Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bałtyk nie będzie już produkował w Gdańsku. Co dalej z fabryką czekolady?

Zakłady Przemysłu Cukierniczego Bałtyk kończą produkcję słodyczy w Gdańsku. Decyzją zarządu spółki, fabryka czekolady zostanie przeniesiona do Włocławka. Przeprowadzka potrwa około 2 lat. – Co nie oznacza, że Bałtyk znika z Gdańska – powiedziała w rozmowie z portalem Zawsze Pomorze Iwona Naumczyk z biura zarządu ZPC Bałtyk.
(Fot. Karol Makurat)

Fabryka czekolady od wielu lat mieści się w Gdańsku przy ul. Leona Droszyńskiego. Teraz czeka ją przeprowadzka.

– Nasza obecna lokalizacja zakładu w Oliwie nie daje nam możliwości dalszego rozwoju produkcji, który jest konieczny i wymagany przez naszych klientów i odbiorców. Zawsze chcieliśmy i chcemy dostarczać produkty najwyższej jakości, a żeby to było możliwe, konieczne jest stałe udoskonalanie parku maszyn, a także infrastruktury która nas otacza. W naszym zakładzie w Oliwie te możliwości się stopniowo kończą, stąd trudna decyzja o przeprowadzce – poinformowała portal Zawsze Pomorze Iwona Naumczyk z biura zarządu ZPC Bałtyk

Dodała, że w ostatnich latach otoczenie fabryki bardzo się zmieniło.

– Jeszcze 15 lat temu byliśmy jednym z zakładów produkcyjnych w tej okolicy, obecnie jesteśmy ostatnim, otoczonym przez osiedla mieszkaniowe. Produkcja naszej skali wymaga codziennych transportów surowcowych i transportów gotowego wyrobu, pracy przez całą dobę z uwagi na naszą technologię, co staje się uciążliwe dla sąsiedztwa, czego mamy świadomość – powiedziała.

Po przeprowadzce, część linii produkcyjnej Bałtyku zostanie unowocześniona, utrzymane będzie także całe obecne portfolio produktów. Stopniowa relokacja potrwa około 2 lat.

Co nie oznacza, że Bałtyk znika z Gdańska, tu są nasze korzenie, tu pozostają nasza siedziba i część administracyjna oraz, oczywiście, sklep firmowy – podsumowała Iwona Naumczyk.

Bałtyk nie będzie już produkował w Gdańsku. Co stanie się z zakładem produkcyjnym?

Teren, na którym mieści się obecnie zakład produkcyjny, ma w przyszłości zostać wykorzystany zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Mowa o uchwale Rady Miasta Gdańska z 31.03.2005 r. „w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Dolna rejon ulicy Beniowskiego w mieście Gdańsk”. Co zakłada dokument? Obszar o powierzchni 0,94 ha, oznaczony jako 006-U33, ma być przeznaczony na zabudowę usługową.

Istniejąca w granicach planu fabryka cukiernicza potraktowana została jako funkcja istniejąca uznana za zgodną z planem, co umożliwi dalsze jej funkcjonowanie, nie zamykając jednak możliwości do dalszej restrukturyzacji na rzecz usług – czytamy w planie zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

Zgodnie z zapisami planu, nie mogą tam powstać:

  • obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2,
  • szpitale i domy opieki społecznej,
  • budynki związane ze stałym lub wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży.

Jest natomiast zgoda na zabudowę o wysokości do 19 m, co oznacza, że przyszły właściciel będzie mógł zbudować w tym miejscu np. biurowiec lub hotel.

Biuro Rozwoju Gdańska

Zakłady Przemysłu Cukierniczego Bałtyk. Historia

Zakłady Przemysłu Cukierniczego Bałtyk powstały w 1951 roku z połączenia przedwojennych fabryk i manufaktur czekolady: Anglas, Kosma i Baltic. Firma słynie z produkcji czekolad, pralin, likworków, drażetek i karmelków. Przez lata zmieniała właścicieli i receptury produktów, w 1993 r. np. przejął ją fiński koncern Fazer. W 2005 r. ostatni zachowany Zakład nr 1 odkupiła polska firma Bomilla z Włocławka.

Jak czytamy na stronie internetowej spółki, „nowi właściciele przywrócili mu (zakładowi – dop. red.) nazwę „Bałtyk”, powrócili do tradycyjnych receptur i wyrobów, a także rozpoczęli produkcję nowych słodyczy”.

Przez ponad 10 lat Bomilla i Bałtyk działały w ramach grupy kapitałowej. W 2016 r. dokonano połączenia w jedną spółkę. Od tamtej pory we Włocławku znajdują się jej dwa zakłady, które produkują karmelki i drażetki. W Gdańsku natomiast powstają m.in. czekolady i praliny.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama