Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Chmielnie uhonorowano laureatów 52. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa

Chmielno stało się w miniony weekend stolicą rodnej mowy, czyli języka kaszubskiego. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów 52. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa.
W Chmielnie uhonorowano laureatów 52. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa

Autor: Eugeniusz Pryczkowski i Wanda Kiedrowska

- Ten konkurs jest szczególnym wydarzeniem w życiu naszej gminy – podkreślił Michał Melibruda, wójt gminy Chmielno. - Jesteśmy dumni, że Chmielno, jako gmina słynąca z przepięknych krajobrazów, czystych jezior, Festiwalu Truskawki Kaszubskiej, Mistrzostw Polski w zażywaniu tabaki, od ponad pół wieku jest miejscem celebracji tego wyjątkowego konkursu – dodał.

W finale wystąpiło 47 uczestników. Celem tego prestiżowego konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru regionu oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Konkurs stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, a także ma wpływ na pogłębianie wrażliwości na piękno literatury kaszubskiej. Recytacje 47 finalistów w różnych grupach wiekowych oceniała komisja konkursowa w składzie: Tomasz Fopke (przewodniczący), Karolina Keler, Bożena Ugowska, Dariusz Majkowski. I wyłoniła najlepszych z najlepszych.

Laureaci 52. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „RODNÔ MÒWA”:

Kategoria Przedszkola i klasy „0”:

  • I miejsce - Miłosz Hebel - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Luzinie ul. Szkolna 13; Arkadiusz Hebel
  • II miejsce - Paulina Kupper - Szkoła Podstawowa im. ks. Anastazego Sadowskiego Lisie Jamy; Halina Winczewska
  • III miejsce - Kornel Abramowski - Oddziały Przedszkolne przy Szkole Podstawowej nr 6 w Kościerzynie; Barbara Gostomska

Wyróżnienia

  • Zuzanna Petk – Przedszkole nr 6 Lębork; Danuta Rybińska 
  • Stanisław Żmuda Trzebiatowski - Szkoła Podstawowa w Brzezinie  Szlacheckim – Przedszkole; Ewa Świątek Brzezińska
  • Piotr Kwaśny- Szkoła Podstawowa nr 6; Ramona Wittbrod
  • Zuzanna Cinkel - Muzeum Ziemi Puckiej im. F.Ceynowy; Marta Ritz
  • Melania Deja- Przedszkole niepubliczne "Wesołe przedszkolaki"; Patrycja Klaman / Maria Kropidłowska
  • Agata Szreder - Szkoła Podstawowa w Reskowie; Maria Komkowska

Nagrody specjalne

Nagroda Prezesa Z-KP Oddział w Chmielnie dla najmłodszej recytatorki:

  • Paulina Kupper - Szkoła Podstawowa im. ks. Anastazego Sadowskiego Lisie Jamy; Halina Winczewska

Nagroda Wójta Gminy Chmielno dla najmłodszego recytatora

  • Stanisław Żmuda Trzebiatowski - Szkoła Podstawowa w Brzezinie Szlacheckim – Przedszkole; Ewa Świątek Brzezińska

Za najlepszą recytację utworu Alojzego Nagla

  • Zuzanna Petk – Przedszkole nr 6 Lębork; Danuta Rybińska 

Kategoria klasy I-III szkół podstawowych:

  • I miejsce - Leon Makurat - Szkoła Podstawowa nr 4; Hanna Piwowarczyk
  • II miejsce - Magdalena Dunst - Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Chwaszczynie; Bogusława Gołąbek
  • III miejsce - Aleksandra Madalińska - Muzeum Ziemi Puckiej im. F.Ceynowy; Dorota Madalińska

Wyróżnienia

  • Martyna Mikucka - Szkoła Podstawowa Sióstr Zmartwychwstanek ul. Klasztorna 9, 84-200 Wejherowo; Anna Jeżewska
  • Aleksandra Höhn - Szkoła Podstawowa Swornegacie; Marzena Borzyszkowska
  • Natalia Lipska - Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Nakli; Renata Prądzińska

Za udział

  • Oliwia Bobkowska - Szkoła Podstawowa w Reskowie; Maria Komkowska
  • Jakub Spot-Kapczyński - Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie od/Przywidz; Anna Dąbrowska
  • Maria Wittbrodt - Szkoła Podstawowa nr 6; Paweł Wittbrodt
  • Julian Wejer - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Leśników Polskich w Przerytem; Lucyna Cyganowska
  • Milena Witos - Szkoła Podstawowa w Borzestowie; Aneta Witos

Kategoria klasy IV-VI szkół podstawowych:

  • I miejsce - Nikodem Zinkel - Muzeum Ziemi Puckiej im. F.Ceynowy; Maria Ritz
  • II miejsce - Szymon Daleki - ZKiW Kamienica Szlachecka; Katarzyna Butowska
  • III miejsce - Liliana Lubecka - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Kościerzynie; Beata Jankowska

Wyróżnienia

  • Amelia Steinka - Szkoła Podstawowa w Miechucinie; Anna Laskowska
  • Alicja Kostuch- Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie od/Przywidz; Ida Czaja
  • Tymoteusz Höhn - Szkoła Podstawowa Swornegacie; Marzena Borzyszkowska

Za udział

  • Zuzanna Zawadzka - Szkoła Podstawowa im. A. Nagla; Anna Miotk
  • Marcelina Tatol- Szkoła Podstawowa nr 6 Gdynia; Celina Kłodzińska
  • Zofia Grzonka – Szkoła Podstawowa nr 1 w Bytowie; Daniela Laska
  • Kornel Kreft- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Leśników Polskich w Przerytem; Lucyna Cyganowska

Kategoria klasy VII-VIII szkół podstawowych:

  • I miejsce - Agata Boszke - Muzeum Ziemi Puckiej im. F. Ceynowy; Katarzyna Bialkowska
  • II miejsce - Milena Koska - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dębnicy Kaszubskiej; Anna Wróbel
  • III miejsce - Wiktoria Kamińska - Szkoła Podstawowa nr 4 w Kościerzynie; Hanna Piwowarczyk
  • Wyróżnienia: Weronika Żmuda Trzebiatowska- Szkoła Podstawowa w Brzeźnie Szlacheckim; Ewa Świątek Brzezińska

Nagrody specjalne

  • Za najlepszą interpretację klasycznej poezji kaszubskiej - Robert Stencel - Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie od/Przywidz; Teresa Dunst Jedzejak
  • Za najlepszą recytację utworu o tematyce religijnej  - Weronika Żmuda Trzebiatowska- Szkoła Podstawowa w Brzeźnie Szlacheckim; Ewa Świątek Brzezińska

Za udział

  • Julia Szwichtenberg - Szkoła Podstawowa w Kielnie;  Ludwika Krause-Oczk
  • Łucja Kitowska - Szkoła Podstawowa w Kożyczkowie; Celina Arendt
  • Robert Stencel - Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie od/Przywidz; Teresa Dunst Jedzejak
  • Alicja Stępniak- Szkoła Podstawowa nr 6 w Gdynii; Celina Kłodzińska
  • Maja Dołębska - Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich; Marzena Moszota

Kategoria Szkoły Branżowe i Ponadpodstawowe:

  • I miejsce - Kornelia Garstka - I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego; Magdalena Płotka- Garstka
  • II miejsce - Michał Moga - II LO im. gen. Władysława Andersa w Chojnicach; Marzena Borzyszkowska
  • III miejsce - Wiktoria Cybula - Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących (Wzgórze Wolności) w Kartuzach; Elżbieta Kowalewska
  • Wyróżnienie - Mateusz Jażdżewski - Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie; Iwona Makurat
  • Za udział - Dominika Parchem - Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Pucku;  Szymon Heland

Kategoria dorośli:

  • I miejsce - Marta Lidzbarska
  • II miejsce - Agnieszka Tusk
  • III miejsce - Paweł Wittbrodt

Nagroda specjalna

  • Za najlepszą recytację fragmentu z książki „Żëcé i przigòdë Remùsa” Aleksandra Majkowskiego - Agnieszka Tusk

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama