Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Pomaska do CBA: Skontrolować mecenasa, który był zatrudniony przy sporządzeniu umowy [nl] o sprzedaży Lotosu

Pojawiły się informacje, że kancelaria Macieja Mataczyńskiego za obsługę prawną Orlenu zarobiła 20 milionów złotych. Zastanawiający jest również fakt, że Maciej Mataczyński w 2019 roku wpłacił na fundusz wyborczy PiS maksymalną kwotę 56 tysięcy złotych – pisze posłanka Agnieszka Pomaska.
Lotos, Rafineria Gdańska

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Posłanka Agnieszka Pomaska z Koalicji Obywatelskiej nie pierwszy raz zabiera głos w sprawie sprzedaży Lotosu Saudi Aramco. Tym razem zwraca się z wnioskiem do szefa CBA, aby skontrolować mecenasa, który brał udział w pracach nad nowelizacją ustawy o kontroli inwestycji w 2020 roku, i jednocześnie był zatrudniony przez spółkę PKN Orlen przy sporządzaniu umowy o sprzedaży Lotosu koncernowi Saudi Aramco. Jej zdaniem, mogło bowiem dojść do konfliktu interesów.

Agnieszka Pomaska zawiadamia CBA ws. umowy sprzedaży Lotosu

Wniosek posłanki o kontrolę, złożony do szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, dotyczy mecenasa Macieja Mataczyńskiego. Konieczność przeprowadzenia kontroli posłanka uzasadnia tak:

– 22 maja 2020 r. w ramach pakietu 4.0 tzw. ustaw covidowych znowelizowano ustawę o kontroli inwestycji. W pracach nad nowelizacją ustawy chroniącej polskie firmy przed wrogim przejęciem brał udział mecenas Maciej Mataczyński, zatrudniony również przez spółkę PKN Orlen przy sporządzeniu umowy sprzedaży Lotosu koncernowi Saudi Aramco. Nowe przepisy ustawy pozwoliły na to, by udziały w spółce Lotos zostały sprzedane bez zasięgnięcia opinii komitetu konsultacyjnego. Mecenas Mataczyński potwierdził, że pracował nad wyżej wymienioną ustawą i nie pobierał za to wynagrodzenia.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pomorska KO składa zawiadomienie do prokuratury o możliwych nieprawidłowościach przy sprzedaży Lotosu

– Jednocześnie pojawiły się informacje, że kancelaria Macieja Mataczyńskiego SMM Legal za obsługę prawną Orlenu zarobiła 20 milionów złotych. Zastanawiający jest również fakt, że Maciej Mataczyński w 2019 roku wpłacił na fundusz wyborczy PiS maksymalną kwotę 56 tysięcy złotych – pisze posłanka.

– Mając na uwadze, iż w wyżej opisanej sprawie może dochodzić do konfliktu interesów, wnoszę o dogłębną analizę przedstawionych informacji oraz załączonych materiałów – pisze posłanka.

Mowa o  materiale z programu „Czarno na Białym” z 15 grudnia 2022 roku  oraz o artykule z „Gazety Wyborczej” z 20 grudnia 2022 roku pt. „Orlen uzależniony od Saudi Aramco”.

W odniesieniu do tej ostatniej publikacji biuro prasowe PKN Orlen we wtorek, 20 grudnia wydało oświadczenie. Czytamy w nim m.in.:

– Próby podważenia współpracy z Saudi Aramco, przynoszących już PKN ORLEN i Polsce wymierne korzyści w postaci zabezpieczenia dostaw ropy, są oparte na manipulacjach i insynuacjach. Stanowią element działań nakierowanych na zdyskredytowanie projektu, mającego zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce – budowy koncernu multienergetycznego pod marką ORLEN, pozytywnie ocenianej przez wielu ekspertów oraz agencje ratingowe – czytamy w oświadczeniu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pilne posiedzenie Senatu w sprawie przejęcia udziałów w Lotosie

– Nie jest prawdą, że przy zawieraniu umowy pominięto przepisy Ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Jak PKN ORLEN wielokrotnie przypominał, wszystkie decyzje dotyczące procesu konsolidacji, w tym przejęcia Grupy LOTOS, podejmowane były zgodnie z prawem krajowym i międzynarodowym. Zgodnie z cytowaną Ustawą, na zawarcie umowy między PKN ORLEN a Saudi Aramco wyraził zgodę Prezes UOKiK, przy zachowaniu przewidzianej prawem procedury.

Kontrakt został opracowany zgodnie z najlepszymi standardami biznesowymi – pisze w oświadczeniu biuro prasowe PKN Orlen.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka