Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Posłowie apelują do ministra w sprawie dwujęzycznych tablic na Trasie Kaszubskiej

Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu wystosowała dezyderat do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w sprawie dwujęzycznych tablic na Trasie Kaszubskiej w ciągu drogi ekspresowej S6. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odmówiła zgody na ustawienie takich tablic w języku polskim i kaszubskim, uzasadniając to możliwością rozproszenia uwagi kierowców. – Liczymy na zmianę tej decyzji – mówi poseł Zbigniew Konwiński.
otwarcie Trasy Kaszubskiej

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu jednogłośnie przyjęła dezyderat skierowany do ministra infrastruktury na wniosek posła Zbigniewa Konwińskiego. W dokumencie przypomniano, że 21 grudnia ubiegłego roku otwarto długo oczekiwany przez mieszkańców odcinek nowo budowanej drogi ekspresowej S6, tzw. Trasy Kaszubskiej.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Kierowcy mogą wreszcie korzystać z Trasy Kaszubskiej

Oddanie do użytku tego 40-kilometrowego fragmentu drogi szybkiego ruchu znacznie poprawiło tzw. dostępność transportową oraz ograniczyło wykluczenie komunikacyjne Pomorza. Trasa Kaszubska przebiega przez północne tereny Pojezierza Kaszubskiego, zamieszkiwanego przez Kaszubów posługujących się językiem kaszubskim o ustawowym statusie języka regionalnego.

Posłowie apelują do ministra w sprawie dwujęzycznych tablic na Trasie Kaszubskiej. Wystosowali dezyderat

– Niezrozumiałym dla Komisji jest fakt, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odrzuca oczekiwania ludności kaszubskiej, zgodne z obowiązującym prawem – by na tzw. Trasie Kaszubskiej umieścić dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości w języku polskim i kaszubskim – motywując to względami bezpieczeństwa – czytamy z treści dezyderatu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kaszubi oburzeni decyzją ws. braku dwujęzycznych tablic przy Trasie Kaszubskiej

– Komisja uznaje prawo ludności kaszubskiej, zgodnie z ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym – by na ww. trasie w obszarze gmin z obowiązującym językiem kaszubskim jako pomocniczym – wprowadzić dwujęzyczne tablice. Zwracamy się z apelem do Pana Ministra o zmianę decyzji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie umieszczenia tablic dwujęzycznych – na drodze S6 w obrębie gmin kaszubskich, wpisanych do Rejestru prowadzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – to dalszy ciąg dezyderatu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Prezes ZKP o obawach w związku z budową Trasy Kaszubskiej

Jak ocenił poseł Zbigniew Konwiński, inicjator wystosowania dokumentu, dezyderat powinien lada moment trafić na biurko ministra Andrzeja Adamczyka

– Czy to przyniesie skutek? Liczę że tak, dezyderat jest elementem pewnej pozytywnej presji dla zmiany tej niesłusznej decyzji GDDKiA – mówi Zbigniew Konwiński. – Wiele środowisk o to się upomniało. Argumentacja GDDKiA, że dwujęzyczne tablice miałyby rozpraszać kierowców, jest nie do przyjęcia. Tablice mają być elementem nie tylko informacyjnym, ale również budzić zainteresowanie regionem i kulturą kaszubską.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama