Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Alina Jeleń z Koteża pomorską laureatką plebiscytu „16 Liderek Równości”

Alina Jeleń, prezeska Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia z Koteża w gminie Starogard Gdański została laureatką plebiscytu „16 Liderek Równości”. To wspólne przedsięwzięcie Ambasady Brytyjskiej w Warszawie oraz Kongresu Kobiet, mające na celu docenienie i promowanie lokalnych liderek, działających na rzecz osiągnięcia szeroko rozumianej równości płci w ich społecznościach.
Alina Jeleń

Autor: Archiwum prywatne

„16 Liderek Równości”. Co to za konkurs?

W Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie odbyło się wręczenie nagród w II edycji konkursu „16 Liderek Równości”. Jego celem jest przede wszystkim docenienie i promowanie lokalnych liderek, działających na rzecz osiągnięcia szeroko rozumianej równości płci w ich społecznościach. Liderka w swoim województwie powinna wyróżniać się:

  • propagowaniem równości płci i niedyskryminacji,
  • podejmowaniem takich lokalnych działań, aby dążyć do równouprawnienia oraz wyrównywania szans kobiet i zapobiegania dyskryminacji we wszystkich dziedzinach życia.

Z każdego województwa w Polsce zostaje wybrana jedna laureatka. 

Alina Jeleń z Koteża pomorską laureatką plebiscytu „16 Liderek Równości”

– Z naszego województwa – z naszego powiatu – została wybrana za swoją kobiecą działalność prezeska Stowarzyszenia KKK Alina Jeleń – mówi Ewa Macholla-Jacewicz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

Jak podkreślają pomysłodawcy wydarzenia, kobiety są często wychowywane w przekonaniu, że nie należy chwalić się swoimi sukcesami. Organizatorzy konkursu chcą to zmienić oraz zachęcić do opowiadania o swoich osiągnięciach. Ma on im pomóc przełamać się, nabrać pewności siebie.

Alina Jeleń przyznała, że nie spodziewała się, że zostanie Liderką Równości.

– Duża część naszej działalności (Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia – dop. red.) to działania związane z przełamywaniem stereotypów czy raczej wspieraniem kobiet w ich przełamywaniu – mówiła rozmowie z Newsweekiem Alina Jeleń.

Bo chociaż mamy w stowarzyszeniu świetne babki, a kobiety na wsi przeszły w ostatnich latach prawdziwą rewolucję, to otoczenie wciąż wpycha je w stare ramy. Na wsi w wielu dziedzinach rozwój kobiet blokują stare, skostniałe struktury społeczne.

Alina Jeleń / prezeska Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia

Jak zauważa Liderka Równości z województwa pomorskiego, wieś w ostatnich dziesięcioleciach zbliżyła się poziomem życia do miasta. To, oczywiście, w różnych miejscach wygląda inaczej. Różnice dotyczą także wybranych aspektów życia.

Czy Alina Jeleń widzi dla siebie jeszcze jakąś przestrzeń do działalności?

– Marzą mi się dwie konkretne akcje – mówi Liderka Równości. – Od dwóch lat na poważnie zajmuję się tematem nietrzymania moczu u kobiet. To bardzo ważny aspekt życia, o którym kobiety często wstydzą się mówić nawet lekarzowi. Wśród kobiet panują stereotypy, że w pewnym wieku to już nie powinno dziwić. To wcale tak nie działa. Trzeba reagować, gdy tylko problem się pojawia, nie czekać do czasu, gdy jedynym ratunkiem jest podpaska. Stawiamy na profilaktykę, na to, by uświadamiać kobiety, aby nie wstydziły się powiedzieć o swoim problemie lekarzowi.

– Marzy nam się także kampania dotycząca problemu uważności: na siebie i na drugiego człowieka. To zagadnienie wyszło podczas rozmów z kobietami. Nadal bardzo często w życiu stawiają siebie na samym końcu. Chodzi o to, by nie zapominały o sobie. Po prostu, dbając o innych, nie można zapominać o sobie – dodaje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama