Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

„Widzialni, trochę zapomniani”. Społeczność żydowska Malborka tematem muzealnej wystawy

Interesującą wystawę oglądać można w Muzeum Miasta Malborka. Wspólnie z miejscowym Archiwum Państwowym przygotowano ekspozycję „Widzialni, trochę zapomniani”, która przedstawia historię ludności pochodzenia żydowskiego mieszkającej w Malborku w okresie przed II wojną światową.
„Widzialni, trochę zapomniani”. Społeczność żydowska Malborka tematem muzealnej wystawy

Autor: Fot. Muzeum Malborka

Wśród przedwojennych malborczyków dominowali ewangelicy, wielu było mieszkańców wyznania rzymskokatolickiego. Obok nich mieszkali też obywatele pochodzenia żydowskiego. W 1814 roku ukonstytuowała się w Malborku gmina żydowska. Jej członkowie parali się handlem, prowadzili hurtownie, przedsiębiorstwa komisowe, rozmaite sklepy, zajazdy, gospody. Do znanych w mieście należały m.in. skład żelazny D. Bernsteina, fabryka mydła E. Jaruslawsky’ego, na Starym Mieście wyróżniały się domy handlowe „Conitzer&Sohne” A. Flatauera. Obuwie nabywano w sklepie M. Salingera, po medykamenty udawano się do apteki „Zum goldenem Adler” H. Mehrlandera.

Objęcie władzy w Niemczech przez nazistów oznaczało szybki upadek także malborskiej gminy żydowskiej. Została zlikwidowana w 1938 roku, już wcześniej wielu mieszkańców wyznania mojżeszowego opuściło miasto. Inni trafili do obozów koncentracyjnych. Wielka malborska synagoga wybudowana w stylu mauretańskim została spalona. W miejscu, gdzie się znajdowała przebiega dziś tranzytowa aleja Rodła.

Wystawa zawiera eksponaty i materiały ze zbiorów Archiwum Państwowego w Malborku, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Muzeum Miasta Malborka oraz zbiorów kolekcjonerskich. Można ją oglądać od wtorku do soboty, codziennie od godz. 10. do 16.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka