Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Słupski młyn Kauffmann & Sommerfeldt z 1868 roku wpisany na listę zabytków

Stary słupski młyn wraz z otoczeniem wpisany został do rejestru zabytków województwa pomorskiego. To jeden z nielicznych zespołów zabudowań o tym charakterze, który zachował się na terenie Słupska.

Od tego roku zespół zabudowania młyńskie wraz z otoczeniem przy ul. Młyńskiej w Słupsku wpisane są do rejestru zabytków nieruchomych. Dokonał tego Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków na podstawie postępowania prowadzonego przez słupską Delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. W skład słupskich młynów wchodzą budynki produkcyjne, administracyjne, kotłownia i rowkarnia, a także jaz i kanał młynówki wraz z urządzeniami.

Ciekawa jest historia powstania młyna. Jak informują słupscy urzędnicy na stronie dotyczącej rewitalizacji miasta, młyn przy ulicy Młyńskiej w Słupsku został zbudowany w 1868 r. przez prężnie rozwijającą się wtedy firmę „Kauffmann&Sommerfeldt”, która była także właścicielem „Młyna Zamkowego” ze spichlerzem w centrum miasta, a także tartaku do obróbki drewna.

- Inwestycję rozpoczęto od wybudowania budynku produkcyjnego młyna wraz z rowkarnią i kotłownią. Powstał nowoczesny młyn oparty na systemie młyna amerykańskiego, który wyróżniał się dużą zdolnością przemiałową oraz pozwalał na uzyskiwanie wielu cennych gatunków mąki. System amerykański polegał na całkowitym zmechanizowanych produkcji, tzn. wyeliminowaniu ludzkiej pracy z procesu przetwórczego przez wprowadzenie zmechanizowanego transportu wewnętrznego (przenośniki ślimakowe i elewatory), zastosowaniu urządzeń do czyszczenia ziarna przed przemiałem, wprowadzeniu napędu zespolonego maszyn (przez transmisję z centralnie usytuowanego silnika). Równocześnie z budową młyna powstał kanał młyński i jaz na rzece Słupi, które to obiekty umożliwiały regulację poziomu wody i pozwalały na zastosowanie dwóch turbin systemu Francisa jako urządzeń napędzających wyposażenie techniczne obiektu – czytamy na stronie o rewitalizacji Słupska.

Magazyn przy młynie powstał około 1875 r. Wówczas też wybudowano także wozownię i stajnię, a to z dlatego, iż w tamtym czasie głównym środkiem transportu były konie.

- Wpisanie do rejestru zabytków nieruchomych województwa pomorskiego budynków zespołu młyna przy ulicy Młyńskiej Słupsku to uznanie ich wysokich wartości historycznych i architektonicznych, stanowiących część kulturowej przestrzeni miasta Słupska. Jest to jeden z nielicznych zespołów zabudowań o charakterze produkcyjno-administracyjno-socjalnym zachowany na terenie miasta. Budynki wraz z elementami infrastruktury w postaci jazu i pozostałego układu hydrotechnicznego stanowią nieodłączny element założenia młyńskiego i pokazują historyczny, oryginalny proces będący częścią świadectwa prowadzonej działalności minionej epoki w otoczeniu historycznego założenia zieleni miejskiej jakim jest „Lasek Południowy” - informują w słupskim urzędzie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama