Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Salon gier w kiosku tuż przy wejściu do szkoły w Gdańsku

„Uważam, że jest to demoralizowanie młodzieży i zachęcanie do uzależnienia – hazardu!” - napisała w mailu do redakcji mieszkanka Gdańska. Kobieta poskarżyła się na salon gier na automatach otwarty niedawno tuż przed wejściem do szkoły w środku Wrzeszcza. - Urządzanie gier hazardowych poza kasynami i państwowym monopolem monopolem jest nielegalne – przypomina rzecznik Izby Skarbowej z Gdańska i apeluje o zgłaszanie podobnych sytuacji. Wskazuje też na wysokie kary grożące organizatorom procederu.
Salon gier na automatach przy szkole TEB w Gdańsku
Salon gier na automatach przy szkole TEB w Gdańsku

Autor: zdj. Jacek Wierciński

„Kilka dni temu przy ulicy Dmowskiego w Gdańsku, tuż przy wejściu do Szkoły TEB Edukacja, otwarty został nielegalny salon gier hazardowych. Niepokój wzbudza fakt, iż jest on zlokalizowany nieopodal wejścia głównego do szkoły. Przed szkołą zbiera się bardzo dużo młodzieży w wieku około 14-18 lat” – napisała do redakcji zawszepomorze.pl pani Anna [nazwisko do wiadomości redakcji], która zwraca uwagę, że młodzi na co dzień zachęcani są widokiem rozświetlonych neonów, by wejść do środka. - Uważam, że jest to demoralizowanie młodzieży i zachęcanie do uzależnienia – hazardu! - zaznaczyła, prosząc o interwencję.

Sprawdziliśmy. Wyposażony w liczne kamery, oznaczony neonem ze świecącymi cyframi „77777”, salon gier na automatach, faktycznie uruchomiono w kiosku przy prowadzącej do dworca Gdańsk-Wrzeszcz ulicy Dmowskiego. Wejścia do budki, prócz kamer i nalepek na temat m.in. zakazu wstępu w nakryciach głowy, strzeże też napis „wstęp dla osób powyżej 18 lat”. Znajduje się ono w odległości zaledwie kilku metrów od furtki prowadzącej do budynku Szkoły TEB i niewiele dalej od wejścia do placówki.

CZYTAJ TEŻ: W kiosku jak w konfesjonale. Budki z prasą powoli znikają z ulic miast

Jednak kłopoty dla prowadzącego salon pojawić mogą się nie tylko w przypadku, gdy do hazardu dopuściłby nieletnich uczniów. Prawo zakazuje bowiem nie tylko lokalizacji punktów z automatami w bezpośredniej okolicy szkoły, lecz również właściwie w ogóle nie zezwala na ich działanie, pozostawiając miejsce jedynie dla dwóch wyjątków.

- Poza nielicznymi, licencjonowanymi kasynami gry, automaty do gier mogą znajdować się wyłącznie w salonach gier, a na ich prowadzenie monopol ma Skarb Państwa, a więc Totalizator Sportowy pod marką Lotto. Automaty w ramach tego monopolu funkcjonować mogą zaś jedynie w punktach spełniających szereg warunków, takich jak odpowiednio duża odległość od miejsc kultu religijnego czy placówek oświatowych. Uruchomienie każdego z legalnych punktów Totalizatora Sportowego poprzedzają oględziny miejsca prowadzone przez naszych funkcjonariuszy, którzy sprawdzają przestrzeganie kolejnych warunków i sporządzają stosowną dokumentację – wyjaśnia st. asp. Sebastian Pakalski, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Salon gier na automatach przy szkole TEB w Gdańsku
Salon gier na automatach przy szkole TEB w Gdańsku

I dodaje: - Urządzanie gier hazardowych poza kasynami i państwowym monopolem jest nielegalne. Dlatego zachęcam, żeby informacje na temat podobnych sytuacji przesyłać na adres e-mail: [email protected] lub zgłaszać na Krajowy Telefon Interwencyjny KAS pod bezpłatnym, całodobowym numerem 800 060 000. Niezależnie od tego, czy zgłoszenie dotyczy automatów do gier, czy innego rodzaju wykroczeń lub przestępstw, w zależności od rodzaju sygnału, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej lub pracownicy Urzędu Skarbowego są zobligowani by podjąć stosowne działania. Warto pamiętać, że za urządzanie gier hazardowych wbrew przepisom ustawy, warunkom koncesji lub zezwolenia grozi odpowiedzialność karna: kara grzywny, kara pozbawienia wolności do 3 lat, albo obie kary łącznie. Dodatkowo urządzającym nielegalne gry grozi kara pieniężna w wysokości 100 tys. zł od każdego automatu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 350 „lewych” automatów do gier hazardowych i 15 osób z zarzutami


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama