Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

NIK zapowiada, że przyjrzy się fuzji Orlenu z Lotosem

NIK zapowiada rozpatrzenie w trybie pilnym wniosku o prześwietlenie transakcji wchłonięcia Grupy Lotos przez PKN Orlen, w tym sprzedaży mniejszościowego pakietu udziałów w gdańskiej rafinerii. O zbadanie tzw. fuzji apelowali senatorowie.
Rafineria Gdańska, Lotos

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Senatorowie zawnioskowali do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie okoliczności dotyczących procesu negocjacji, zmian warunków i ostatecznego kształtu połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos. W sprawie tzw. fuzji obradowali w piątek, 16 grudnia w ramach posiedzenia pięciu połączonych komisji Senatu. Powodem jego zwołania były kolejne medialne doniesienia, m.in. na temat procedury poprzedzającej wybór Saudi Aramco na partnera transakcji oraz możliwych, niekorzystnych warunków zawarcia umowy na sprzedaż 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Pilne posiedzenie Senatu w sprawie przejęcia udziałów w Lotosie

Według ustań reporterów „Czarno na białym” TVN24, którzy dotarli do projektu umowy pomiędzy Orlenem a Saudi Aramco, ostatecznie porozumienie pomiędzy koncernami może zawierać zapisy utrudniające sprawne zarządzanie rafinerią, a w skrajnych przypadkach wręcz paraliżować działalność większościowego udziałowca, którym jest polski koncern.

Na posiedzeniu komisji nie pojawili się ani premier, ani minister aktywów państwowych. Po wysłuchaniu przedstawicieli PKN Orlen senatorowie zdecydowali się wspólnie wnioskować o zbadanie sprawy do Najwyższej Izby Kontroli, a także do prokuratora generalnego. W czwartek, 22 grudnia na wniosek odpowiedział prezes NIK Marian Banaś.

NIK chce przyjrzeć się fuzji Orlenu z Lotosem

„Jako Prezes NIK postanowiłem rozpatrzeć przesłane wnioski i zapytania w trybie pilnym, w tym celu zwróciłem się do Senatu RP o dostarczenie nagrania z posiedzenia pięciu połączonych komisji: Ustawodawczej, Budżetu i Finansów Publicznych, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Nadzwyczajnej do Spraw Klimatu, z dnia 16 grudnia 2022 r. oraz wszelkich dokumentów, ekspertyz i opinii, będących w posiadaniu Senatu i jego organów, a dotyczących legalności i gospodarności przeprowadzonych transakcji”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pomaska do CBA: Skontrolować mecenasa, który był zatrudniony przy sporządzeniu umowy o sprzedaży Lotosu

Fuzję Orlenu z Lotosem sfinalizowano 1 sierpnia 2022 r. W odpowiedzi na warunki zaradcze postawione przez Komisję Europejską, Orlen zgodził się m.in. na sprzedaż Saudi Aramco 30 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej oraz 417 stacji paliw, należących wcześniej do Lotosu. W zamian przejmie niespełna 200 stacji koncernu MOL na Węgrzech oraz Słowacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama