Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Ośrodek szkolno-wychowawczy w Uśnicach świętował 45-lecie

Jubileusz 45-lecia obchodził Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Krystyny Jankowskiej w Uśnicach. To niezwykle potrzebna i cenna placówka, w której podstawowych umiejętności życiowych nabierają dzieci i młodzież z całego regionu powiślańskiego.
Ośrodek w Uśnicach szczyci się sukcesami swoich wychowanków Fot. Archiwum SOSW Uśnice

Jubileuszowa uroczystość odbyła się w salach Sztumskiego Centrum Kultury. Była to znakomita okazja do zaprezentowania twórczości oraz talentów podopiecznych ośrodka, lecz  także jego nauczycieli i pracowników. Cykl obchodów nosi tytuł Uśnickie Smykałki.

Jak opowiada wicedyrektor ośrodka Jolanta Masny - Olech, pierwszego dnia obchodów na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież z przedszkola, klas młodszych oraz klas przysposabiających do pracy. Były to pokazy tańca disco, występy wokalne a także taniec nowoczesny. Po pokazach na żywo odbyła się prezentacja spektaklu - filmu "Mały Książę- gwiazdy zawsze pobudzają mnie do śmiechu" nagranego w SCK w marcu bieżącego roku przez zespół teatralno - wokalny Uśnickie Anioły. Scenariusz spektaklu napisał zaprzyjaźniony z ośrodkiem reżyser i aktor Adam Łoniewski. On też wyreżyserował to przedstawienie, muzykę natomiast stworzył na żywo Michael Jones. Przesłaniem przedstawienia jest miłość i przyjaźń, której nie znajdzie się w Internecie lecz tylko w realnym życiu. 

Kolejny dzień obchodów to wyjątkowy koncert bożonarodzeniowy w wykonaniu uczniów i nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego oraz otwarcie wernisażu prac plastycznych i rękodzieła w galerii SCK. W aranżacjach muzycznych Michaela Jonesa oraz Krzysztofa Maciąga wybrzmiały kolędy i pastorałki. Podczas gali na ręce dyrektora SOSW Zenona Chrześcijańskiego życzenia składali m.in. członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski, asystent posła Kazimierza Smolińskiego Sebastian Dadaczyński, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Gdańsku Anna Ciewiertnia, starosta sztumski Leszek Sarnowski oraz przewodnicząca Rady Powiatu Dobrosława Frączek. Na widowni nie zabrakło przyjaciół ośrodka z wielu środowisk.

45 - lecie SOSW było wyjątkową okazją do wręczenia statuetki "Przyjaciel Ośrodka". Otrzymali ją Małgorzata i Władysław Cieśla, rodzice absolwenta SOSW Filipa, którzy przez wiele lat wspierali działalność placówki. 

Po koncercie wychowanków, nauczycieli i pracowników SOSW, w salach SCK nastąpiło otwarcie wystawy "Uśnickie Smykałki czyli nasze drugie ja". Do końca grudnia w SCK można podziwiać prace plastyczne, ikony, prace rzeźbiarskie i garncarskie a także wyjątkowe rękodzieło z wełny tworzone z pasją przez nauczycieli oraz wychowanków ośrodka.

Warto przypomnieć rys historyczny ośrodka w Uśnicach, na podstawie materiałów SOSW.

2 listopada 1976 roku w urokliwej miejscowości  Uśnice, położonej na północno- zachodnim krańcu gminy Sztum w sąsiedztwie dużych kompleksów leśnych, blisko Nogatu i Kanału Uśnickiego otwarto filię Specjalnego Zakładu Wychowawczego w Barcicach. Kierownikiem tzw. Szkoły Życia została Krystyna Jankowska, która zaczęła organizować Ośrodek od podstaw. Do placówki w której funkcjonowała 8-letnia szkoła specjalna dla uczniów z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną  oraz internat przyjęto 27 dzieci. W 1982 roku placówka zostaje samodzielną jednostką o nazwie Państwowy Zakład Wychowawczy dla dzieci upośledzonych w stopniu umiarkowanym i znacznym. Liczba wychowanków choć nieduża znacznie przekracza możliwości lokalowe Ośrodka, zapada więc odważna na tamte czasy decyzja o rozbudowie Ośrodka. 

W roku 1984 powstaje Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Uśnicach. W skład Ośrodka wchodzą szkoła podstawowa specjalna dla upośledzonych w stopniu umiarkowanym i znacznym, specjalne oddziały przedszkolne, po raz pierwszy też zatrudniono logopedę i psychologa. W latach 1989- 1992 dokonywano rozbudowy Ośrodka. Dzięki staraniom pani dyrektor powstaje nowe skrzydło szkoły, sala gimnastyczna, nowoczesne sale lekcyjne i gabinety specjalistyczne oraz internat. W 1992 w Ośrodku powstaje sekcja Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne, która w krótkim czasie staje się siedzibą oddziału wojewódzkiego. 

Niestety radość z nowego kompleksu nie trwa długo, podczas ferii zimowych wybucha w ośrodku pożar, który trawi część budynku. Szkoła traci wiele cennych pamiątek i prawie wszystkie zdjęcia. W latach 1993-2012 szkoła po remoncie znów prężnie się rozwija, po reformie oświaty przy Ośrodku powstaje także Gimnazjum Specjalne. Następnie powstają oddziały dla dzieci z autyzmem oraz sprzężonymi niepełnosprawnościami, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, powstają nowe pracownie: tkacka, kulinarna, komputerowa, pracy techniki, muzyczna. Zaczyna też funkcjonować basen a Ośrodek pozyskuje własnego busa, którym do placówki zaczynają być dowożone dzieci z odległych krańców naszego powiatu i nie tylko. 

Od roku 2012 do czasów obecnych to lata kolejnych inwestycji, trwa termomodernizacja, ośrodek zyskuje nowe okna, nową ekonomiczną kotłownię oraz piękną elewację. Powstaje podjazd dla wózków inwalidzkich, wyremontowane zostają klasy, hol, dziedziniec zyskuje nową brukowaną nawierzchnię. Powstaje wielofunkcyjne boisko sportowe, nowa pracownia arteterapii zaadaptowana z pomieszczeń garażowych, całkowicie zmodernizowana zostaje sieć elektryczna. Zostaje przeprowadzony generalny remont kuchni, powstaje, sala doświadczania świata. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Do życia przez życie przy Ośrodku powstaje nowoczesny plac zabaw oraz przyjazny dzieciom ogród. 

Ośrodek w dalszym ciągu prężnie się rozwija. Właśnie rozpoczęła się kolejna inwestycja jaką będzie budowa windy dla osób niepełnosprawnych, przebudowa internatu a także sali gimnastycznej. Obecnie w placówce funkcjonują 2 Zespoły Rewalidacyjno- Wychowawcze, cztery grupy przedszkolne w tym dwie dla dzieci z autyzmem i sprzężonymi niepełnosprawnościami, siedem klas szkoły po0dstawowej specjalnej oraz trzy klasy szkoły Przysposabiającej do Pracy. W internacie funkcjonują cztery grupy wychowawcze. Przy placówce działa Powiatowy Zespół Wczesnego wspomagania Rozwoju Dziecka.  



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama