Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Pogoń Raka! Skojarz Fakty! Ruszyła kampania profilaktyczna

Jest najczęściej diagnozowany w Polsce, powoduje najwięcej zgonów z przyczyn onkologicznych. Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin i Oddział Gdańsk, we wsparciu Wojewódzkiego Centrum Onkologii, rozpoczęło w poniedziałek, 20 lutego Tydzień Świadomości Raka Płuca, który jest częścią ogólnopolską kampanii Pogoń Raka! Skojarz Fakty!
Pogoń Raka! Skojarz Fakty! Ruszyła kampania profilaktyczna

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Wśród 5638 osób, które w 2021 roku zmarły w województwie pomorskim wskutek choroby nowotworowej, aż co czwarta chorowała na raka płuc. Jak przypomina Katarzyna Brożek, rzeczniczka prasowa gdańskiej spółki Copernicus, rocznie z powodu raka płuca w Polsce umiera ponad 23 tys. pacjentów. Niestety, rak płuc diagnozowany jest zbyt późno. Aż u 80 proc. osób, u których rozpoznawany jest ten nowotwór, choroba jest już zaawansowana, a możliwości leczenia ograniczone.

- Kluczowym aspektem, jeśli chodzi o rokowania pacjenta z rakiem płuca jest czas rozpoznania choroby. Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium daje największe szanse na wyleczenie. Im szybciej zgłosimy się do lekarza, który zleci odpowiednią diagnostykę, tym szybciej możliwe będzie włączenie skutecznego leczenia – tłumaczy dr n. med. Monika Nowaczyk dyrektor Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku.

Katarzyna Brożek dodaje, że Tydzień Świadomości Raka Płuca w Gdańsku to doskonała okazja, by przypomnieć mieszkańcom województwa pomorskiego o tym, że każdy z nas codziennymi wyborami wpływa na swoje zdrowie.

W przypadku raka płuca chodzi głównie o narażenie na kontakt z dymem tytoniowym, czyli czynne i bierne palenie tytoniu, które jest główną przyczyną rozwoju tego nowotworu. Zdarza się, że rak płuca rozwija się również u osób, które nigdy nie paliły, jednak większość chorych na ten nowotwór to palacze

Oto lista objawów, które powinny zmobilizować nas do szybkiego kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu:

 • przewlekły kaszel lub zmianę jego charakteru,
 • nawracające zapalenia płuc i oskrzeli,
 • odkrztuszanie wydzieliny z zabarwieniem krwi,
 • długotrwała chrypa,
 • bóle kostne, np. barku, biodra, żeber czy kręgosłupa,
 • znaczna utrata wagi,
 • częste pocenie się oraz stany podgorączkowe,

W takim przypadku lekarz POZ zleci odpowiednie badania lub w razie konieczności skieruje pacjenta  do odpowiedniego specjalisty.

Tydzień Świadomości Raka Płuca w Gdańsku daje także możliwość uzyskania informacji na temat diagnostyki i leczenia raka płuca podczas webinaru, gdzie  specjalista odpowie na pojawiające się pytania pacjentów z województwa pomorskiego. Aby wziąć w nim udział, wystarczy w najbliższą środę wejść na stronę Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Szczecin na Facebooku.

Lek. Paweł Tran Dinh, onkolog kliniczny z  Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku, omówi następujące tematy:

 • objawy raka płuca
 • ścieżka pacjenta
 • koordynator opieki onkologicznej i konsylium lekarskie – co to takiego?
 • możliwości skutecznego leczenia raka płuca

Ponadto na czacie odpowie na pytania zainteresowanych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka