Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Piotr Jacoń: Ministerstwo za nasze pieniądze finansuje transfobię

Mój wpis pojawił się nie dlatego, że znowu ulało mi się nieco goryczy. Napisałem te słowa po to, żeby pokazać, jak minister kultury wydaje moje pieniądze w złym celu. Książka, na którą ministerstwo przeznaczyło prawie 20 tysięcy złotych, jest czystą homofobią i transfobią – mówi Piotr Jacoń.
Piotr Jacoń: Ministerstwo za nasze pieniądze finansuje transfobię

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Piotr Jacoń: To tansfobia w czystej (brudnej?) postaci

Ten niezwykle popularny dziennikarz TVN24, nagrodzony w ubiegłym roku Medalem Wolności Słowa jest autorem książki „My Trans”, ale przede wszystkim ojciec transpłciowej córki Wiktorii, którą bardzo mocno wspiera.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jeżeli ktoś odziera z godności moją córkę, to odziera z tej godności także moją rodzinę

Na Instagramie Piotr Jacoń opisał jak ministerstwo Piotra Glińskiego dofinansowuje literaturę. Szczególną, bo homofobiczną i transfobiczną.

„Jedna z książek, która szczególnie spodobała się ludziom wicepremiera, nosi tytuł «Nieodwracalna krzywda. Transpłciowe uwiedzenie naszych dzieci». Już sam tytuł mówi wiele (choć pewnie we wniosku o dotację, ktoś musiał to rozwinąć, o zgrozo). Ludzi ministra przekonało to na tyle, by z publicznych pieniędzy wydać na tę publikację prawie 20 tysięcy złotych. Mnie przekonywać nie trzeba, że to transfobia w czystej (brudnej?) postaci. Za nasze pieniądze. Także moje” – pisze Piotr Jacoń.

W dalszej części dziennikarz pisze tak: „Nie wiemy, kto ma być autorem. Pod projektem podpisane jest wydawnictwo AA z Krakowa. Nie sposób się do niego dodzwonić. Nigdzie nie podano numerów telefonu. Na jednej ze stron znalazłem odesłanie do Klubu Książki Katolickiej. Zadzwoniłem. Ale pani, która odebrała, poleciła mi kontakt drogą mejlową lub pocztą”.

To dofinansowanie pozycji książkowej o homofobicznym i transfobicznym tytule ma się nijak do uzasadnienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu, z którego sfinansowano tę książkę. A uzasadnienie brzmi tak:

„Strategicznym celem programu jest podnoszenie poziomu świadomości literackiej i uzupełnienie rynku wydawniczego poprzez dofinansowywanie wartościowych, niekomercyjnych publikacji literatury polskiej i światowej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł mierzących się z zadaniem utrwalenia tożsamości kulturowej i narodowej poprzez odniesienie się do ważnych dla polskiej kultury rocznic, jubileuszy czy wydarzeń historycznych. W programie szczególnie uwzględnia się debiuty pisarskie, czyli pierwsze publikacje w formie książkowej (drukowanej lub w formie e-booka) autorów piszących w języku polskim, oraz twórczość adresowaną do dzieci i młodzieży”.

W rozmowie z naszym portalem Piotr Jacoń przyznał, że sam właśnie pisze drugą książkę pod wiele mówiącym tytułem „Wiktoria”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama