespół nie wykonywały liczby zabiegów stanowiącej przeważający odsetek w odniesieniu do pozostałych chirurgów. Oznacza to, że nawet ten ubytek, biorąc pod uwagę dynamicznie rozwijający się zespół, będzie można zabezpieczyć.

A zatem żaden z pacjentów nie będzie wymagał dłuższego oczekiwania aniżeli dotychczas, a wedle naszych analiz, okresy oczekiwania będą krótsze. W podejściu unitowym specjaliści dzielą się swoimi kompetencjami, wspierają się wzajemnie, a nie pracują indywidualnie. Tym samym pacjenci mogą liczyć na bardzo wysoką jakość leczenia, niezależnie od osoby, która zajmuje się bezpośrednio samą operatywą.

dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak / dyrektor ds. lecznictwa, lekarz naczelny UCK

– Podejście wielodyscyplinarne, wzajemne ocenianie wyników leczenia, procedury i standardy postępowania oparte o najnowsze, światowe wytyczne stanowią gwarancję dobrego leczenia, podejmowanego w zespole narządowym (unicie). Znamionuje to chirurgię onkonarządową, którą inicjujemy w UCK, będąc głęboko przekonanymi, że już wkrótce organizacje pacjenckie będą wnioskować o zastosowanie takiego podejścia w całej Polsce, wzorem wiodących szpitali na świecie – dodaje dr Tomasz Stefaniak.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama