Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Coraz droższe śmieci. Wyjściem będzie spalarnia?

Mieszkańcy gminy Chojnice zapłacą od 1 stycznia 6 zł więcej miesięcznie za śmieci (od osoby), a miasta Chojnice o 5 zł więcej miesięcznie (od osoby). Tę pierwszą podwyżkę uchwalili już radni gminni, a w mieście uchwała zostanie „przyklepana” jeszcze w listopadzie, choć wejdzie w życie od 1 marca przyszłego roku.
Coraz droższe śmieci. Wyjściem będzie spalarnia?
Zdjęcie ilustracyjne

Autor: fot. gdansk.pl

- Deklarowałem, że zrobię wszystko, aby nie podnosić opłaty za śmieci w 2023, ale niestety, ze względu na różne okoliczności, ten koszt w mieście Chojnice wrośnie o 5 zł od osoby – przyznaje burmistrz Chojnic Arseniusz Finster.

Aktualnie mieszkańcy Chojnic płacą za wywóz śmieci 18 zł od osoby i złotówkę mniej, jeśli posiadają kompostownik. Cena ta obowiązywała przez ostatnie dwa lata. W listopadzie radni Chojnic będą jednak uchwalać podwyżkę, która będzie obowiązywała od marca 2023 roku. Zgodnie z zapowiedzią burmistrza, cena wzrośnie do 23 zł od osoby (22 zł dla osób mających kompostownik).

PRZECZYTAJ TEŻ W Słupsku drożej za wywóz śmieci o... 50 groszy od mieszkańca

- Przykro mi z tego powodu, ale rosnące koszty pracy i energii oraz koszty funkcjonowania Zakładu Zagospodarowania Odpadami w Nowym Dworze nie dają innego wyboru. Przeciwdziałać rosnącym kosztom możemy m.in. poprzez budowę spalarni, co pozwoliłoby nam dodatkowo również na produkcję prądu lub ciepła. Jednak to koszt to ok. 100 mln zł, ale być może będzie to dla nas kolejne wyzwanie – przyznaje Finster.

PRZECZYTAJ TEŻ W Starogardzie Gd. dodatek osłonowy w związku z podwyżkami opłat za śmieci 

Jeszcze więcej, bo 30 zł od osoby będą płacić za śmieci mieszkańcy gminy Chojnice. To podwyżka o 6 zł. Taką decyzję podjęli gminni radni. Osoby kompostujące odpady mogą liczyć na bonus 2 zł. W przypadku gminy Chojnice podwyżka wchodzi w życie 1 stycznia 2023 roku. Wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański podwyżkę tłumaczy tymi samymi argumentami, co miasto.
Cena wywozu śmieci w gminie Chojnice jest wyższa niż w mieście głównie ze względu na oddalenie gminnych miejscowości od ZZO w Nowym Dworze i związanych z tym wyższych kosztów transportowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka