Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Koleją wąskotorową dojadą na cmentarz komunalny w Nowym Dworze

To chyba jedyne miejsce w Polsce, gdzie stosowane jest podobne rozwiązanie - na Cmentarz Komunalny w Nowym Dworze Gdańskim dojechać można będzie w najbliższych dniach pociągiem. Ściślej - koleją wąskotorową. Nekropolia położona jest na dalekich peryferiach miasta, komunikacji miejskiej w Nowym Dworze nie ma, lecz tory kolei prowadzą w bliskości cmentarza. Warto więc skorzystać i na pewno wielu wybierze taką formę podróży.
Koleją wąskotorową dojadą na cmentarz komunalny w Nowym Dworze
Pociągi wąskotorowe kursują po Żuławach przede wszystkim w sezonie wakacyjnym, lecz przewozy uruchamiane są także w okresie Wszystkich Świętych (Fot. ŻKD)

Kolejką na cmentarz? Czemu nie!

Koleje wąskotorowe były przed laty niezwykle popularne na Żuławach, sieć linii była bardzo gęsta. Służyły głównie do przewozów towarowych, ale i pasażerskie pociągi kursowały regularnie. Pod koniec XX wieku torowiska systematycznie likwidowano, transport zdominowały samochody ciężarowe. Pozostała jedynie Żuławska Kolej Dojazdowa, prowadząca przewozy pasażerskie w sezonie wakacyjnym z Nowego Dworu i Mikoszewa do Stegny i Sztutowa.

Znakomitym pomysłem jest uruchomienie przewozów koleją wąskotorową w okresie Wszystkich Świętych. To ewenement w skali ogólnopolskiej, chyba nigdzie wąskotorówka nie podwozi ludzi pod samą nekropolię.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Żuławska Kolej Dojazdowa nadal kursuje i pozyskuje unikalny sprzęt

ŻKD dojedziesz na cmentarz. Rozkład jazdy

Pociągi ŻKD będą kursowały w niedzielę, poniedziałek i wtorek w granicach miasta Nowy Dwór Gdański, pełniąc właściwie rolę komunikacji miejskiej, której akurat w tym mieście nie ma. Tymczasowy przystanek początkowy i końcowy znajdować się będzie w miejscowości Cyganka, obok przejazdu z drogą wojewódzką 502 w kierunku Stegny. Kolejne przystanki to: Nowy Dwór Żelichowo (przy ul. Bałtyckiej, opodal mostu kolejowego nad Tugą); Nowy dwór Żeromskiego (obok przejazdu kolejowego z ulicami Żeromskiego i Polną); Nowy Dwór Dworzec Kolejowy (główna stacja przy ul. Dworcowej); Nowy Dwór Cmentarz Komunalny (przystanek początkowy i końcowy obok nekropolii).

Pociągi będą kursowały co godzinę, łącznie 20 pociągów w obie strony. Odjazdy z Cyganki w kierunku cmentarza o godzinach: 9.00, 10.15, 11.30, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00. Odjazdy z cmentarza o godzinach: 9.40, 11.10, 12.20, 13.40, 14.40, 15.40, 16.40, 17.40, 18.40, 19.40. Zwracamy uwagę, że pociąg o godz. 10.15 ustawiono o takiej porze, by wierni mogli dojechać na główną mszę świętą odprawianą na cmentarzu.

Bilet w jedną stronę kosztować będzie 4 złote od osoby, niezależnie od liczby przejechanych przystanków. Nabywać je można u obsługi pociągu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka