Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Smog zabija powoli! Spot ekologów i lekarzy daje do myślenia

- Jesteśmy nie tylko tym, co jemy, ale także tym, czym oddychamy – nie ma wątpliwości Arkadiusz Szczygieł, prezes Wejherowskiego Alarmu Smogowego. Organizacja przygotowała specjalny spot, aby podkreślić katastrofalny wpływ smogu na zdrowie dzieci i dorosłych.
Smog zabija powoli! Spot ekologów i lekarzy daje do myślenia

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

„Promocja” spotu Wejherowskiego Alarmu Smogowego przygotowanego w ramach projektu „Czyste powietrze inwestycją w zdrowie” nieprzypadkowo odbywa się 5 grudnia. Jak mówią inicjatorzy filmu, to symboliczna data, gdyż właśnie 5 grudnia mija 70 lat od tragicznego, tzw. wielkiego smogu w Londynie, który zabił 12 tys. mieszkańców tego miasta, a do szpitali trafiło wówczas ponad 150 tys. osób.

- Tam choroba i zgony nadeszły nagle. U nas przychodzą powoli, czasami niezauważalnie ze stopniowo pogarszającym się zdrowiem, nasilającymi objawami chorób przewlekłych, dodatkowymi poważnymi schorzeniami, a nawet przedwczesnymi zgonami. To jest nasza szara, smogowa rzeczywistość – uważa Arkadiusz Szczygieł, prezes Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

- Latami wdychamy powietrze , które jest zanieczyszczone, które zawiera wiele substancji toksycznych i to oddziaływanie uszkadza w sposób podstępny i niezauważalny nasz układ oddechowy i wszystkie inne narządy

dr n. med. Krzysztof Bigus / ordynator Oddziału Chorób Płuc ze Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie

I dlatego członkowie stowarzyszenia ekologicznego z Wejherowa postanowili w swoim filmie, przygotowanym z partnerem spółką Szpitale Pomorskie, oddać głos specjalistom – lekarzom ze Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie, którzy na co dzień widzą skutki oddychania smogiem, czyli zawały, udary, alergie, astma, nowotwory, schorzenia neurologiczne i wiele innych schorzeń.

- Myślę, że największym problemem jeżeli chodzi smog jest to, że my go po prostu lekceważymy. My nie zdajemy sobie sprawy, co ten termin oznacza i jaki ma on wpływ na nasze zdrowie – uważa ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz.

- Latami wdychamy powietrze , które jest zanieczyszczone, które zawiera wiele substancji toksycznych i to oddziaływanie uszkadza w sposób podstępny i niezauważalny nasz układ oddechowy i wszystkie inne narządy – potwierdza ordynator Oddziału Chorób Płuc dr n. med. Krzysztof Bigus.

Warto o problemie głośno mówić, gdyż w Polsce mamy jedną z najwyższych umieralności jeśli chodzi o choroby nowotworowe. - Czynniki środowiskowe, czyli to na co tak naprawdę mamy wpływ one warunkują ponad 70 proc. zachorowań na choroby nowotworowe – mówi kierownik Oddziału Onkologii Jednego Dnia, Chemioterapii Ambulatoryjnej i Poradni Onkologicznej dr hab. n. med. Krzysztof Adamowicz.

- Mamy nadzieję, że fakty i rzetelna wiedza przekazane w spocie oraz stwierdzenie, że „czyste powietrze to najlepsza profilaktyka i inwestycja w zdrowie” trafią do każdego, nawet największego sceptyka – mówi Arkadiusz Szczygieł z Wejherowskiego Alarmu Smogowego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka