Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Tłumów nie ma? Z przekopu Mierzei Wiślanej skorzystało na razie 400 jednostek

Trwa budowa drogi wodnej do portu w Elblągu. Gotowy jest na razie pierwszy etap inwestycji - kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, nazywany potocznie przekopem. Prowadzone są nadal prace przy torze wodnym na Zalewie Wiślanym oraz na rzece Elbląg, aż do samego portu (pomijając sporne wciąż 800 m tego szlaku wodnego). Przez sam kanał na Mierzei, czyli port Nowy Świat przepłynęły dotąd 384 jednostki (według stanu na 6 listopada).
przekop Mierzei Wiślanej, otwarcie

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

- Statystykę przepłynięć przez śluzę portu Nowy Świat prowadzimy w cyklu tygodniowym - informuje Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni. - Według stanu na niedzielę 6 listopada, kanał żeglugowy pokonały łącznie 384 jednostki. Spośród nich 203 płynęły w kierunku północ-południe, 181 w kierunku południe-północ.

Jednostki przepływające kanał żeglugowy - który jest udostępniony od 18 września, pierwszego dnia otwarcia mogły z niego korzystać tylko statki instytucji państwowych - dzieli się na tzw. małą przeprawę i dużą przeprawę. Czym się różnią? Z dużą przeprawą mamy do czynienia, kiedy dla przepłynięcia jednostki konieczne jest otwarcie obu mostów drogowych nad śluzą, które znajdują się na wysokości 4,60 metra. Przypomnieć warto, że to mosty obrotowe, umożliwiające ruch na drodze wojewódzkiej 501 mimo trwającego pod nimi procesu śluzowania. Mała przeprawa ma miejsce, kiedy mostów otwierać nie trzeba.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Uroczyste otwarcie przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Znacznie więcej statków korzystało jak dotąd z dużej przeprawy - 338, z małej tylko 46.

W przypadku dużych przepraw 185 jednostek płynęło w kierunku północ-południe, 153 kursem przeciwnym.

Przy małej przeprawie większa liczba jednostek płynęła w kierunku południe-północ, bowiem 28, w odwrotnym 18.

Warto pamiętać, że dopóki tor wodny i droga na rzece Elbląg nie zostaną ukończone, nie wpłyną na Zalew Wiślany awizowane w projekcie inwestycji statki morskie o długości 100 m i zanurzeniu do 4,5 m (takie mogą pokonywać śluzę kanału żeglugowego), ponieważ nie będą w stanie dotrzeć do elbląskiego portu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama