Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Martwe ptaki znalezione na brzegu jeziora w Sztumie. To ptasia grypa

Martwe mewy śmieszki, znalezione kilka dni temu na terenie jeziora Sztumskiego, miały ptasią grypę. Są już oficjalne wyniki badań przeprowadzonych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Malborku.
Martwe ptaki znalezione na brzegu jeziora w Sztumie. To ptasia grypa

Autor: OSP Postolin

Na terenie jeziora Zajezierskiego prowadzone były działania w związku z odkryciem martwego ptactwa. W akcję zaangażowani zostali także strażacy. 

- Pierwszy zastęp został zadysponowany 2 maja tuż przed południem - przypomniał mł. kpt. Piotr Spiżewski, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sztumie.

Na miejscu pracowały dwie jednostki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Postolinie i trzy jednostki z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sztumie. W tym przypadku, straż pożarna pełniła funkcję pomocniczą przy działaniach innych służb. 

Taką samą informację otrzymaliśmy w sztumskiej komendzie policji, do której również mieszkańcy mieli kierować zgłoszenia o znalezieniu martwego ptactwa. 

W miejscu, gdzie znaleziono martwe ptaki służby ochrony środowiska pobrały próbki do badań. Do czas otrzymania wyników, obowiązywał zakaz zbliżania do zbiorników wodnych na terenie miasta i gminy oraz niedopuszczanie tam dzieci ani zwierząt domowych. W piątek, urząd poinformował o wynikach badań Powiatowego Lekarza Weterynarii w Malborku. 

Na stronie sztumskiego urzędu pojawił się komunikat potwierdzający, że znalezione martwe ptaki miały ptasią grypę.

"W związku z potwierdzeniem przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Malborku wystąpienia na terenie Powiatu Sztumskiego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (H5N1), u mew śmieszek odłowionych w dniach 28.04.2023r. i 02.05.2023r. z Jeziora Zajezierskiego w Sztumie, prosi się mieszkańców Miasta i Gminy Sztum o:

 • nie dotykanie martwych ptaków oraz nie zbliżanie się do ptactwa dzikiego;
 • potrzebie informowania  Powiatowego Lekarza Weterynarii, Policji, Straży Pożarnej lub Straży Miejskiej o martwym ptactwie znalezionym w terenie;
 • zakazie gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach;
 • zakazie utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu;
 • nakazie pojenia i karmienia drobiu wyłącznie  w zamkniętym pomieszczeniu, które uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa;
 •  zakazie korzystania ze zbiorników wodnych , znajdujących się na wolnym powietrzu , w celach związanych z hodowlą drobiu;
 • zakazie pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników wód powierzchniowych, do których może mieć dostęp dzikie ptactwo;
 • zakazie wypuszczania drobiu w celu odnowy populacji ptaków łownych;
 • zakazie utrzymywania kaczek i gęsi z innymi gatunkami drobiu;
 • konieczności zabezpieczenia paszy dla drobiu przed dostępem dzikich ptaków;
 • konieczności stosowania w gospodarstwach obuwia i odzieży ochronnej przeznaczonej do pracy wyłącznie w gospodarstwie;
 • konieczności wyłożenia mat dezynfekcyjnych nasączonych środkiem dezynfekcyjnym przed wejściem do budynków, w których utrzymywany jest drób."

Miasto poinformowało mieszkańców, że oznakowany będzie obszar zagrożony, który obejmuje powiaty: sztumski, malborski oraz kwidzyński. Ustawione zostaną tablice ostrzegawcze z czarnym napisem na żółtym tle o treści: „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków. Obszar zagrożony". 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka