Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kto i jak rządzi? Powstały scenariusze zajęć o demokracji

Dlaczego demokracja jest lepsza od dyktatury? - scenariusz zajęć dla uczniów o takim tytule okazał się najlepszy w konkursie, organizowanym przez Pomorską Bibliotekę Pedagogiczną i Wydawnictwo Literatura. Scenariusze tworzono w oparciu o książkę popularnej autorki Grażyny Bąkiewicz "Kto tu rządzi" Demokracja od podwórka".
Kto i jak rządzi? Powstały scenariusze zajęć o demokracji

Autor: Klaudia Malinowska | PBP

Konkurs adresowany był do nauczycieli szkół podstawowych z województwa pomorskiego. Ich zadaniem było stworzenie scenariusza zajęć edukacyjnych dla klas IV-V, opartego na motywach książki „Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka” Grażyny Bąkiewicz, popularnej autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Nauczyciele mieli kilka miesięcy na stworzenie oryginalnego scenariusza, który okazałby się ciekawy dla młodszych uczniów.

- Przy ocenie braliśmy pod uwagę dostosowanie jego treści do możliwości odbioru uczniów, atrakcyjność przekazu i wykorzystanie nowych technologii – mówi Małgorzata Kłos, dyrektor Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej, współorganizującej konkurs.

Autorem zwycięskiego scenariusza okazał się Grzegorz Rutkowski, nauczyciel-konsultant ds. historii i wiedzy o społeczeństwie w Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku - zwyciężył propozycją zajęć pt. „Dlaczego demokracja jest lepsza od dyktatury?”

Drugie miejsce zajęła Joanna Haftka, nauczycielka z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Starogardzie Gd. - za „Wałkiem po demokracji, czyli… wałkowanie demokracji”. Za swój scenariusz otrzymała także nagrodę specjalną, przyznaną przez pomorskiego marszałka Mieczysława Struka.

Laureatką trzeciego miejsca została Małgorzata Majewska, pedagog ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kołozębiu w pow. sztumskim z scenariusz „Odpowiedzialność a demokracja”.

Kto tu rządzi? Dlaczego on? I czy to jest fair? Wbrew pozorom codziennie się nad tym zastanawiamy i to właśnie to próbuje uzmysłowić młodym czytelnikom Grażyna Bąkiewicz. Tak, jak istotna jest demokracja w domu, tak samo ważna jest w państwie – to przesłanie książki ,,Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka”. Bohaterami opowieści jest grupka dzieci, ktore jako zadanie w szkole dostają zastanowić się co zrobić gdy król rzuca koronę w kąt i odchodzi. Jak zacząć rządzić Państwem? Żadne z dzieci nie ma ochoty o tym myśleć poza jedną dziewczynką Oleśką. Oleśka na własnym podwórku testuje różne rozwiązania, ucząc siebie i innych tego, jak funkcjonuje państwo. Z kolei na lekcjach historii trudne zagadnienia stara się im wytłumaczyć nauczycielka, nazywana przez dzieci „Marchewą”.

- Dyskutujesz o tym z kolegami, kłócisz się z rodzicami (to znaczy – ustalasz zasady), co jest sprawiedliwe i dobre dla ciebie i dla nich. I świetnie! Tak właśnie powstaje sprawiedliwość społeczna – mówi autorka. - Każdy ma prawo głosu, bo tak właśnie działa demokracja. Książkę napisałam dla młodego czytelnika, ale z myślą, że będą ją czytali także rodzice i nauczyciele. Bardzo sobie cenię to, że na jej podstawie nauczyciele mogą oprzeć zajęcia dla dla uczniów. Demokracja to rzecz nabyta, wiemy, jak łatwo ją stracić, dlatego od najmłodszych lat dzieci powinny się uczyć, jak ją rozumieć i jak o nią dbać.

Ze słowami Grażyny Bąkiewicz zgadza się dr Arkadiusz Smagacz z Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie zorganizowano spotkanie z laureatami konkursu. - Demokracji nikt na zawsze nie daje – mówi . - Dla sprawiedliwego funkcjonowania społeczeństwa ważne jest, żeby jego obywatele wiedzieli - i rozumieli - co się w nim dzieje. Autorka i organizatorzy konkursu wymyślili wspaniały sposób, by dotrzeć do młodych czytelników z niełatwym przekazem. Bo jeśli rozmawiać o demokracji z młodymi ludźmi, to właśnie odwołując się do znanych im sytuacji, z humorem, zrozumiałym dla nich językiem.

Stąd pomysł na konkurs dla nauczycieli, pracujących z uczniami szkół podstawowych. - Celem konkursu jest promowanie postaw obywatelskich oraz wartości demokratycznych wśród młodego pokolenia i przygotowanie młodych mieszkańców województwa pomorskiego do życia w społeczeństwie obywatelskim – mówi Małgorzata Kłos, dyrektor Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej. - Zadaniem konkursu jest także promocja czytelnictwa wśród uczniów przy wykorzystaniu twórczości Grażyny Bąkiewicz, bardzo popularnej autorki literatury dla dzieci i młodzieży.

Rzeczywiście, większość uczniów, obecnych w ECS na spotkaniu z Grażyną Bąkiewicz, znało co najmniej kilka jej książek, nie tylko tę wykorzystaną w konkursie. Jak mówił Krzyś ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Gdańsku – dzięki niej trochę bardziej polubił historię.

- Historia to nie tylko daty, ale też doświadczenia naszych przodków – mówi Bąkiewicz. - To prawdziwa nauczycielka życia, jeśli tylko zechcemy z tych doświadczeń korzystać. A uświadamianie młodym ludziom, czym jest demokracja, jest moim zdaniem najlepszym sposobem, by czerpać naukę z naszej historii.

Scenariusze zajęć, które zwyciężyły w konkursie organizowanym przez Pomorską Bibliotekę Pedagogiczną i wydawnictwo Literatura zostaną udostępnione bezpłatnie na stronach internetowych organizatorów konkursu i będą mogły być wykorzystane przez nauczycieli do prowadzenia zajęć.

Grażyna Bąkiewicz, autorka książki „Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka”  i dr Arkadiusz Smagacz podczas spotkania z laureatami konkursu i uczniami w Europejskim Centrum Solidarności

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama