Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

„Kompost Pomorski” z tczewskiej oczyszczalni pełnowartościowym nawozem organicznym

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie otrzymał decyzję pozwalającą na rozszerzenie zakresu stosowania nawozu pn. „Kompost Pomorski”. Można go teraz wykorzystywać do upraw sadowniczych, upraw roślin ozdobnych, zakładania trawników, jak i do rekultywacji gruntów zdegradowanych. Dotychczas nadawał się wyłącznie do upraw polowych roślin rolniczych.
ZWiK w Tczewie

Autor: Krystyna Paszkowska I Zawsze Pomorze

„Kompost Pomorski” już nie tylko na polach. Jest decyzja ministra

Jeszcze w trakcie budowy kompostowni odpadów ściekowych Marcjusz Fornalik, prezes ZWiK-u w Tczewie zapowiadał, że dzięki tej inwestycji stworzony zostanie trwały, efektywny sposób zagospodarowywania odpadów ściekowych, zgodny z wymogami ochrony środowiska oraz spełniający wymagania prawne obowiązujące w Polsce oraz te zawarte w dyrektywach Wspólnoty Europejskiej. Wymierną korzyścią kompostowni jest nawóz organiczny, powstały z osadów ściekowych.

We wrześniu 2022 roku informowaliśmy, że tczewska firma otrzymała zezwolenie na sprzedaż „Kompostu Pomorskiego”, z przeznaczeniem pod uprawy polowych roślin rolniczych.


Teraz firma ma kolejną dobrą wiadomość. Właśnie zakończyła się procedura rozszerzenia pozwolenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w zakresie stosowania nawozu organicznego „Kompost Pomorski” w sadownictwie oraz pod rośliny ozdobne i trawniki. Od wtorku, 7 marca nawóz wytwarzany z osadów w tczewskiej oczyszczalni może już być wykorzystywany:

 • na łąkach,
 • na pastwiskach,
 • pod warzywa,
 • pod owoce,
 • pod trawniki,
 • pod rośliny ozdobne
 • czy też pod rośliny leśne.

Co to jest „Kompost Pomorski”?

Przypomnijmy, „Kompost Pomorski” uzyskał pozytywne opinie instytutów naukowo-badawczych o jego przydatności do stosowania w rolnictwie pod uprawy polowe, oraz pozytywne opinie o jego wpływie na zdrowie zwierząt, ludzi i na środowisko. Zastosowanie takiego nawozu organicznego z pewnością korzystnie wpłynie na warunki powietrzno-wodne w glebie i przyswajalność składników pokarmowych przez rośliny, dzięki dużej zawartości próchnicy. Proces kompostowania odpadów trwa około 6 tygodni.

Ile kosztuje „Kompost Pomorski”?

To nie jedyne walory „Kompostu Pomorskiego”. Może on też pod względem cenowym rywalizować z podobnymi preparatami.

 • Jeżeli ktoś zdecyduje się we własnym zakresie odebrać nawóz z kompostowni na terenie oczyszczalni ścieków, to za tonę kompotu przesianego zapłaci 50 zł.
 • Kompost nieprzesiany jest tańszy i za taką samą ilość trzeba zapłacić 30 zł.
 • Klienci z Tczewa za jeden transport samochodem volvo z kompostowni do celu na terenie miasta zapłacą 130 zł.
 • Jeśli odbiorca jest spoza Tczewa, to za każdy kilometr poza terenem miasta doliczana jest kwota 3,90 zł.
 • Jednorazowy transport nawozu organicznego samochodem mercedes z kompostowni na terenie oczyszczalni ścieków w Tczewie do miejsca wskazanego przez klienta na terenie miasta to koszt 53 zł.
 • Odbiorcy spoza Tczewa do tej ceny muszą sobie doliczyć po 1,90 zł za każdy kilometr poza miastem.


Rolników zainteresowanych wytwarzanym nawozem było wielu, jeszcze zanim firma uzyskała pozwolenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Tylko w czasie czterech pierwszych miesięcy ZWiK sprzedał 2606,32 Mg kompostu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama