Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Kolejne pomorskie szpitale wstrzymują odwiedziny u chorych!

Część szpitali na Pomorzu - w tym w Kartuzach, Słupsku i Starogardzie Gdańskim - w związku z wzrostem zakażeń na Covid-19 wprowadziło ostatnio całkowity zakaz odwiedzin u chorych, inne ograniczają wizyty rodzin.Tymczasem Ministerstwo Zdrowia już przed miesiącem opracowało wskazówki dotyczące organizacji odwiedzin, przypominając o prawie pacjenta do kontaktu z bliskimi.
fot. Karol Makurat

Z jednej strony - rosnące zagrożenie zakażeniem koronawirusem i znaczny wzrost liczby pacjentów w szpitalach. Z drugiej - indywidualne dramaty ciężko chorych ludzi i ich bliskich, którym pandemia uniemożliwia czasem ostatnie spotkania w życiu.

W ostatnich dniach kolejne dwa szpitale na Pomorzu poinformowały o całkowitym zakazie odwiedzin u chorych. Od piątku, 5 listopada Zarząd Kociewskiego Centrum Zdrowia Sp. z o. o. , "mając na uwadze bezpieczeństwo i dobro pacjentów", postanowił wprowadzić  całkowity zakaz odwiedzin na terenie szpitala. Zakaz trwać będzie do odwołania. Dzień później całkowity zakaz odwiedzin pacjentów  wprowadzono w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu w Słupsku. Obowiązuje on na wszystkich oddziałach, na które nie mogą wchodzić zarówno rodziny, jak i  przedstawiciele handlowi firm farmaceutycznych oraz zewnętrzne służby techniczne, które na każde wejście muszą mieć zgodę kierownictwa oddziału.

Jeszcze wcześniej, bo 21 października wstrzymano odwiedziny u chorych na wszystkich oddziałach szpitala w Kartuzach, przy zastrzeżeniu, że "w wyjątkowych sytuacjach, po telefonicznym ustaleniu, kierujący oddziałem szpitalnym lub lekarz prowadzący może wyrazić zgodę na odwiedziny pacjenta. Czas odwiedzin nie może przekraczać 15 minut i jednego chorego może odwiedzić jednocześnie jedna osoba".

Niezależnie od liczby zachorowań od ponad półtora roku nie ma odwiedzin w Szpitalach Pomorskich, czyli w obu gdyńskich placówkach, szpitalu w Wejherowie oraz w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy.

- Od początku pandemii w Szpitalach Pomorskich wstrzymano odwiedziny u pacjentów i do tej pory nic się nie zmieniło - mówi Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka Szpitali Pomorskich. - Umożliwiony jest jedynie pobyt rodzica z dzieckiem na oddziałach dziecięcych oraz wizyty, gdy pacjent jest w bardzo ciężkim stanie. Wówczas na prośbę rodziny i za zgodą lekarza prowadzącego pojedyncze bliskie osoby mogą pożegnać się z chorym.
Katarzyna Bożek, rzeczniczka spółki Copernicus (szpital im. Kopernika i szpital na gdańskiej Zaspie) odsyła do najnowszego komunikatu na stronach spółki. Czytamy w nim, że od 5 listopada w obu szpitalach wprowadza się zakaz odwiedzin pacjentów hospitalizowanych na oddziałach szpitalnych, ale tylko przez osoby niezaszczepione szczepionką przeciw COVID – 19.

Przed miesiącem Ministerstwo Zdrowia przypomniało w specjalnym komunikacie, że pacjent ma prawo do kontaktu z bliskimi. W komunikacie na stronie resortu czytamy:" Choć przepisy pozwalają na ograniczenie tego prawa w sytuacji pandemii, nie powinno to jednak zmierzać do całkowitego zakazu odwiedzin. Resort apeluje do placówek, by umożliwiać chorym odwiedziny bliskich w sytuacjach szczególnych. Wszystkie aktualne informacje na temat obowiązujących zasad organizacji odwiedzin w danej placówce leczniczej powinny być publikowane na stronie internetowej tej placówki oraz w miejscu widocznym i dostępnym dla wszystkich odwiedzających. Jeśli wizyta jest niemożliwa, to należy wspierać kontakt telefoniczny i internetowy."

Ministerstwo Zdrowia opublikowało także wskazówki dotyczące organizacji odwiedzin podczas czwartej fali pandemii. Rekomenduje w nich, by odwiedziny u pacjentów z tzw. paszportem covidowym odbywały się przy zachowaniu ogólnych zasad bezpieczeństwa, jeśli odwiedzający byli podwójnie zaszczepieni lub mieli  negatywny wynik testu antygenowego na koronawirusa. Jeśli odwiedzający nie mają Unijnego Certyfikatu Covid, czyli nie są w pełni zaszczepieni, nie są ozdrowieńcami i nie mają negatywnego wyniku testu, powinni podczas odwiedzin przestrzegać zasad wzmożonego reżimu sanitarnego, by chronić bliskich i siebie.

Z kolei jeżeli pacjent nie jest w pełni zaszczepiony, nie jest ozdrowieńcem i nie ma aktualnego negatywnego wyniku testu na koronawirusa, to mogą go odwiedzać osoby posiadające Unijny Certyfikat Covid, czyli ozdrowieńcy, w pełni zaszczepieni lub ci, którzy uzyskali negatywny wynik testu antygenowego na koronawirusa w ciągu ostatnich 48 godzin.

Wyjątkiem powinny być wyłącznie wizyty pożegnalne u osób umierających.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama