Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Na Pomorze wróci zima? Prognoza pogody na weekend

Przed nami pierwszy w tym roku długi weekend. Będzie okazja do relaksu. Co czeka nas w pogodzie? - W najbliższym tygodniu Polska będzie podzielona na cieplejszy zachód i południe oraz nieco chłodniejszy wschód i północ - słyszymy w IMGW. Na śnieżną zimę przyjdzie poczekać.
Na Pomorze wróci zima? Prognoza pogody na weekend

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Pogoda na długi weekend

- Wiem, że niektórzy z nas oczekują na powrót zimy – mówi Agnieszka Harasimowicz, synoptyk z Gdyni. - Niestety, nie ma w tym temacie dobrych wiadomości. Przez najbliższe dwa tygodnie nie wygląda, aby zima zechciała u nas zagościć na dłużej. Opadów śniegu spodziewamy się w piątek (6 stycznia), a to za sprawą frontu atmosferycznego, który zbliża się do nas od zachodu. Około południa dotrze do granic naszego województwa. Front ten przyniesie, na początek, opady śniegu, które jednak od zachodu będą stopniowo przechodziły w mokre opady – opady deszczu, deszczu ze śniegiem. Przejściowo również marznącego deszczu powodującego gołoledź. Lokalnie na drogach może powodować tzw. szklankę.

Harasimowicz przyznaje, że opady śniegu mogą najdłużej pojawiać się na wschodzie województwa. Mają one szansę utrzymać się aż do wieczora, nawet pierwszego dnia. Przyrost pokrywy śnieżnej, to według prognoz około 5 cm. Niestety, ta nie ma szansy utrzymać się w kolejnych dniach ponieważ od soboty spodziewamy się temperatury maksymalnej zdecydowanie powyżej 0°C.

- Na sobotę prognozujemy od 3°C do 5°C – mówi synoptyk. - Na niedzielę jeszcze cieplej – 4°C-6°C. Temperatura maksymalna, mniej-więcej w tym zakresie będzie się utrzymywała do połowy przyszłego tygodnia.

Przez najbliższe dwa tygodnie nie wygląda, aby zima zechciała u nas zagościć na dłużej

Agnieszka Harasimowicz / synoptyk

Synoptycy przewidują, że w piątek należy się spodziewać sporo opadów i to wszelakiej maści. Słońca, praktycznie, nie będzie widać na niebie. Wiatr nad samym morzem w porywach może osiągać około 80 km/h - będzie to dokuczliwe – z południowego wschodu. W sobotę może być już trochę przejaśnień.

- Opady deszczu będą już bardzo słabe – informuje Agnieszka Harasimowicz. - W niedzielę również wiele przejaśnień. Spodziewamy się słabego deszczu jedynie na zachodzie województwa pomorskiego. I tak najbliższe dni będą wyglądały – z taką przeplatanką, jeżeli chodzi o zachmurzenie, za sprawą cyrkulacji z zachodu, czyli znad Atlantyku będą do nas napływały masy dosyć ciepłego powietrza. Będą przynosiły na zmianę opady deszczu, deszczu ze śniegiem, może lokalnie słabego śniegu.

Mas zimnego powietrza synoptycy spodziewają się w połowie przyszłego tygodnia. Końcówka przyszłego tygodnia upłynie nam z temperaturą maksymalnie 0°C – 2°C w dzień i z temperaturą poniżej 0°C w nocy.

- Możliwe, że w pierwszy dzień ferii, tj. w niedzielę, lokalnie wystąpią opady śniegu – mówi pani synoptyk.

Do końca weekendu, czyli do 8 stycznia na północnym wschodzie przez całą dobę utrzymywać się będzie temperatura powietrza poniżej 0°C i miejscami zalegać będzie pokrywa śnieżna. Nocami, w tej części kraju, temperatura minimalna spadnie nawet do -9°C, mróz w nocy z czwartku na piątek (5/6 stycznia) oraz z piątku na sobotę (6/7 stycznia) prognozowany jest również w centrum kraju. Dni najchłodniejsze będą na północnym wschodzie, początkowo od -7°C do -3°C, dopiero w niedzielę około 0°C. Na pozostałym obszarze temperatura maksymalna wyniesie od 3°C, 5°C w centrum i na północy do około 9°C, 10°C na zachodzie i południu. Wiatr będzie na ogół słaby i umiarkowany, jedynie w nocy z czwartku na piątek na południowym wschodzie początkowo w porywach do 80 km/h.

Nowy tydzień, to prognoza łagodnej zimy, opady deszczu ze śniegiem i śniegu możliwe będą tylko na północnym wschodzie oraz w górach, na pozostałym obszarze miejscami na ogół padać będzie deszcz. Nocami niewielki mróz tylko na wschodzie i w kotlinach górskich, na pozostałym obszarze temperatura minimalna od 1°C do 5°C. Temperatura maksymalna najniższa na północnym wschodzie, od 0°C do 4°C, najcieplej na zachodzie i południowym zachodzie, od 6°C do 9°C.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama